Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #6 - diody krzemowe oraz świecące (LED)

Pomocna odpowiedź

@czacha Teraz Twoje pomiary się zgadzają - spadek na diodzie około 0,7 jest OK i tak samo wniosek z prawa Kirchhoffa też się zgadza. Pomiary wg. zdjęć też są dobre 🙂 

10 godzin temu, czacha napisał:

Nie wiem czy ma sens liczyć opór diody, ale w pierwszym przypadku wychodzi mi 85.7Ω a w drugim 34.7Ω.

Tu chyba nie ma sensu nic mierzyć. Cel kursu był taki aby zbadać charakterystyczny spadek napięcia na diodzie, który dość często pojawia się w obliczeniach, przetestowanie diody miernikiem na zasadzie "czy działa" i sprawdzić jak działa zabezpieczenie układu diodą. 

Dodatkowo możesz zastanowić się nad charakterystyką diod prądowo-napięciową diody podaną w kursie. 🙂 

Nie wiem czy dobrze wykonałem zadanie, ale chcąc sprawdzić, która z diod świeci najmocniej, przy bardzo podobnym prądzie przez nie płynącym (ok 0,004A), zauważyłem, że najjaśniej świeci dioda niebieska, natomiast zielona najgorzej. Nasuwa mi się pytanie, czym się rożnią te diody, że tak się dzieje, z jakiego powodu jedna świeci mocniej, druga gorzej?image.thumb.jpg.d7a9e1578f634ab1f8bc907aa3b73eb8.jpg

@nefarix witam na forum 🙂 

Różnice w jasności wynikają z tego jak zostały zaprojektowane diody, stronę wcześniej pisałem na ten temat w odpowiedzi na podobne pytanie:

• Lubię! 1

Oszacowałem opory diod świecących mierząc spadki napięcia na jej zaciskach i korzystając z prawa Ohma:

Niebieska ≈ 513R
Zielona ≈ 498R
Żółta ≈ 371R
Czerwona ≈ 308R

To oznacza, że przy równoległym podłączeniu jak na załączonym schemacie, skoro spadek napięcia jest identyczny na każdej z nich (1,91V) najmniejszy prąd (prawo Ohma) popłynie kolejno przez niebieską, zieloną, żółtą i czerwoną. Obserwacje potwierdziły, czerwona świeci dobrze, żółta słabo, zielona i niebieska w ogóle.

A jeśli chodzi o jasność świecenia przy podłączeniu wg. waszego schematu, to moja zielona świeci najjaśniej mimo, że u wielu kursantów było zupełnie odwrotnie.

diody_rownolegle.png

Dnia 4.07.2020 o 16:06, gryszard napisał:

Oszacowałem opory diod świecących

Nie spotkałem się, z pomysłem pomiaru oporu ani wyznaczania diod, lepiej jest pozostać przy podstawowych wartościach: prąd i napięcie.

Napięcie diody świecącej informuje o minimalnym napięciu potrzebnym, żeby dioda świeciła, ale też jeżeli prąd jest zbyt mały to nie zaświeci. Nie sugeruj się też jasnością w takim układzie, bo diody są produkowane w różnych jasnościach.

W przypadku diod o różnych kolorach najlepiej połącz je przez osobne rezystory do wspólnego źródła zasilania 🙂 

Ale fajnie, że kombinujesz jak coś działa i spisujesz obserwacje, tak trzymaj!

• Lubię! 1

1 godzinę temu, Gieneq napisał:

Nie spotkałem się, z pomysłem pomiaru oporu ani wyznaczania diod,

Bo nie ma czegoś takiego jak "opór diody". Dioda jest elementem nieliniowym i taki "opór" nie jest wartością stałą, ale wyrażałby się pewnym dość skomplikowanym wzorem - tak że z prawa Ohma i jednego pomiaru nie da się go wyliczyć.

@gryszard Możesz spróbować wyznaczyć ów "opór" dla różnych prądów (tzn. narysować wykres zależności spadku napięcia na diodzie od prądu, np. w zakresie od 1 mA do 20 mA).