Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #6 - diody krzemowe oraz świecące (LED)

Pomocna odpowiedź

Zadanie 6.1:

Napiecie z diodami: 8,36V

Napiecie bez: 9,73V

Co daje 0,274 poboru na każdy. Czy o to chodzilo?

To jest spadek napięcia z tego co widzę. Pobór prądu wyrażamy w amperach.

Co daje 0,274 poboru na każdy. Czy o to chodzilo?

Pamiętaj o jednostce, bo teraz nie wiadomo o co chodzi 🙂

Dziekuje za uwagi. Chodzilo oczywiscie o spadek napiecia ktore wynosi 0.274V na kazdej diodzie. Czy teraz jest poprawnie jezeli chodzi o jednostki i czy wynik jest prawdopodobny? (w artykule bylo ze kazda dioda powinna odkladac napiecie ~0.7V)

Linek88, faktycznie mało, ale prawdopodobne. Trzeba jeszcze pamiętać o błędach pomiaru, właściwościach baterii itd. Śmiało możesz ruszać do dalszych ćwiczeń!

Moim zdaniem trochę trzeba pozmieniać w tej części kursu, poprzednie były idealne w tym jest mały mankament. "Diody krzemowe oraz świecące led". Trochę to jest źle rozróżniane, a nawet bardzo źle. Diody krzemowe to diody wykonane z krzemu, tak samo diody germanowe to diody wykonane z germanu, diody arsenkogalowe do diody z arsenku galu. I to jest podział ze względu na materiał z jakiego są wykonane. A diody prostownicze, uniwersalne, LED, stabilizacyjne itp to podział ze względu na zastosowanie diody. Nie można napisać np "diody germanowe oraz diody uniwersalne" bo diody uniwersalne są też wykonywane z germanu co jest bez sensu. Tak samo z krzemu są wykonywane różne diody. Proponowałbym omówić diody prostownicze i diody LED, pozamieniać nagłówki i tytuł.

Ps: Diody LED też są krzemowe

Przepraszam że się czepiam ale myślę że nikt się nie obrazi, jeśli się mylę niech ktoś poprawi. Po za tym kurs świetny 😉

Pozdrawiam 😉

Ps: Diody LED też są krzemowe

Tym mnie zainteresowałeś. Pierwszy raz słyszę o świecącej diodzie krzemowej, ale może o czymś nie wiem. Za to znam kilka argumentów dlaczego krzemu nie wykorzystuje się do budowy diod świecących. Można oczywiście byłoby wykorzystać krzem jako podłoże, ale to tak samo można mówić o plastikowej diodzie LED. Więc jak rozumiem chodzi o diodę, której złącze PN jest wykonane z krzemu - a to ciekawe. Mogłbyś podać jakieś źródła, gdzie można o przeczytać o krzemowych diodach LED?

Ja bym raczej powiedział, że ktoś prowadzi badania - ale raczej diody nie są produkowane w tej technologii. Artykuł jest z 2005 roku, więc przez 10 lat raczej diody LED na Si nie zawojowały świata.

Moim zdaniem krzem nie jest materiałem, który obecnie byłby wykorzystywany w budowie diod LED. Co prawda dopiero zaczynam studia związane z tym tematem, ale jak na razie wszystkie publikacje mówią jasno: krzem ma skośną przerwę zabronioną, więc do zastosowań optoelektronicznych nie jest wykorzystywany. Co daje pole do popisu innym materiałom, jak chociażby SiC.

Ja powiem tak, czy nie ma LED z krzemu czy są, temat średnio brzmi nie powinno tak być "diody kzemowe i diody LED" bo tak jak wspomniałem to się nijak ma, jedno to podział że względu na budowę drugie ze względu na zastosowanie. Jeśli Chodzi o diody krzemowe led nie pamiętam gdzie o tym czytałem ale dzisiaj szperałem troszkę w necie i jak najbardziej diody LED krzemowe istnieją:

http://scitechdaily.com/scientists-develop-silicon-based-light-emitting-diodes-sileds/

Co więcej są dużo bardziej wydajne. W tej chwili większość diod tworzymy z krzemu 😉

suchecki300, dziękuję za sugestię wezmę je pod uwagę w przyszłości. Na tym etapie jednak tytuł musi zostać już taki, jaki jest.

Możliwe że trwają badania - nie wiem, w tej chwili nie mam dostępu do biblioteki, ale postaram się nadrobić zaległości jeśli jest zainteresowanie tematem. W tej chwili wszystkie diody LED dostępne na rynku wykorzystują prostą przerwę energeryczną, co eliminuję czysty krzem. W każdym razie artykuły dla początkujących są zawsze obarczone pewną niedokładnością - ale jutro mam seminarium zakładowe, zapytam o diody LED z czystego krzemu. Wydaje mi się, że to wszystko trochę czepianie się detali... ten kurs musi wykorzystywać pewne uposzczenia. Inaczej początkujący nie mogliny z niego korzystać

Cześć,

z góry przepraszam za pytanie świeżaka, ale czegoś nie rozumiem. Piszesz że nie można podłączać diód równolegle, a jako prawidłowe rozwiązanie podajesz "każdej diodzie zapewnić własny rezystor, obliczony według wskazówek dobranych wcześniej, po czym takie szeregi (dioda + rezystor) dołączyć do zasilania" co chyba też jest podłączeniem równoległym? Czy różnica polega na tym że w pierwszym przypadku nie ma rezystora?

Dzięki za odpowiedź,
Michał.

darksider63, Nie możesz połączyć równolegle diód bezpośrednio ponieważ mają różne napięcia. Jak dodasz rezystory to nie ma problemu.