Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #3 - prawa Ohma i Kirchhoffa

Pomocna odpowiedź

Ja mam pytanie odnośnie doświadczenia dotyczącego pierwszego prawa Kirchhoffa. Mierząc prąd płynący przez obydwa rezystory jednocześnie wychodzi mi wartość ujemna, dobra bo 10,1A ale ujemna. Z czego to może wynikać?

Jeżeli wartość jest ujemna to pomyliłeś polaryzację (kolory przewodów) multimetru. Zamień je miejscami i powinno działać poprawnie.

dobra bo 10,1A

Jaka? Sprawdź jeszcze raz 🙂

Witam,

Mam pytanie odnośnie regulowania jasności LED z wykorzystaniem potencjometru. Nie jestem pewien czy dobrze chce to podłączyć. Najpierw rezystor o odpowiedniej rezystencji by nie spalić LED. Do jednego ze skrajnych odczepów "+". Następnie LED "+" do tego samego odczepu "-" do środkowego oraz drugi przewód do drugiego skrajnego odczepu "-"?

Pozdrawiam

Marcin628, jeśli nie chcesz używać potencjometru w roli dzielnika napięcia, to wystarczy, że wykorzystasz tylko dwa wyprowadzenia (skrajne i środkowe).

Proponowałbym układ podłączyć tak: Vcc (plus baterii) -> rezystor -> skrajna nóżka potencjometru -> środkowa nóżka potencjometru do anody LED -> katoda diody do masy (minus baterii).

Lekcja skończona. Niby znałam teorię na ten temat, niby prosta wiedza z gimnazjum, ale jednak się miesza i nie do końca wiadomo o co chodzi. Teraz, po przećwiczeniu w praktyce, wszystko się rozjaśniło. Jedziemy dalej! Dziękuję za kurs 🙂

Gohan, dzięki za miłe słowa i powodzenia w dalszej nauce!

Zgodnie z zachęceniem dzielę się efektami pomiarów na potencjometrze 🙂 Tak więc potencjometr odwrócony w kierunku nóżki, do której jest przyłożony "+" baterii, przepuszcza całe napięcie przez nóżkę środkową, natomiast odwrócenie pokrętła potencjometru w kierunku "-" baterii powoduje przepływ napięcia o wartości 0 V 🙂

Przepraszam jeśli posługuję się niewłaściwą terminologią, ale przygodę z elektroniką zacząłem dopiero 2 dni temu zachęcony tym kursem 🙂

Wzrost napięcia prowadzi do przepływu większego prądu przy tym samym oporze.
to odnosi się do wzoru: I = U/R 😉 ?
Prąd jest odwrotnie proporcjonalny do oporu.
to odnosi się do U = I * R 😉 ?

bridzysta, a zobacz jak wyglądają te wzory i pomyśl na logikę, czy zgadzają się z opisem - przeczytaj te wzory podstawiając sobie zamiast literek nazwy mierzonych wielkości. Tylko tak można się tego nauczyć, podawanie odpowiedzi na tacy nic nie da.

Treker, już mi się zgadza 🙂 !

Wzrost napięcia prowadzi do przepływu większego prądu przy tym samym oporze. -> I = U/R 😉 ?

Prąd jest odwrotnie proporcjonalny do oporu. -> R = U/I 😉 ?

W pomiarach w prawie Ohma mam pomiary o ok 0.2 mniejsze niż na zdjęciach - coś nie tak robię ?

danmaz, nie - wszystko jest w porządku. W części o cewkach znajdziesz jeszcze trochę informacji na temat pomiaru małych rezystancji. Nie musisz się tym teraz martwić 🙂

Kozacki kurs, naprawdę dawno nie widziałem w sieci tak pożytecznego materiału... Ja wiem, że trochę wazelina, ale co tam 🙂 Trzymajcie tak dalej...

• Lubię! 1