Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED)


Pomocna odpowiedź

Postanowiłem zbudować prosty układ pokazujący różnice w pojemności kondensatorów wykorzystując diody.

Prezentuje się on w następujący sposób:

1.

2.

Zrobiłem też schemat:

Czy biorąc pod uwagę proste elementy elektroniczne można ten układ jeszcze "zoptymalizować"?

Proszę również o uwagi do schematu (czy jest on wykonany zgodnie z zasadami?)

Dziękuję!

Edit:

Podłączyłem do układu 4 diody zielone z resystorem 100 ohm i zmierzyłem prąd, wyszło prawie 2mA. Mierząc prąd z podłączonym tylko rezystorem 100 ohm, bez diod, wyszło 84 mA. Z czego wynikają tak duże różnice? Dodam, że przy pomiarze oporu samej diody LED miernik wskazuje OL. Pomiar oporu diody krzemowej wskazuje 1,6 MΩ!? Zamiana polaryzacji tzn. przewodów na diodzie krzemowej daje wskazanie OL.

Dziękuję za odpowiedzi!

Link do komentarza
Share on other sites

Matiautomati, witam na forum 🙂 Twoje wątpliwości na pewno wyjaśni jeden z artykułów, który napisaliśmy jako uzupełnienie tego kursu: Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!

fruity, wszystko wygląda dobrze, gratuluję własnej inicjatywy 🙂 Tobie również polecam lekturę powyższego artykułu o diodach świecących - powinien wyjaśnić różnice w napięciach/prądach przy różnych konfiguracjach układów z LEDami.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć,

mam pytanie dotyczące schematów łączenia diody i rezystora. Mianowicie w kursie, na schematach autor raz tworzy schemat, gdzie dioda jest jako pierwsza od strony anody (+), a raz że to rezystor pojawia się jako pierwszy patrząc na połączenie przewodami (również od anody).

Czy to ma jakieś znaczenie w jakiej kolejności połączymy diodę i rezystor w takim prostym układzie? Z tego co rozumiem napięcie idzie od + do -, a prąd od - do + w takim razie jak to się ma do tego, że diody należy "chronić" rezystorem przed dużym prądem, a na schematach dioda jest przyłączana zamiennie.

Proszę o możliwie jak najprostsze wyjaśnienie.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy to ma jakieś znaczenie w jakiej kolejności połączymy diodę i rezystor w takim prostym układzie?

Nie.

w takim razie jak to się ma do tego, że diody należy "chronić" rezystorem przed dużym prądem

Rezystor służy do ograniczenia prądu płynącego w obwodzie, a w połączeniu szeregowym ten sam prąd płynie przez wszystkie elementy po kolei, więc kolejność elementów nie ma znaczenia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za artykuł 🙂

Mam zatem pytanie, jak ten brak różnicy w kolejności połączenia diody i rezystora w połączeniu szeregowym obwodu ma się do kierunku przepływu prądu i napięcia?

Ja to rozumiem tak, że ruch elektronów (czyli prąd) spowodowany różnicą potencjału dwóch elektrod (napięciem) "wyrusza" z elektrody dodatniej (biorąc za źródło zasilania baterię 9V dołączoną do zestawu) i wędruje do elektrody ujemnej. Po Waszych odpowiedziach widzę, że moje rozumowanie jest złe ale nie potrafię znaleźć błędu.

Uprzejmie proszę o odpowiedź

Link do komentarza
Share on other sites

Do czego zatem służą i wykorzystywane są pojęcia kierunek przepływu prądu?

I proszę o odpowiedź czy moje rozumowanie z ostatniego postu jest poprawne.

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Link do komentarza
Share on other sites

Karll, kierunek płynięcia prądu to rzecz umowna. Może płynąć w stronę, którą opisałeś w swoim poście. Pojęcie kierunku płynięcia prądu przydaje się najbardziej podczas rozważań teoretycznych i wykonywania obliczeń. Przy poznawaniu podstaw elektroniki w praktyce, korzystaniu z Arduino lub Raspberry Pi raczej wiele ta informacja nie wniesie, więc najlepiej iść dalej i wykonywać jak najwięcej praktycznych eksperymentów 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A czy mógłbyś postarać się wytłumaczyć to, że rezystor można podłączyć albo przed albo za odbiornikiem prądu, a i tak będzie on spełniał swoje zadanie (redukował natężenie przepływu)?

Starałem się poszukać informacji również na wykładach politechnik, ale wszędzie jest informacja tylko o umownym kierunku, a nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Jeśli nie wiem takiej podstawowej rzeczy to nie widzę sensu dalszej nauki, bo przepływ prądu to przecież najistotniejsza sprawa w elektrotechnice.

Bardzo proszę o wyjaśnienie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wyobraź sobie wąż ogrodowy. Masz do tego dwie zwężki, R1 i R2, które możesz montować na jego końcu (na drugim końcu masz kran/źródło wody pod ciśnieniem). Łącząc szeregowo R1 i R2 uzyskujesz przepływ Q. Jeżeli zamienisz miejscami ze sobą zwężki R2 i R1, to uzyskasz taki sam przepływ Q. Czy ten fakt Ciebie też tak zastanawia?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.