Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #4 – kondensatory, filtrowanie zasilania


Komentator

Pomocna odpowiedź

Witam na forum!

Nurtuje mnie jedno pytanie eksploatacyjne odnośnie kondensatorów. Podpiąłem diodę z rezystorem i do wszystkich kondensatorów jakie mi przyszły w zestawie, dioda po odpięciu zasilania świeciła bardzo długo. Pomyślałem że warto by było zmierzyć napięcie i już długo po tym jak dioda przestała świecić napięcie oddawane przez kondensatory wynosiło ponad 2 V. Pytanie brzmi czy po odłączeniu zasilania a przed odłączeniem kondensatorów z układu powinno się je jakoś rozładować? Np spinając między plusem a minusem przewód lub rezystor? Czy wpinając nierozładowany z poprzedniego układu kondensator do nowego układu możemy coś zepsuć? Bo on teoretycznie powinien od razu zacząć oddawać napięcie... A może w ogóle nie powinno się ich rozładowywać bo np powoduje to ich szybsze zużycie?

 

Dziękuję

R.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@radekp witam na forum 🙂

Słuszne spostrzeżenie i ciekawe pytanie! Pamiętaj, że napięcie to nie wszystko. Takie źródło zasilania ma bardzo małą wydajność, więc prąd, który można z niego pobrać jest znikomy. Bardzo, ale to bardzo ciężko byłoby uszkodzić coś kondensatorem przy układach podobnych do tych, które mamy w kursie. Jeśli chcesz to możesz rozładować kondensator zwierając jego nóżki, ale nie ma takiej potrzeby. Warto jednak pamiętać, że niektóre mierniki, które posiadają opcję pomiaru pojemności wymagają tego, aby podłączać do nich tylko rozładowane kondensatory (inaczej można zafałszować wynik lub uszkodzić miernik), więc na ten temat można znaleźć w instrukcji konkretnego urządzenia.

Link do komentarza
Share on other sites

@wiktor765 witam na forum 🙂

Dnia 7.05.2020 o 19:35, wiktor765 napisał:

nie dokońca rozumiem czemu do plusa jest podłączony rezystor a nie zwykły przewód. Może mi to ktoś wytłumaczyć ?

Dioda nie może być zasilana bezpośrednio z baterii, bo ulegnie wtedy uszkodzeniu - rezystor jest potrzebny do tego, aby ograniczyć prąd. Jeśli na ten moment nie jest to dla Ciebie intuicyjne to nie musisz się tym martwić - wszystko stanie się jasne, w dalszej części kursu. Znajdziesz tam dokładny opis na temat diod świecących i wtedy wszystko nabierze większego sensu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Treker, znakomity artykuł. Ten kurs to jedno z lepszych opracowań o podstawach elektroniki jaki widziałem. Teraz nareszcie zrozumiałem dlaczego równolegle do kondensatora 100u na zasilaniu montuje się 100n i to robi różnicę.
Szkoda, że 25 lat temu, kiedy studiowałem, nie było takich treści i wszystko musiało być w książkach takie cholernie skomplikowane.
Elektronika to moja pasja z najmłodszych lat, teraz nieco zapomniana i zakurzona, ale dzięki Tobie przypominam sobie te piękne lata.
Bardzo dziękuję, robisz świetną robotę. Pozdrawiam z Gdyni 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Chcąc połączyć kondensatory szeregowo aby sprawdzić, jak wpłynie to na czas świecenia diody, rozszerzyłem trochę układ aby zyskać miejsce do podpięcia dwóch kondensatorów. Po podpięciu jednego kondensatora 220uF układ działa, jednak kiedy podpinam kondensator ceramiczny 100nF dioda nie świeci się, a napięcie w układzie wynosi 0. Czy wiesz może, dlaczego tak się dzieje?

(może sprawa jest oczywista, ale jestem zielony i nie wiem - sprawdziłem wszystkie połączenia i wyglądają w porządku, tak samo płytka stykowa, oba warianty realizowane są w ten sam sposób, więc to chyba nie jej wina) Dołączam zdjęcie układu z kondensatorem 220uF, 100nF, narysowany przeze mnie na kolanie schemat oraz mój wymarzony układ, który działa, ale połowicznie - dioda się świeci, jednak po odłączeniu baterii gaśnie w tempie takim, jak gdyby podłączony był jedynie kondensator 220uF.

Dodam, że kiedy układ zbudowany jest według wytycznych, z zastosowaniem kondensatora ceramicznego 100nF, wszystko działa jak trzeba, więc sam kondensator też działa.

Drugie moje pytanie dotyczy napięcia w obwodzie? Dokonałem pomiarów w przypadku podłączonego kondensatora 220uF w dwóch miejscach: na rezystorze (4,6V) oraz na kondensatorze (7 z kawałkiem V) i zastanawiam się, czy spadek napięcia na kondensatorze wynika z jego oporu? Jakoś tak myślałem, że będzie tam napięcie baterii :x

 

 

100nF.jpg

220uF.jpg

schemat.jpg

calosc.jpg

 

Trochę przydługie wyszło, mam nadzieję, że napisałem w miarę zrozumiale bo nie dość, że nie mam dużego pojęcia w temacie to jeszcze nie zawsze umiem się jasno wypowiedzieć 😂

Link do komentarza
Share on other sites

@byrandon3 witam na forum 🙂 

Tak patrzę na schemat i jest elegancki, ale patrze na płytkę stykową i widzę zwarcie. Elektrolit siedzi dobrze, ale ten 100nF niestety nie robi nic - tam masz zwarcie. Sprawdź jeszcze raz jak przechodzą połączenia w płytce i będzie działać.

Tylko uwaga - 100nF to jest bardzo mało i nie zobaczysz efektu w postaci dłuższego oświecenia diody. 100nF stosuje się do filtrowania zakłóceń których nie jesteśmy w stanie zobaczyć, bo są za szybkie. Tu możesz popróbować dodawać równolegle 220uF żeby zobaczyć efekt.

9 godzin temu, byrandon3 napisał:

Chcąc połączyć kondensatory szeregowo aby sprawdzić

Równolegle 😉 

9 godzin temu, byrandon3 napisał:

Drugie moje pytanie dotyczy napięcia w obwodzie? Dokonałem pomiarów w przypadku podłączonego kondensatora 220uF w dwóch miejscach: na rezystorze (4,6V) oraz na kondensatorze (7 z kawałkiem V) i zastanawiam się, czy spadek napięcia na kondensatorze wynika z jego oporu

Jest szansa, że baterii dostało się trochę po tym zwarciu i nie ma już tyle energii, że tworzy się spadek napięcia. Sprawdź jakie jest napięcie na niepodłączonej baterii, ewentualnie sprawdź prąd zwarciowy miernikiem na zakresie 10A.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Mam małą zagwozdkę. Postanowiłem sprawdzić jak zachowają się 2 diody połączone szeregowo, kiedy wepnę przed każdą z nich kondensatory o różnej pojemności(d1 - 2x 220uF, d2 - 1x 1000uF). Zgodnie z moim przewidywaniem, po odłączeniu zasilania, d1 gasła znacznie szybciej niż d2. Jednak co innego wzbudziło moją ciekawość. Dioda D2 zapaliła się również wyraźnie później niż D1. Z czym ma to związek? Kondensatory muszą się jakoś "napełnić" zanim puszczą napięcie do drugiej diody? Przypuszczałem, że zapalą się w tym samym momencie.

IMG_20200817_183126.jpg

IMG_20200817_183719.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.