Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #7 - tranzystory w praktyce

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
W tej części kontynuujemy podróż przez krainę półprzewodników - tym razem garść informacji o tranzystorach. O zasadach działania, typach i zastosowaniach.Przekonasz się, że tranzystory są wdzięcznymi elementami, o ile poprawnie się je stosuje.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Wielkie dzięki za lekturę (bardzo ciekawą) na noc 🙂

PS.

Zainteresowanym tematem tranzystorów polecam do zdobycia i przeczytania bardzo starej książki z 1962 roku. Autorstwa E. Aisberg pt. "Tranzystor ależ to bardzo proste" Niby staroć ale pouczjący i ciągle aktualny- dla osób zainteresowanych tematem.

hob_bit, już myślałem, że nikt nie skomentuje 🙂 Miłej lektury i czekam na ewentualne pytania.

Potęga mocy powiadomień o nowych artykułach zbiera obfite żniwo 🙂 I pokazuje, że warto się na nie zapisać- aby być na bieżąco w temacie 🙂

Pozdrawiam hob_bit

• Lubię! 1

Ja bym się trochę przyczepił do teorii - chyba wymaga nieco dopracowania. Prawdopodobnie nie przyda się początkującym, ale skoro autor już zamieścił "wstęp teoretyczny", wypada zadbać o jego stronę merytoryczną.

Powstają wtedy dodatkowe elektrony lub dziury.
- powstają elektrony? To chyba nie do końca tak działa. Poza tym wcześniej autor pisał, że "Dziura nie jest obiektem fizycznym" - a teraz wygląda, że jednak powstaje....

Z Wikipedii:

"Stan nasycenia, w którym prąd bazy jest na tyle duży, że obwód kolektora nie jest w stanie dostarczyć prądu β razy większego. Napięcie kolektor-emiter spada wtedy do niewielkiej wielkości."

Czy w takim razie wartość mniejsza niż 1mA to jest duża wartość dla bazy? Albo to ja czegoś nie rozumiem 🙁

Plus dwa pytania:

1.) Przez przypadek (nieuwagę) ,zamieniłem miejscami kolektor i emiter. Wówczas dioda dalej świeciła, a napięcie kolektor-emiter było 1,5 razy większe niż podane tutaj, napięcie baza-emiter się nie zmieniło. Czemu tak się stało?

2.) W zadaniu 7.1 wszystko ładnie, tylko... to sterowania oznacza, że gdzie mam podpiąć rezystor 10k? Bo nie bardzo rozumiem.

Podobno nie ma głupich pytań, dlatego pytam, bo bardzo nie chciałbym znowu nie zrozumieć zagadnienia tranzystorów, jak to miało miejsce na lekcjach fizyki w liceum, toteż z góry dziękuję za prosto napisane odpowiedzi 🙂

Ktoś tu nie przeczytał artykułu o diodach:

Ten skrót zawiera w sobie słowo „dioda”, więc sformułowanie „dioda LED” jest nieprawidłowe – jednak bardzo często używane…

i napisał:

...a dioda LED świeci

I dalej czytamy:

Jeden tranzystor może występować w wielu różnych obudowach, a w każdej obudowie można kupić wiele bardzo różnych układów. Pamiętaj, aby podczas zakupów sprawdzać oba parametry.

Symbolu obudowy czy symbolu samego tranzystora nie nazywał bym parametrem. To są symbole/oznaczenia. Parametrem może być max prąd kolektora, ale nie obudowa 🙂 Przynajmniej w moim skromnym uznaniu.

Powoli nadrabiam weekendowe zaległości po zawodach (fotorelacja) i odpowiadam na Wasze pytania:

Ja bym się trochę przyczepił do teorii - chyba wymaga nieco dopracowania.

Rzeczywiście, chyba w pewnym momencie pojawiło się zbyt dużo teorii. Dlatego po konsultacji z Elvisem usunąłem 2 zbędne akapity. Mam nadzieję, że teraz wszystko będzie czytelniejsze, a Elvisowi dziękuję za pomoc i konsultacje 🙂

W zadaniu 7.1 wszystko ładnie, tylko... to sterowania oznacza, że gdzie mam podpiąć rezystor 10k? Bo nie bardzo rozumiem.

Rezystor odchodzący od bazy (10k) należy podłączyć do VCC lub GND - zależnie od typu tranzystora. W ćwiczeniu tym mowa o tranzystorze PNP, więc jeśli chcesz włączyć diodę, to rezystor musi zostać podłączony do masy (GND). Zwróć uwagę na schemat - zamknie się wtedy obwód i prąd baza-emiter będzie mógł popłynąć.

