Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #6 - diody krzemowe oraz świecące (LED)

Pomocna odpowiedź

Tak, napięcie przewodzenia odkłada się na diodzie. Tylko pamiętaj, że to jest napięcie przy przepływie takiego prądu jaki zmierzyłeś. Dla innego prądu, to napięcie będzie się nieznacznie różnić. Nieznacznie tzn. na poziomie mV oczywiście w dopuszczalnym zakresie prądu dla takiej diody.

5 minut temu, Sabre napisał:

Tak, napięcie przewodzenia odkłada się na diodzie. Tylko pamiętaj, że to jest napięcie przy przepływie takiego prądu jaki zmierzyłeś. Dla innego prądu, to napięcie będzie się nieznacznie różnić. Nieznacznie tzn. na poziomie mV oczywiście w dopuszczalnym zakresie prądu dla takiej diody.

Nic z tego nie rozumiem, suma w obwodzie wynosi w przybliżeniu 9,25V, opór jest znany wiec na moje natężenie powinno wynosić dokładnie tyle ile wychodzi z wyliczeń, o ile napięcie jest inne w różnych częściach obwodów, ale natężenie powinno chyba być takie same wszędzie? Zmierzyłem także natężenie prądu w obwodzie bez diody i też nie wynosi 7mA, tylko 6,1 mA.

Zmierz napięcie na diodzie, na rezystorze i zmierz w tym samym czasie napięcie na baterii. Może to Ci trochę rozjaśni 😀. Suma napięć na diodzie i rezystorze podczas przepływu tego prądu powinna być równa napięciu na baterii pod obciążeniem.

(edytowany)
6 godzin temu, Sabre napisał:

Zmierz napięcie na diodzie, na rezystorze i zmierz w tym samym czasie napięcie na baterii. Może to Ci trochę rozjaśni 😀. Suma napięć na diodzie i rezystorze podczas przepływu tego prądu powinna być równa napięciu na baterii pod obciążeniem.

Źle sie wyraziłem, wiem ze suma napięc na poszczególnych elementach układu bedzie równa napieciu na bateryjce. Mnie chodziło o to natężenie.

Ale już to rozkminiłem, natężenie jest mniejsze, ponieważ bateryjka pod obciązeniem daje mniejsze napięcie, po prostu nie wziałem tego pod uwage w czasie rzeczywistych pomiarów, 🙂

Dzieki!

EDit: Niestety, ale to się nie sprawdza w przypadku ładowarki od telefonu , bez obciążenia 5.31 V, pod obciążeniem daje ona 5,28 V, a natężenie prądu wynosi 4,38 mA, czyli je odpowiednie dla 3,3V 

Edit2: Już chyba załapałem do końca, po prostu od napiecią wychodzącego ze zródła zasilania trzeba odjąć wartośc napiecia odkładającego sie na diodzie.

Edytowano przez Rakragul

(edytowany)

Jak zmierzyć rezystancję diody świecącej? I czy to normalne, że korzystając z multimetru w trybie do mierzenia napięcia przewodzenia diody jestem w stanie je zmierzyć na diodzie prostowniczej, a na LED już nie?

Edytowano przez Bsatola

7 minut temu, Bsatola napisał:

Jak zmierzyć rezystancję diody świecącej?

A po co Ci taki pomiar i co dokładnie chcesz dzięki temu uzyskać?

7 minut temu, Bsatola napisał:

I czy to normalne, że korzystając z multimetru w trybie do mierzenia napięcia przewodzenia diody jestem w stanie je zmierzyć na diodzie prostowniczej, a na LED już nie?

Mierzysz diody w jakimś układzie czy przykładasz sondy bezpośrednio do diod?

(edytowany)

@Treker Po prostu z ciekawości chciałem sprawdzić jaki jest opór tych diod. A sondy przykładam bezpośrednio do diod tak jak przy pomiarze napięcia przewodzenia diody w kursie, dokładnie tak jak na zdjęciu jedną sondę do jednego wyprowadzenia i drugą do drugiego.
I wiem, że nie jest mi to do niczego potrzebne na tak niskim poziomie, ale po prostu zależy mi na zrozumieniu świata elektroniki, dlatego zadaję tego typu pytania.

Edytowano przez Bsatola

9 minut temu, Bsatola napisał:

Jak zmierzyć rezystancję diody świecącej? I czy to normalne, że korzystając z multimetru w trybie do mierzenia napięcia przewodzenia diody jestem w stanie je zmierzyć na diodzie prostowniczej, a na LED już nie?

Tak, to normalne. Większość mierników ma za niskie napięcie na teście diod, aby mierzyć spadek napięcia na LEDach. Miernik musi mieć tą funkcję wyszczególnioną

• Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

Hej, pozwolę sobie podsumować dzisiejszą lekcję.

