Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED)


Pomocna odpowiedź

Hej, pozwolę sobie podsumować dzisiejszą lekcję.

1. Lekcja idealna na nudny wieczór - rodzi się w głowie myśl (O)ŚWIETLANEJ przyszłości 🙂
2. Nie wiem czy to efekt tego, że powoli wdrażam się w techniczne nazewnictwo i swobodniej się po nim poruszam, czy lekcja była faktycznie łatwiejsza... W każdym razie - bardzo prosty język, wychodzą z tego niezłe notatki, a tekst zachęca do samodzielnego liczenia i szukania odpowiedzi.
3. Podpowiedź dla współuczestniczących - warto próbować własnych rozwiązań, własnych połączeń i przeliczać układy, żeby lepiej to wszystko zrozumieć.
Straty?
Żółta dioda i potencjometr bez dodatkowego zabezpieczenia rezystorem - dlaczego? Chciałem zobaczyć, czy uda mi się wcelować w graniczny moment świecenia diody (oczywiście, że testowałem górną granicę - dolna nie jest tak emocjonująca! 😁 ) 

Jedyne czego mi brakuje to konkretne zadania domowe (wyzwania do wykonania). Jeżeli będę się czuł na siłach chętnie podsunę parę pomysłów. 🙂

Do następnego nudniejszego wieczoru! 🙂
Pozdrawiam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@desert cieszę się, że kurs jest napisany w zrozumiały sposób. Powodzenia w dalszych eksperymentach - oby nie ucierpiały na tym już żadne inne elementy 😉

W pierwotnej wersji kursu część z ćwiczeń była zostawiona jako "zadania domowe", ale niektóre osoby miały z tym trudności. W związku z tym w nowej, aktualnej wersji ćwiczenia te zostały zwyczajnie wplecione w kurs 😉

Link do komentarza
Share on other sites

"Zestaw zawiera baterię o napięciu 9V. Chcąc zasilić diodę czerwoną, która potrzebuje ok. 2V, na rezystorze odłoży się napięcie 7V. Używając rezystora 1kΩ, przez diodę popłynie prąd ok. 7mA – czyli taki wybór będzie bardzo dobry (taki przykład był rozpatrzony wyżej do wykonania obliczeń)." 

Czy dobrze rozumiem, że użyty został rezystor 1kΩ w tym ćwiczeniu ponieważ używając 330Ω było by większy prąd na diodzie niż 20mA co nie powinno mieć miejsca?
Nie bardzo wiem o co chodzi przy dobieraniu rezystorów. Niby jest wytłumaczone, ale nie bardzo rozumiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To jest obliczenie wynikające z tego co masz i z tego co szukasz. Co zatem masz:

  • baterię 9 V,
  • diodę LED, o której wiesz, że zasila się ją 2 V żeby prawidłowo działała i chcesz by popłynął przez nią prąd 7 mA i nie więcej niż 20 mA bo się spali.

Czyli jak odwołać się do teorii to gdy ujmiesz ze źródła (baterii) to 2 V to gdzieś musisz odłożyć pozostałe 7 V.

To teraz pytanie po co nam ten prąd i rezystor? Prąd jaki sobie zakładasz decyduje o jasności świecenia i drugie bezpieczeństwie, o którym napisałeś - nie chcę więcej niż 20 mA, bo jest ryzyko uszkodzenia. Czyli teraz wracamy do prawa Ohma i obliczamy jaki rezystor należy dobrać R = U/I R = 7 V/7 mA = 1 k

Dlaczego nie 330 Ω? I = 7 V / 330 Ω ~21 mA czyli więcej, do tego tolerancja rezystora i może być nawet jeszcze większy prąd.

Ale jak chcesz poeksperymentować to weź 2 rezystory 1 k i połączysz równolegle tworząc 500 Ω, wyjdzie z 14 mA i nic się nie uszkodzi😉

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, Gieneq napisał:

To jest obliczenie wynikające z tego co masz i z tego co szukasz. Co zatem masz:

  • baterię 9 V,
  • diodę LED, o której wiesz, że zasila się ją 2 V żeby prawidłowo działała i chcesz by popłynął przez nią prąd 7 mA i nie więcej niż 20 mA bo się spali.

Czyli jak odwołać się do teorii to gdy ujmiesz ze źródła (baterii) to 2 V to gdzieś musisz odłożyć pozostałe 7 V.

To teraz pytanie po co nam ten prąd i rezystor? Prąd jaki sobie zakładasz decyduje o jasności świecenia i drugie bezpieczeństwie, o którym napisałeś - nie chcę więcej niż 20 mA, bo jest ryzyko uszkodzenia. Czyli teraz wracamy do prawa Ohma i obliczamy jaki rezystor należy dobrać R = U/I R = 7 V/7 mA = 1 k

Dlaczego nie 330 Ω? I = 7 V / 330 Ω ~21 mA czyli więcej, do tego tolerancja rezystora i może być nawet jeszcze większy prąd.

Ale jak chcesz poeksperymentować to weź 2 rezystory 1 k i połączysz równolegle tworząc 500 Ω, wyjdzie z 14 mA i nic się nie uszkodzi😉

Dziękuję za pomoc.
Wykonałem zadanie z 2 rezystorami 1k równolegle.
Efekt jaki uzyskałem zadowolił mnie bardziej niż przy użyciu 1k. Dioda rozświetliła się bardziej.
Tylko wyszło mi 18mA, ale to i tak poniżej 20mA więc jej nie uszkodzi.  🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, ethanak napisał:

Tak się prądu nie mierzy! Multimetr masz podłączyć szeregowo z diodą - bo w ten sposób zwarłeś diodę i zmierzyłeś prąd płynący wyłącznie przez rezystory.

Dobrze że miałeś tam rezystory rzędu kiloomów i bateryjkę 9V - gdyby to była dioda miększej mocy, rezystor typu kilka omów i jakiś porządny zasilacz zobaczyłbyć pewnie gustowny niebieskawy dymek wydobywający się z miernika 😉

Jak wrócę do domu to sprawdzę jaki prąd pobiera dioda, tym prawidłowym sposobem, który opisałeś. Dziękuję za pomoc 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Podłączyłem prawidłowo amperomierz w szereg układu i otrzymałem następujące wyniki przy 3 różnych rezystorach:

19,83 mA - 330Ω
13,42 mA - 500Ω
7,02 mA - 1kΩ

Dziękuję bardzo wam za pomoc ↓
@Gieneq @ethanak @Treker  

Myślę, że już wiem jak podstawiać do wzoru i włączać w szereg amperomierz, dobrze że nie spaliłem multimetra 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.