Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED)


Pomocna odpowiedź

Jak podłączysz multimetr w trybie pomiaru diod do innego miernika, to można zmierzyć, że podaje on napięcie 3V i prąd tu zależy 0,6-1mA. Czyli prąd nie popłynie większy niż ta wartość. Tak jak w zasilaczu laboratoryjnym - ustawiasz tryb CC, popłynie maksymalny prąd ale spadek napięcia wyjdzie jaki wyjdzie, do pewnej granicy.

Podłączając diodę krzemową patrzysz na charakterystykę i szukasz prądu na pionowej osi - w okolicy 1mA będzie te teoretyczne 0,7V - tyle też pokazuje ci miernik.

Jak weźmiesz charakterystykę prądowo-napięciową LED np czerwonego to napięcia są wyższe - tu zaczyna się od około 1,6V.

Do momentu dopóki nie przekroczysz ustalonej granicy napięcia możesz nawet mierzyć spadek napięcia na rezystorach - będzie on oczywiście liniowy - wstaw np 100R, jeżeli prąd jest 1mA to wyświetli się 0,100V. Wstawisz 330R to będzie około 0,333V. Możesz wstawić potencjometr i sprawdzić do jakiego napięcia uda się dojść.

Dlaczego się nie wyświetla? Jest jakiś parametr w mierniku "max open voltage", który informuje jaki maksymalny spadek napięcia dopuszcza test diod. W jednym z mierników udało się pomierzyć czerwoną diodę i wyszło coś blisko 3V, ale są mierniki co ucinają przy 1,8V a i tak test diod kierowany jest do napięć poniżej 1V.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, Mam dostęp do dwóch nowo kupionych mierników UT33B i UT33D. W obu nie mogę przeprowadzić badania diody w pozycji Test diody/ciągłości obwodu. W obie strony wskazanie "OL". Dioda 1N4148. Z pomiaru spadku napięcia wynika, że jej rezystancja wynosi ok,150R. > 70R więc miernik nie brzęczy, czyli wskazuje brak ciągłości. A miał wskazywać napięcie przewodzenia. Co ja robię źle?. Jestem bardzo początkujący :-(

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.12.2019 o 08:39, Kubartek napisał:

Witam, Mam dostęp do dwóch nowo kupionych mierników UT33B i UT33D. W obu nie mogę przeprowadzić badania diody w pozycji Test diody/ciągłości obwodu. W obie strony wskazanie "OL". Dioda 1N4148. Z pomiaru spadku napięcia wynika, że jej rezystancja wynosi ok,150R. > 70R więc miernik nie brzęczy, czyli wskazuje brak ciągłości. A miał wskazywać napięcie przewodzenia. Co ja robię źle?. Jestem bardzo początkujący 😞

Możliwe, że dioda jest uszkodzona, ale na wszelki wypadek zapytam czy wetknąłeś przewody miernika w odpowiednie miejsca COM i VΩmA ?

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Do zadania 6.20a fajnie by było gdyby w zestawie był "krokodylek" żeby złapać jedna sondę do pomiarów i wtedy można swobodnie jedną ręką trzymać drugą sondę i druga ręką kręcić wkrętakiem w rezystorze i sprawdzać prąd "na żywo". A i tak po za tym przewody od baterii są znacznie wygodniejsze jak są zakończone drucikiem tak jak zwykle przewody wtedy nie wypadają z płytki 😉

Chciałem podłączyć diody w sposób z zadania 6.10.2 pkt 2 i wziąłem czerwoną, zieloną i niebieską diodę połączyłem w szereg i do tego dołożyłem dwa rezystory po 100om (2x100) w szereg i nie zaświeciły, a ostatni rezystor się mocno zaczął się grzać po chwili, błąd w obliczeniach zrobiłem?

Link do komentarza
Share on other sites

@Szejker9 witam na forum i dziękuję za sugestię w sprawie przewodów - zapisuje gdzie trzeba 🙂

6 godzin temu, Szejker9 napisał:

Chciałem podłączyć diody w sposób z zadania 6.10.2 pkt 2 i wziąłem czerwoną, zieloną i niebieską diodę połączyłem w szereg i do tego dołożyłem dwa rezystory po 100om (2x100) w szereg i nie zaświeciły, a ostatni rezystor się mocno zaczął się grzać po chwili, błąd w obliczeniach zrobiłem?

Jeśli żadna dioda się nie zaświeciła, a rezystor zaczął się grzać to raczej dopatrywałbym się jakiegoś błędu w połączeniu układu na płytce stykowej. Możesz wstawić zdjęcie swojego układu? Sprawdzimy go dla pewności 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@Zuraw witam na forum 🙂 Niestety czasami coś się uszkodzi, ale lepiej, aby stało się to na takim etapie niż później, gdy będziesz budował bardziej rozbudowane układy. Powodzenia w dalszych eksperymentach z elektroniką!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam mam pytanie, dlaczego w dodatkowym zadaniu po podłączeniu 4 różnych diod (czerwona, niebieska, zielona, żółta) niebieska świeci najmocniej, potem czerwona, żółta, zielona. Mógłby mi ktoś to bardzo prosto wytłumaczyć? Dopiero się uczę i jestem po prostu ciekawski.

I nie rozumiem jeszcze jednego. Skoro bateria ma 9V a wszystkie diody pobierają średnio 10,85V, to jakim cudem wszystkie diody świecą?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.