Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #4 - kondensatory

Pomocna odpowiedź

Czyli to co ja ułożyłem na schemacie wygląda tak;

??

Czy jest możliwość ułożenia takiego schematu żeby po odłączenia jednego kabelka od zasilania poszczególny kondensator oddawał prąd tylko do jednej diody? Oczywiście wykorzystując tylko dostępne elementy w zestawie do poziomu podstawowego kursu elektroniki:)

Przepraszam za jakość schematu:)

El_pre, schemat bardzo ładny, widać o co chodzi - dobra robota 🙂 Jeśli chodzi o sam układ, to jest tak jak przewidywaliśmy - jeśli odłączysz zasilanie, to kondensatory będą nadal połączone (i będą ładowały się wzajemnie). Jeśli chcesz je definitywnie rozłączyć, to są dwie opcje. "Mechaniczne usunięcie połączeń" między kondensatorami, czyli odłączenie większej liczby przewodów. Druga opcja, to wykorzystanie diod półprzewodnikowych (tak jak pisał Elvis), które opisane są w tym artykule: Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED). Dzięki nim prąd będzie mógł płynąć tylko w jednym kierunku (do kondensatorów, ale nie będzie już z nich "wracał" do reszty obwodu).

Wielkie dzięki za pomoc:)

Muszę przyznać, że super są te kursy:)

Elektronika była/jest dla mnie czarną magią, ale powoli się z nią oswajam dzięki tym kursom.

El_pre, super! Miło słyszeć - owocnej nauki!

Dlaczego kondensator musi być połączony równolegle z odbiornikiem? Dlaczego przy połączeniu szeregowym prąd przepływa tylko do momentu naładowania kondensatota?

W powyższym artykule jest wspomniane, że do zestawu dołączony jest miernik. Czy to prawda, bo ja do swojego zestawu nie dostałem ...

Zamawiając zestaw w botlandzie wybierasz czy chcesz miernik czy nie za ewentualną dodatkową dopłatą. Wejdź jeszcze raz na stronę sklepu i przekonasz się, że jest taka opcja. Kup sobie jakiś najtańszy multimetr, znajdziesz go nawet w popularnych sklepach budowlanych, ewentualnie zamów sobie przez neta, bo bez tego ani rusz.

PS. Czy ktoś umie odpowiedzieć na moje powyższe pytanie?

Ja kupiłem zestaw za 47 zł i tam nie dostałem miernika, a w tym za 55 zł jest napisane tylko że jest pakiet gadżetów forobot. Nic nie jest napisane na temat mierników. Te dwa zestawy o którym piszę są dedykowane do kursu elektroniki I. Stąd moje pytanie.

Kondensator zbudowany jest z dwóch okładek (srebro, aluminium) i izolatora (papier, plastik, tlenek metalu) między nimi. Dlaczego prąd miałby stale przez to przepływać, skoro jest tam ewidentna przerwa w obwodzie?

thequeash, kondensator wcale nie musi być połączony równolegle z zasilaniem. Równie dobrze może być połączony szeregowo, ale wtedy będzie miał inne zastosowanie.

W największym uproszczeniu - przez kondensator nie płynie prąd stały, a przepływa zmienny.

Jeśli więc połączymy źródło zasilania równolegle z kondesatorem, to nie będzie miał on wpływu na prąd stały, czyli "napięcie" baterii. Natomiast to co zmienne, czyli nagłe skoki zasilania będą przez niego przepływały, inaczej mówiąc będzie filtrował (zmienne) zakłócenia.

Podłączenie kondensatora szeregowo ma dokładnie przeciwne znaczenie. Prąd stały nie przepłynie, ale zmienna składowa jak najbardziej. Takie filtry są wykorzystywane np. We wzmacniaczach audio. Nie interesuje nas np. Napięcie na obwodzie mikrofonu. Chcemy tylko dostać część zmienną, czyli związaną z sygnałem akustycznym - wtedy włączamy kondensator szeregowo i wykorzystujemy jako filtr.

Moje tłumaczenie jest bardzo uproszczone i mam nadzieję, że nie do końca błędne. Niestety bez znajomości podstaw elektrotechniki ciężko jest omawiać działanie kondensatora. Ale na szczęście już początek studiów elektroniki zapewnia solidną dawkę niezbędnej wiedzy

totek-23, jeśli chodzi o miernik to w przypadku tego kursu znajduje się on w sekcji "proponowane akcesoria", do tego w liście elementów znajduje się taka informacja: "Miernik Uniwersalny DT830B - opcja, którą można dodać wybierając z menu pod ceną produktu (przy wyborze miernika koszt zestawu wzrasta).". Podobna informacja znajduje się pod zdjęciem w sklepie: "Miernik jest opcja dodatkową, którą można dodać wybierają z menu pod ceną produktu (przy wyborze miernika koszt zestawu wzrasta)". Mierniki są dostępne jako "akcesoria", aby osoby, które mają już multimetry nie musiały kupować drugiego 🙂

Moje pytanie jest następujące:

Tworząc układ wg. zamieszczonego w kursie schematu przepaliłem (czy to dobre określenie?) trzy diody zielone. Prawdopodobnie się przegrzały - podczas dotyku wyczuwalna była wysoka temperatura. Co dziwne diody pracowały niedługo, może z 30 sekund - do minuty max na zasilaniu 9V.

Czemu w kursie nie ma wzmianki o tym, aby nie trzymać tak długo diod zasilonych lub informacji, że mogą się przegrać?

Karll, witam na forum 🙂 Czy na pewno podłączyłeś układ tak jak jest to pokazane w kursie? Dioda nie ma prawa spalić się w tym układzie - chroni ją przed tym rezystor.

Wtedy (kilka dni temu) wydawało mi się wszystko w porządku. Podłączenie wg. schematu i wg. zdjęć ale teraz tego nie zagwarantuje 😃 Kontynuując kurs naszły mnie pytania powiązane z tym pytaniem i dotyczące schematów łączenia diod. Zadałem je w temacie dot. diod - w miarę możliwości proszę o komentarz również tam.

Dziękuję za odpowiedź!

Miło mi poinformować, że komentowany tutaj artykuł (będący częścią kursu podstaw elektroniki) został właśnie całkowicie przepisany, zaktualizowany i wzbogacony o nowe zdjęcia oraz ilustracje. Ewentualne uwagi, literówki lub błędy dotyczące nowej wersji proszę zgłaszać w wątku zbiorczym, w którym znaleźć można więcej informacji na ten temat: Aktualizacja kursu elektroniki, poziom I - pierwszy etap

Pozostałe zagadnienia dotyczące np. wykonywania ćwiczeń z tej części kursu można nadal publikować w tym temacie 😉