Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #3 - prawa Ohma i Kirchhoffa

Pomocna odpowiedź

Pierwsze prawo Kirchhoffa - doświadczenie, węzeł sumujący zaznaczony na schemacie.

Czy węzeł obok również można przyjąć że jest sumujący (natężenie prądu dochodzące do obu rezystorów jest takie same) ? 

@RobinsonRM witam na forum 🙂

7 godzin temu, RobinsonRM napisał:

Czy węzeł obok również można przyjąć że jest sumujący (natężenie prądu dochodzące do obu rezystorów jest takie same) ? 

Tak, w tym przypadku ten drugi węzeł (narysowany pod źródłem zasilania) też może być takim węzłem sumującym. Na schemacie zaznaczyliśmy ten drugi, ponieważ łatwiej zrozumieć o co tam chodzi (ze względu na sposób wpięcia amperomierzy).

Witam, 

W którym miejscu mogę znaleźć opis połączeń równoległych i szeregowych oraz ich zastosowanie w praktyce? Z góry dziękuję. 

@jerzykowsky witam na forum! Co dokładnie masz na myśli? Podstawowe informacje np. na temat szeregowego łączenia rezystorów są opisane właśnie w tym kursie. Jakiś informacji dokładnie szukasz?

Wykonałem pomiar i obliczenia do ćwiczenia z dzieleniem napięcia dla rezystorów 1k i 330R. Moje wyniki to:
Pomiar miernikiem:
330R - 2,29 V
1k - 7,02 V
Obliczenia:
330R - 2,23 V
1k - 6,77 V
I w tym miejscu mam pytanie, czy pojawiające się w wynikach rozbieżności są w normie? Szczególnie w przypadku rezystora 1k. 
Jaką tolerancję należy przyjmować w tego typu doświadczeniach?

Pozdrawiam JH

• Lubię! 1

@J_Halcon witam na forum 🙂

Rozbieżność tego typu jest akceptowalna. Pamiętaj, że bateria wcale nie ma 9V, a rezystory nie mają dokładnie takich wartości. Rezystory tego typu wykonane są z tolerancją 5%, więc już samo to wprowadza pewnie zakłamania. Jeśli chcesz zwiększyć precyzję obliczeń to możesz zmierzyć dokładną wartość rezystorów oraz napięcia panującego na baterii, gdy układ jest do niej podłączony. Nie musisz się tym jednak przejmować, bo prawie nigdy nie uzyskać obliczeń identycznych do faktycznych pomiarów (w realnym świecie jest zbyt dużo zmiennych).

• Pomogłeś! 1