Ktoś tu nie przeczytał artykułu o diodach

Czytał, czytał... Tylko sformułowanie dioda LED, moim zdaniem, jest na tyle popularne, że chyba można zaryzykować jego używanie. Z drugiej strony sformułowanie takie można rozbić na dwa człony jako dioda (typ elementu) oraz LED (rodzaj diody). Jednak temat chyba zostawię polonistom...

Symbolu obudowy czy symbolu samego tranzystora nie nazywał bym parametrem. To są symbole/oznaczenia. Parametrem może być max prąd kolektora, ale nie obudowa

Zależy od tego na jakim poziomie rozpatrujemy. Akurat tutaj pisałem ogólnie, więc uznałem je jako parametry elementu (jakiegokolwiek). Coś, co pozwala w dużej bazie znaleźć konkretny element. Nie miałem tutaj na myśli parametrów tranzystora. Jednak przyznaję, może być lekko dwuznaczne - taka gra słów 😉

Treker, dzięki za odpowiedź, a na te poprzednie pytania dałoby radę coś napisać? Chyba, że to są zbyt podstawowe pytania, czy coś, to przepraszam 😋

Synergia, dobrze rozumiem, że w układzie skonfigurowanym na sterowanie diody LED przez tranzystor wsadziłeś go odwrotnie? O te pytanie chodzi, tak?

Owszem, o to, a także o to:

"Z Wikipedii:

"Stan nasycenia, w którym prąd bazy jest na tyle duży, że obwód kolektora nie jest w stanie dostarczyć prądu β razy większego. Napięcie kolektor-emiter spada wtedy do niewielkiej wielkości."

Czy w takim razie wartość mniejsza niż 1mA to jest duża wartość dla bazy? Albo to ja czegoś nie rozumiem 🙁 "

Witam,

Również prosiłbym o wyjaśnienie pytaniu Synergia.

Dodatkowo jak odczytywać wzmocnienie prądowe Beta z wykresu w nocie katalogowej tranzystora?

Przykładowo chcę zasilić wentylator powiedźmy akumulatorem 12V. Imax wynosi 150mA.

Z tego wynika, że Icmax=150mA, następnie chciałbym odczytać wzmocnienie prądowe na wykresie by dobrać do tego odpowiednie Ib.

Ib= Ic * beta tylko, pytanie jak odczytać beta? Dzięki temu dowiem się jakie Ibmax ma przepływać przez bazę a co za tym idzie mogę dobrać odpowiedni rezystor.

Pozdrawiam

Synergia, Marcin628, wszystkim obiecuje się zająć, tylko aktualnie mam dość mało czasu. Mam nadzieje nadrobić zaległości przez nadchodzący długi weekend.

Witam,

Również prosiłbym o wyjaśnienie pytaniu Synergia.

Dodatkowo jak odczytywać wzmocnienie prądowe Beta z wykresu w nocie katalogowej tranzystora?

Przykładowo chcę zasilić wentylator powiedźmy akumulatorem 12V. Imax wynosi 150mA.

Z tego wynika, że Icmax=150mA, następnie chciałbym odczytać wzmocnienie prądowe na wykresie by dobrać do tego odpowiednie Ib.

Ib= Ic * beta tylko, pytanie jak odczytać beta? Dzięki temu dowiem się jakie Ibmax ma przepływać przez bazę a co za tym idzie mogę dobrać odpowiedni rezystor.

Pozdrawiam

Ten szacunkowy wzór Ic= Ib * beta obowiązuje tylko dla tranzystora będącego w stanie aktywnym. Jeżeli potrzebujesz tranzystor tylko do wyłączania i włączania wentylatora - wtedy interesuje Cię jedynie przełączanie pomiędzy stanem odcięcia i nasycenia.

W przypadku włączania (w tryb nasycenia) tranzystora, trzeba zadbać o prąd bazy odpowiednio większy od ilorazu Ic(nasycenia)/Beta, aczkolwiek dokładna wartość Beta cię za bardzo nie powinna interesować, wystarczy, że jest jest dużo większa od 1 (typowo ma kilkadziesiąt-sto).

Jeżeli Ic(nasycenia) tranzsytora jest za duży dla obciążenia (wentylator), wtedy ustalasz go za pomocą rezystora.

Pozdrawiam

W związku z wyjątkowo krótkim tygodniem i długim weekendem zmianie uległ harmonogram publikacji kolejnych części kursów. Tym razem kolejny odcinek jednego z kursów (Arduino/elektronika) pojawi się w czwartek, a drugiego w piątek. Mam nadzieję, że pozwoli to zainteresowanym na spokojne, weekendowe studiowanie materiału 😉