Skocz do zawartości
Komentator

Podstawy elektroniki - #5 - cewki, dławiki

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Kolejna część skrótowo omówia cewki oraz ich zastosowania w elektronice cyfrowej.W układach analogowych, w szczególności tych, które pracują na wielkich częstotliwościach, można znaleźć ich znacznie więcej. Niemniej jednak, warto poznać te podzespoły.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Do pomiaru rezystancji ja bym dodał jeszcze jedną metodę: podajemy stały prąd na cewkę (np. około połowy znamionowego), mierzymy spadek napięcia (w mV) i używamy wzoru R = U/I

Natomiast trzeba bardzo uważać z regułą "W uproszczeniu, im większa indukcyjność, tym lepsza filtracja. Jako umowne minimum można przyjąć wartość 10μH."

Otóż każdy układ LC ma swoją częstotliwość rezonansową. I każdy element L lub C ma dużą niedokładność wartości - szczególnie L się zmienia z temperaturą i prądem. Dlatego często lepiej jest dać filtr zasilania RC z większą pojemnością kondensatora jeśli prądy są niskie.

Na prąd dławika wpływa nie tylko grubość drutu - rdzeń może się również nasycać. Dlatego dobrzy producenci podają maks. prąd ciągły wynikający z rezystancji oraz prąd przy którym nasyca się rdzeń (ale Ci naprawdę najlepsi podają jeszcze jak wtedy spadają parametry). Kiepscy podadzą L, I, R i nawet nie podadzą warunków testowych.

I należy pamiętać, że podstawowym błędem w myśleniu jest uznanie, że elementy indukcyjne filtrują napięcie - BŁĄD! one filtrują prąd.

OldSkull,

Możesz rozwinąć temat? Nie rozumiem czym się różni filtracja napięcia od prądu.

OldSkull, dobrze, że wspomniałeś o tej metodzie. Będzie dobrą "ciekawostką" w komentarzach 🙂

Otóż każdy układ LC ma swoją częstotliwość rezonansową. I każdy element L lub C ma dużą niedokładność wartości - szczególnie L się zmienia z temperaturą i prądem. Dlatego często lepiej jest dać filtr zasilania RC z większą pojemnością kondensatora jeśli prądy są niskie.

Racja, tylko tutaj wchodzimy w zagadnienia zbyt obszerne (moim zdaniem) na kurs dla kompletnych początkujących. Nie chciałbym zbytnio mieszać w głowach nowym czytelnikom 🙂

Kurs dla mnie super i bardzo mi się podoba, ale chyba schemat z ATMEGĄ8 nie powinien tak wyglądać chodzi mi o kropki. Kropki oznaczają w schematach że nie ma połączenia 😋

A to ciekawe! Jest dokładnie na odwrót. Tam gdzie jest kropka tam jest połączenie.

Mam pytanie, czy cewki można używać do budowy filtru przy zwykłym zasilaniu (VCC), a nie tym analogowym? Nie ograniczam się tutaj tylko do ATMegi8, tylko ogólnie o uC pytam 🙂

Takie filtry wstawia się z jakiejś przyczyny. Nie twierdzę, że tak się nie robi, ale powiedz po co Ty chciałbyś budować filtr LC na zasilaniu procesora.

W tej części kursu moim zdaniem zabrakło wzmianki o kolorystyce cewek, że jest ona taka sama jak ta znana z poprzedniej części o rezystorach (jeżeli się mylę, proszę mnie poprawić). Z tym, że mnożnik wiadomo podawany jest w Henrach, a nie Omach. Jedynie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie gdzie znajdę oznaczenie prądu maksymalnego, który można przepuścić przez cewkę?

Z tym, że mnożnik wiadomo podawany jest w Henrach, a nie Omach.

Mnożnik jest zawsze bez jednostki.

A baza/podstawa dla cewek jest podawana w uH (mikro Henrach).

skoro inducyjnosc cewek to H to dlaczego w opisie zestawu podstaw elektroniki z bootlandu występują Dławiki osiowe: 10 uF (2 szt.) ... 10uF ???? czy to błąd w opisie ??