Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #6 - diody krzemowe oraz świecące (LED)

Pomocna odpowiedź

Prąd, przepływając przez diodę, traci część swojej energii, co skutkuje zmniejszeniem napięcia.

Specjalnie się zarejestrowałem żeby to zdanie tu zacytować. Jest co najmniej wprowadzające w błąd.

Prąd przecież chyba nie traci swojej energii skoro wypływa z diody to samo co wpływa.

Brakuje wspomnianych już diod Zenera, a o diodach Schottky’ego wspomniano w złym kontekście - chodzi w nich przecież przede wszystkim o czasy przełączania, a nie o napięcie przewodzenia.

Można był wspomnieć też coś o funkcji zabezpieczania, np. wejść cyfrowych przed za wysokim (za niskim) napięciem - dużo na portalu jest o mikrokontrolerach, więc myślę że by się taki temat przydał.

Pozdrawiam

Zainteresowało mnie to rozpoznawanie polaryzacji po wielkości elektrod diody. Niestety muszę stwierdzić, że to nie działa.

Dziękuję wszystkim za przesłane sygnały. Dopisałem stosowną aktualizację do kursu 🙂

może jakieś zdjęcie pomocnicze?

Fakt, sporo namieszałem. Już dodałem schemat pomocniczy do artykułu. Mam nadzieję, że teraz będzie jaśniej.

Specjalnie się zarejestrowałem żeby to zdanie tu zacytować. Jest co najmniej wprowadzające w błąd. Prąd przecież chyba nie traci swojej energii skoro wypływa z diody to samo co wpływa.

Oczywiście chodziło tutaj o pewne uproszczenie (przypominam, że kurs jest dla początkujących). Zdanie to miało zobrazować spadek napięcia, z którym musimy się pogodzić stosując diodę. Bardzo chętnie wprowadzę aktualizację, jeśli ktoś zaproponuje lepszą wersję.

Jeśli chodzi o inne typy diod, to możliwe, że pojawią się w ewentualnej kontynuacji kursu. Podczas planowania tych artykułów uznałem, że nie są to elementy niezbędne na starcie swojej przygody z elektroniką. Tak jak już mówiłem, głównym celem było jednak przedstawienie diod świecących. Zależy mi, aby przynajmniej w początkowej fazie nauki przyszli elektronicy mogli zajmować się elementami, których działanie mogą zobaczyć 🙂

Chyba pora na kolejną część kursu, kto jest zainteresowany poznaniem tranzystorów ręka w górę 🙂

Dziś wieczorem pojawi się 7 część kursu!

Diody krzemowe (inna, często spotykana nazwa: prostownicze)

Raczej bym powiedział, że dioda krzemowa jest diodą prostowniczą, a to zdanie sugeruje, że krzemowa == prostownicza. A wyróżniamy jeszcze np. diody germanowe, które też mają swoje zastosowania.

joda17, dzięki - dwuznaczność usunięta 😉

Witam,

Mam pytanie odnośnie połączenia większej ilości LED.

Połączyłem ze sobą 4 LEDy szeregowo (zielone) podstawiając do wzoru z kursu wynika, że:

R=9-8/0.010= 100ohm - należy użyć rezystor 100ohm.

Jak sprawa będzie wyglądać, jeżeli chcę podłączyć 20 LED? Szeregowo się nie uda przy sześciu mi już nie świeci. Czy jest możliwość podłączenia równolegle 5 takich szeregów po 4 LED? Jak wtedy wygląda dobór rezystora czy może to być 5 po 100 ohm?

Pozdrawiam

Marcin628 oczywiście możesz tak połączyć, że 1 rezystor przed 4 gałęziami, jednak pamiętaj, by jako prądu użyć sumę prądów wszystkich gałęzi. Ale ješli na każdej dasz rezystor, to wszystko zachowuje się tak samo jak dla 4 szeregowo.

joda17 z tą sumą prądów wszystkich gałęzi masz na myśli by 0,01*4 ? Wtedy rezystor miałby 25ohm?

Czy moja koncepcja jest optymalnym pomysłem (przy założeniu napięcia 9V) czy można to połączyć w bardziej wydajny sposób? Z tego co czytałem na kursie lepiej nie łączyć diod równolegle więc łączenie 20 równolegle rozumiem, że odpada?

Pozdrawiam

Marcin628, radziłbym nie oszczędzać na rezystorach. Zysk tutaj będzie znikomy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której łączymy 4 "szeregi" diod równolegle przez jeden rezystor. Wszystko działa bardzo dobrze, do momentu, gdy jakieś diody się uszkodzą. Wtedy przykładowo 3 szeregi przestaną świecić, a cały prąd popłynie przez jedyny działający szereg. Tym samym zasilimy diody przykładowo zamiast 20mA, to 80mA... Do takich sytuacji nie można dopuszczać.

Super, dzięki za wyjaśnienia! W najbliższym czasie przetestuję ten układ jak tylko przyjadą zapasowe LEDy:) Pozdrawiam

Marcin628, zapasowe? A co się stało z tymi, które były w zestawie? 😉

Treker Ich jest niestety tylko 11:) poza tym jedną spaliłem na starcie nie czytając o diodach od razu podpiąłem bez rezystora do 9V by mieć "szybki efekt":)

Marcin628, taka ilość wydawał się optymalna do kursu. Jeśli masz swoje uwagi, to daj znać na maila kursy(a)forbot.pl, chętnie poznam wszelkie opinie, aby kolejne zestawy były jeszcze lepsze 🙂

od razu podpiąłem bez rezystora do 9V by mieć "szybki efekt":)

No i był szybki efekt 😉

od razu podpiąłem bez rezystora do 9V by mieć "szybki efekt":)

Nie jesteś jedyny, podobnie pozbyliśmy się szkolnego oscyloskopu 😉

• Lubię! 1

Jeśli masz swoje uwagi, to daj znać na maila kursy(a)forbot.pl, chętnie poznam wszelkie opinie, aby kolejne zestawy były jeszcze lepsze 🙂

Zestaw na początek jest kompletny aż chyba za bardzo:) do tej pory nie mam żadnych uwag, wszystko jest zrozumiale opisane. Podstawą jest praktyka by nie uciekło z głowy zbyt szybko.