Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #4 - kondensatory

Pomocna odpowiedź

@Treker Już rozumiem. Dziękuję. Zmyliło mnie to, że założyłem, iż skoro jeden z opisywanych kondensatorów jest przy mikrokontrolerze, to drugi nie jest.

Czy w takim razie zamienienie ich miejscami miałoby znaczenie dla układu? I ogólniej: czy w równoległym łączeniu kolejność elementów ma jakiekolwiek znaczenie? (Podejrzewam, że nie ma - to chyba wynika z prawa Kirchoffa, prawda?)

W tym przypadku nie ma to raczej żadnego zauważalnego efektu. Przyjęło się jednak, że często kondensator ceramiczny jest fizycznie najbliżej układu (bo jest po prostu znacznie mniejszy).

• Pomogłeś! 1

Cytat

Kondensatory sprawdzają się w roli filtrowania, ponieważ nie przepuszczają prądu stałego (można je podłączyć do baterii bez obawy o jej zwarcie), za to przewodzą prąd zmienny. Dzięki temu, zakłócenia w postaci napięcia zmiennego, są zwierane do masy.

Kondensatory elektrolityczne, mimo osiągania dużych pojemności, nie są skuteczne w filtrowaniu sygnałów o naprawdę wysokich częstotliwościach. Jest to spowodowane pewną ich niepożądaną cechą, zwaną indukcyjnością szeregową (o indukcyjności w dalszej części kursu). Z kolei kondensatory ceramiczne nie potrafią skutecznie odfiltrować zakłóceń o niewielkich częstotliwościach.

Chciałbym dopytać o ten prąd stały i zmienny, ponieważ nie rozumiem tego. Pierwsza myśl była taka, że skoro podłączamy stałe źródło zasilania jakim jest bateria, to przez kondensator przechodzi właśnie prąd stały, najpierw ładując kondensator, a kiedy już to zrobi przechodzi dalej do rezystora i potem do diody. Czy właśnie to, że najpierw się ładuje a potem przepuszcza prąd sprawia, że mówimy o prądzie zmiennym?

O wysokich i niskich częstotliwościach będzie później wraz z indukcyją?

Przeglądając poprzednie komentarz zaciekawił mnie wpis z układem szeregowym kondensatorów. Przesyłam zdjęcia moich prób, chyba dobrze wykonanych, ponieważ dioda świeciła, ale nie umiem wskazać co zrobił źle autor zdjęcia na którym dioda nie świeci, czy może ktoś rzucić trochę światła?

1391391788_polaczenieszeregowekondesatorw.jpg.7ce4c1747360e087a053af05a22b0254.jpg IMG_20190619_194135.jpg IMG_20190619_193959.jpg

Treker dokładnie napisał, dlaczego to u mnie nie działało, Ja je połączyłem szeregowo i  wpiąłem je szeregowo w układ, to był błąd. Kondensatory trzeba połączyć szeregowo, ale w układ dać je równolegle, czyli łaczysz + z -, ale ich nie wpinasz w układ, nastepnie dajesz wolny + do plusa z zasilania, wolny - do minusa z zasilania 😉. U ciebie to działa, dlatego, że do linii w której masz + jest wpięty także rezystor, gdyby połączeniem rezystora i lini zasilającej był kondensator, to by ci nie zadziałało.

edit :Wybacz za prymitywny obrazek :D, tak to powinno być

Kondensatory.jpg

• Pomogłeś! 1

@Mikolaj witam na forum 🙂

Twoja próba widoczna na drugim i trzecim zdjęciu, nie ma niestety żadnego sensu. Zastanów się jak jest zbudowana płytka stykowa i zobacz jak wpiąłeś te kondensatory. One tam wcale nie są wpięte równolegle/szeregowo, one nie robią tam zupełnie nic 😉 Czerwona ścieżka na płytce stykowej to w całości plus, a Ty wetknąłeś do niej zarówno "plusa" jak i  "minusa" od kondensatora, czyli właściwie zwarłeś jego wyprowadzenia w jednym punkcie obwodu. Efekt byłby taki sam jakbyś skręcił wyprowadzenia kondensatora i położył go na stole obok 😉

Przeanalizuj jeszcze raz schemat wewnętrzny płytki stykowej: https://forbot.pl/blog/jak-dziala-plytka-stykowa-zdjecia-budowa-przyklady-id21978

• Pomogłeś! 1

Aaa, chyba zrozumiałem, wstawiam zdjęcie, czym tym razem jest poprawnie?

Cytat

Kondensatory sprawdzają się w roli filtrowania, ponieważ nie przepuszczają prądu stałego (można je podłączyć do baterii bez obawy o jej zwarcie), za to przewodzą prąd zmienny. Dzięki temu, zakłócenia w postaci napięcia zmiennego, są zwierane do masy.

Kondensatory elektrolityczne, mimo osiągania dużych pojemności, nie są skuteczne w filtrowaniu sygnałów o naprawdę wysokich częstotliwościach. Jest to spowodowane pewną ich niepożądaną cechą, zwaną indukcyjnością szeregową (o indukcyjności w dalszej części kursu). Z kolei kondensatory ceramiczne nie potrafią skutecznie odfiltrować zakłóceń o niewielkich częstotliwościach.

Chciałbym dopytać jeszcze o ten prąd stały i zmienny. 

Cytat

Efekt byłby taki sam jakbyś skręcił wyprowadzenia kondensatora i położył go na stole obok.

Tutaj jest właśnie sytuacja z nieprzepuszczaniem prądu stałego?

IMG_20190622_102522.jpg

@Mikolaj nie wiem co dokładnie chciałeś uzyskać, ale chyba jest dobrze 😉 Gdyby kondensatory przewodziły, to w takim układzie robiłyby zwarcie. Jak widać zwarcia brak, bo dioda świeci, więc wszystko jest dobrze.