1. Lekcja idealna na nudny wieczór - rodzi się w głowie myśl (O)ŚWIETLANEJ przyszłości 🙂
2. Nie wiem czy to efekt tego, że powoli wdrażam się w techniczne nazewnictwo i swobodniej się po nim poruszam, czy lekcja była faktycznie łatwiejsza... W każdym razie - bardzo prosty język, wychodzą z tego niezłe notatki, a tekst zachęca do samodzielnego liczenia i szukania odpowiedzi.
3. Podpowiedź dla współuczestniczących - warto próbować własnych rozwiązań, własnych połączeń i przeliczać układy, żeby lepiej to wszystko zrozumieć.
Straty?
Żółta dioda i potencjometr bez dodatkowego zabezpieczenia rezystorem - dlaczego? Chciałem zobaczyć, czy uda mi się wcelować w graniczny moment świecenia diody (oczywiście, że testowałem górną granicę - dolna nie jest tak emocjonująca! 😁 ) 

Jedyne czego mi brakuje to konkretne zadania domowe (wyzwania do wykonania). Jeżeli będę się czuł na siłach chętnie podsunę parę pomysłów. 🙂

Do następnego nudniejszego wieczoru! 🙂
Pozdrawiam.

• Lubię! 1

@desert cieszę się, że kurs jest napisany w zrozumiały sposób. Powodzenia w dalszych eksperymentach - oby nie ucierpiały na tym już żadne inne elementy 😉

W pierwotnej wersji kursu część z ćwiczeń była zostawiona jako "zadania domowe", ale niektóre osoby miały z tym trudności. W związku z tym w nowej, aktualnej wersji ćwiczenia te zostały zwyczajnie wplecione w kurs 😉

"Zestaw zawiera baterię o napięciu 9V. Chcąc zasilić diodę czerwoną, która potrzebuje ok. 2V, na rezystorze odłoży się napięcie 7V. Używając rezystora 1kΩ, przez diodę popłynie prąd ok. 7mA – czyli taki wybór będzie bardzo dobry (taki przykład był rozpatrzony wyżej do wykonania obliczeń)." 

Czy dobrze rozumiem, że użyty został rezystor 1kΩ w tym ćwiczeniu ponieważ używając 330Ω było by większy prąd na diodzie niż 20mA co nie powinno mieć miejsca?
Nie bardzo wiem o co chodzi przy dobieraniu rezystorów. Niby jest wytłumaczone, ale nie bardzo rozumiem.

(edytowany)

To jest obliczenie wynikające z tego co masz i z tego co szukasz. Co zatem masz:

• baterię 9 V,
  • diodę LED, o której wiesz, że zasila się ją 2 V żeby prawidłowo działała i chcesz by popłynął przez nią prąd 7 mA i nie więcej niż 20 mA bo się spali.

Czyli jak odwołać się do teorii to gdy ujmiesz ze źródła (baterii) to 2 V to gdzieś musisz odłożyć pozostałe 7 V.

To teraz pytanie po co nam ten prąd i rezystor? Prąd jaki sobie zakładasz decyduje o jasności świecenia i drugie bezpieczeństwie, o którym napisałeś - nie chcę więcej niż 20 mA, bo jest ryzyko uszkodzenia. Czyli teraz wracamy do prawa Ohma i obliczamy jaki rezystor należy dobrać R = U/I R = 7 V/7 mA = 1 k

Dlaczego nie 330 Ω? I = 7 V / 330 Ω ~21 mA czyli więcej, do tego tolerancja rezystora i może być nawet jeszcze większy prąd.

Ale jak chcesz poeksperymentować to weź 2 rezystory 1 k i połączysz równolegle tworząc 500 Ω, wyjdzie z 14 mA i nic się nie uszkodzi😉

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

7 godzin temu, Gieneq napisał:

To jest obliczenie wynikające z tego co masz i z tego co szukasz. Co zatem masz:

• baterię 9 V,
  • diodę LED, o której wiesz, że zasila się ją 2 V żeby prawidłowo działała i chcesz by popłynął przez nią prąd 7 mA i nie więcej niż 20 mA bo się spali.

Czyli jak odwołać się do teorii to gdy ujmiesz ze źródła (baterii) to 2 V to gdzieś musisz odłożyć pozostałe 7 V.

To teraz pytanie po co nam ten prąd i rezystor? Prąd jaki sobie zakładasz decyduje o jasności świecenia i drugie bezpieczeństwie, o którym napisałeś - nie chcę więcej niż 20 mA, bo jest ryzyko uszkodzenia. Czyli teraz wracamy do prawa Ohma i obliczamy jaki rezystor należy dobrać R = U/I R = 7 V/7 mA = 1 k

Dlaczego nie 330 Ω? I = 7 V / 330 Ω ~21 mA czyli więcej, do tego tolerancja rezystora i może być nawet jeszcze większy prąd.

Ale jak chcesz poeksperymentować to weź 2 rezystory 1 k i połączysz równolegle tworząc 500 Ω, wyjdzie z 14 mA i nic się nie uszkodzi😉

Dziękuję za pomoc.
Wykonałem zadanie z 2 rezystorami 1k równolegle.
Efekt jaki uzyskałem zadowolił mnie bardziej niż przy użyciu 1k. Dioda rozświetliła się bardziej.
Tylko wyszło mi 18mA, ale to i tak poniżej 20mA więc jej nie uszkodzi.  🙂

• Lubię! 1