Skocz do zawartości

Kurs Arduino - #1 - podstawy Arduino oraz środowisko


Komentator

Pomocna odpowiedź

Mam pewien problem z wgrywaniem kodu z kompilatora do ARDUINO. Po pobraniu i zainstalowaniu kompilatora kompiluje mi sie przykładowy kod BLINK. Wgrywanie do ARDUINO trwa ok 3 minut po czym pojawia sie komunikat: "Problem z wgrywaniem na płytę". Port i płytkę mam odpowiednio dobrana w kompilatorze. Czy ktoś może wie gdzie występuje błąd? Sprawdzałem na wielu kodach i w każdym przypadku występuje tak samo. Proszę o pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziwna sytuacja...

Program wgrywa się normalnie, gdy wgrywam prosty przykład BLINK, gdy przykład z kursu dotyczący migania diody, ale gdy już dodam przycisk pojawia się ten sam problem z wgrywaniem, bez odrywania kabla z USB, tylko ze zmianą kodu.

Kabel mocniej wcisnąć się nie da, ma długość ok. 160cm i dostałem go oryginalnie zapakowanym kartonie z kursem ARDUINO, czyli płytką i pozostałymi elementami.

Link do komentarza
Share on other sites

Miałem podobny problem tyko że na winXP, w tedy, o ile pamiętam, kod nie chciał się nawet kompilować, w twoim przypadku może być jeszcze problem z ustawieniami portu COM. Sprawdź czy masz wyłączoną opcję FIFO, jak nie to spróbuj wyłączyć, zrobić restart kompa i sprawdź efekty.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki! 🙂

Wyłączyłem FIFO i wszystko pięknie sie wgrywa.

Na jak długo wystarcza bateria 9V podłączona do ARDUINO? Przy zasilaniu z USB wszystko działa, natomiast, przy wgranym programie i podłączonej baterii układ wyraznie jest gorzej zasilany co widac po diodach.

Link do komentarza
Share on other sites

Na jak długo wystarcza bateria 9V podłączona do ARDUINO? Przy zasilaniu z USB wszystko działa, natomiast, przy wgranym programie i podłączonej baterii układ wyraznie jest gorzej zasilany co widac po diodach.

To zależy od konkretnej baterii (bo są o różnej pojemności) oraz tego, co będziesz robił z Arduino. Ogólnie w kursie bateria ta została użyta, bo jest wygodna z punktu podłączania itd. Jednak nie nadaje się ona do zasilania urządzeń podczas normalnej, długiej pracy. Niestety baterie te mają stosunkowo niską pojemność (w porównaniu do pozostałych).

Link do komentarza
Share on other sites

Po prubie wgrania programu wyskakuje mi "avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00" z czego to jest? ustawiłem płytke i port.

problem rozwiązany. mój mikrokontroler był wadliwy.

__________

Komentarz dodany przez: Bobby

Proszę o poprawienie pisowni - znaki diakrytyczne, wielka litera na początku zdania. Szanujmy swój język 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Treker,

W opisie płytki 16 to rezonator taktujący procesor z numeru 5, natomiast dla procesora głównego (pkt. 13) rezonator kwarcowy jest w wersji SMD (to małe srebrne lekko przed napisem www.arduino.cc, nad rezystorem 1M)

Ogólnie co do Arduino i tego, ze w nowszych wersjach coś nie działa to niestety sam na to natknąłem się kilkukrotnie - niestety Autorzy oprogramowania Arduino nie znają chyba pojęcia kompatybilności wstecznej - np. konieczność w moich materiałach przepisywania metod do obsługi I2C, bo zmieniono ich nazwy (w celu stworzenia standardu) ale stare nazwy usunięto (a powinni zostawić aliasy generujące ew. ostrzeżenie, że to funkcje przestarzałe)

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich użytkowników forum Forbot.

Nr 16 to jest rezonator ceramiczny. Arduino cc i Arduino org mają różne opisy, pierwszy podaje, że jest to rezonator kwarcowy, a drugi ceramiczny. Na obu schematach jest CSTCE16M0V53-R0, czyli rezonator ceramiczny.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.