Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #3 – prawa Ohma i Kirchhoffa w praktyce


Pomocna odpowiedź

@Kalina spróbuj zrobić to samo ale bez płytki stykowej. Według mnie coś nie styka w niej i prawdopodobnie nóżki rezystora są zbyt cienkie i może nie łączy coś przez co nie płynie żaden prąd. Spróbuj okręcić nóżkę rezystora wokół przewodu od styku do baterii. Może rezystor jest uszkodzony, zmierz jego wartość czy jest ok. Zmierz też napięcie czy jest na kablach od złącza baterii. Spotkałem się kiedyś z czymś takim, że tego typu złącze nie stykało albo miało przerwany kabel i w ogóle nie miało napięcia na końcach kabla.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za pomoc. Kable są w porządku, rezystor też.  Próbuję bez płytki, ale wynik cały czas jest podobny - bardzo niskie ujemne wartości.

W takim razie problem z miernikiem, ale skoro coś pokazuje, to chyba nie jest spalony bezpiecznik? 

Link do komentarza
Share on other sites

Możliwe że problem jest jednak w kablach - u mnie czasem nie styka na wtyku bananowym i trzeba kabel nieco docisnąć/przekrzywić w bok i łączy. A jak nie, to coś jest w samym miernikiem, myślę że jak go otworzysz to coś będzie widać.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

9 godzin temu, Kalina napisał:

W takim razie problem z miernikiem, ale skoro coś pokazuje, to chyba nie jest spalony bezpiecznik? 

Niekoniecznie, przy uszkodzonym bezpieczniku mogą być właśnie widoczne jakieś niewielkie wartości (śmieci i zakłócenia "z powietrza").

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!
W kursie jest napisane, że oporu wewnętrznego zmierzyć się nie da i trzeba jej szukać w specyfikacji źródła zasilania. Równolegle z waszym kursem włączyłem sobie film o elektronice z kanału "RS Elektronika" (filmiki są spoko jednak wiele zagadnień pomijają ale też są tam niektóre zagadnienia które w waszym kursie zostały, uważam że słusznie jeśli chodzi o jak największe zagęszczenie informacji - pominięte) i tam pan mierzy rezystancje wewnętrzną baterii - wydaje się, że zrozumiałem co się tam dzieje - traktujemy rezystancje wewnętrzną i rezystor jako dzielnik napięcia i mierzymy spadek napięcia na baterii. Czy coś jest nie tak z tym pomiarem?
Akcja zaczyna się od 7:30  link do filmu

Link do komentarza
Share on other sites

@Kalina spróbuj jeszcze wykonać pomiar na zakresie A, przełóż czerwoną końcówkę kabla do gniazda pomiaru do 10A. Jeśli coś jest nie tak z miernikiem na tym zakresie to może zakres A będzie ok, a miernik z autozakresem powinien pokazać jakąś wartość poniżej 1A.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Dombek Ciekawy materiał, też czasem lubię obejrzeć filmy z tego kanału. Może dzielnika bym tu nie wprowadzał, bo jak sam autor powiedział rezystancja, którą włączył jest nieistotna. Tu istotne są fakt, że w połączeniu szeregowym płynie ten sam prąd i znajomość prawa ohma.

Są tam 2 etapy:

1 - pomiar napięcia na niepodłączonej baterii. Patrząc na model rzeczywistej baterii, to pomiędzy elektrodami jest ogniwo i rezystor w szeregu. Wartość rezystora wyznaczamy z prawa Ohma. Tak więc mamy napięcie na tym całym połączeniu szeregowym. Prąd przy pomiarze jest znikomy, a opór wewnętrzny dużo mniejszy od oporu miernika (dla woltomierza przyjmuje się bardzo duże, podczas gdy dla amperomierza bliskie zeru).

2 - następnie podłączamy jakiś opór, który zewrze końcówki baterii i sprawi że zacznie płynąć prąd. Prąd płynący przez rezystor powoduje spadek napięcia. Stąd jeżeli widzimy że na sumie napięć modelowego ogniwa i rezystora coś spadło to winowajcą jest rezystancja wewnętrzna. Znowu z prawa Ohma wyznaczamy opór mając prąd (w szeregu przepływa taki sam przez każdy element).

Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, Gieneq napisał:

Możliwe że problem jest jednak w kablach - u mnie czasem nie styka na wtyku bananowym i trzeba kabel nieco docisnąć/przekrzywić w bok i łączy. A jak nie, to coś jest w samym miernikiem, myślę że jak go otworzysz to coś będzie widać.

 

15 godzin temu, Treker napisał:

Niekoniecznie, przy uszkodzonym bezpieczniku mogą być właśnie widoczne jakieś niewielkie wartości (śmieci i zakłócenia "z powietrza").

Miernik w środku wygląda tak:

IMG_20200430_230054.thumb.jpg.173af30dabee29eac7fe3578d2714a35.jpg

11 godzin temu, Sabre napisał:

@Kalina spróbuj jeszcze wykonać pomiar na zakresie A, przełóż czerwoną końcówkę kabla do gniazda pomiaru do 10A. Jeśli coś jest nie tak z miernikiem na tym zakresie to może zakres A będzie ok, a miernik z autozakresem powinien pokazać jakąś wartość poniżej 1A.

Niestety jest to samo.

Link do komentarza
Share on other sites

@Kalina a czy mogłabyś zrobić zdjęcie z pomiaru napięcia tym miernikiem na zaciskach tych kabelków od złącza do baterii? Gdyby były przepalone obydwa bezpieczniki (mało prawdopodobne) to nie działałby pomiar napięcia czy rezystancji. Gdyby był problem z kablami czy gniazdami w mierniku również nie działałby pomiar napięcia czy rezystancji.

Albo miernik jest uszkodzony, albo jest jakiś czynnik ludzki, czyli coś gdzieś robisz źle. Nie ma innej możliwości.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dwa pytania laika:

1) czy kolejność "nóżek" potencjometru ma znaczenie, tzn. czy na stałe konkretna nóżka jest podłączania do napięcia, uziemienia, wejścia (chodzi mi o te biało niebieskie potencjometry z trzema nóżkami)?

2) czym różnią się potencjometry z różnymi liczbami? np. do kursu dołączony był z wartością 502, a jak mam kilka z wartością 103.

Link do komentarza
Share on other sites

@ceiem zerknij na rysunek "wnętrza" potencjometru, to są tak właściwie 2 rezystory, a kolejność wyprowadzeń w rezystorach nie ma żadnego znaczenia. Mamy jedno środkowe wyprowadzenie oraz 2 skrajne. Nie ma żadnej różnicy, które ze skrajnych wyprowadzeń podłączysz do dodatniej szyny zasilania, a które do masy. Jedyna widoczna różnica będzie taka, że działanie potencjometru się "odwróci". Tzn. jeśli w pierwszej sytuacji przy potencjometrze skręconym na maksa w lewo odczytywałaś niskie napięcie między masą a nóżką środkową, to po odwróceniu zasilania na skrajnych wyprowadzeniach będzie odwrotnie - niskie napięcie zmierzysz, gdy potencjometr będzie przekręcony na maksa w prawo.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
58 minut temu, Treker napisał:

@ceiem zerknij na rysunek "wnętrza" potencjometru, to są tak właściwie 2 rezystory, a kolejność wyprowadzeń w rezystorach nie ma żadnego znaczenia...

Dziękuję. Zrozumiałam 🙂 

To pozostaje jeszcze kwestia 2) mojego pytania. 

Edytowano przez ceiem
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@ceiem nie zauważyłem wcześniej, już nadrabiam 🙂

Dnia 2.05.2020 o 12:10, ceiem napisał:

2) czym różnią się potencjometry z różnymi liczbami? np. do kursu dołączony był z wartością 502, a jak mam kilka z wartością 103.

To oznaczenia kodowe, które pozwalają odczytać jaki jest maksymalny opór potencjometru - to samo zmierzysz miernikiem dokonując pomiaru między dwiema skrajnymi nóżkami. W tym przypadku 502 jest to kod potencjometru 5kΩ, a 103 to kod dla 10kΩ.

Edytowano przez Sabre
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.