Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #7 - tranzystory w praktyce

Pomocna odpowiedź

Zakręciłem się pod koniec. Zrobiłem układ z lekcji tylko zamiast diody wsadziłem tam przekaźnik na 5V pobierający 480mW i zastąpiłem rezystor 10k rezystorem 220R. Układ działa dobrze. Mam 15mA prądu z arduino. 
Ale mam pytanie bo zgłupiałem. Na końcu jest nagłówek podłączenie obciążenia do emitera. Są tam dwa diagramy które się kłócą z moją wyobraźnią. Jest diagram wspólny emiter który ma podłączone obciążenie do kolektora i wspólny kolektor który ma podłączone obciążenie do emitera. Na końcu jest zdanie, że "najlepiej będzie, jeśli obciążenie będzie jednak podłączane do kolektora." Czy czyli schemat wspólny kolektor? 

6 godzin temu, DraveS napisał:

Na końcu jest zdanie, że "najlepiej będzie, jeśli obciążenie będzie jednak podłączane do kolektora." Czy czyli schemat wspólny kolektor? 

Spójrz na schematy, o których mówisz. Obciążenie, czyli LED, jest podłączone do kolektora w układzie, który nosi nazwę "wspólny emiter" i tego się warto trzymać 🙂 Przewiń kawałek wyżej do nagłówka "Praktyczne zastosowanie tranzystorów" tam masz pokazane przykładowe, poprawne podłączenie tranzystora do Arduino. Pamiętanie nazw tych połączeń (wspólny emiter/kolektor) nie jest kluczowe, grunt, aby intuicyjnie wiedzieć co i gdzie podłączyć.

Witam. Ja mam pytanie do tego schematu co należy złożyć. Pisze że wyprowadzenia tranzystorów należy najlepiej sprawdzić w nocie katalogowej ale można posłużyć się załączoną grafiką. I na tej grafice po obróceniu trnzystora macie zamienione oznaczenia. Chyba że tak miało być, a jeżeli tak to dlaczego? Pozdrawiam

kurs_elektroniki_tranzystory_opis_wyporwadzen-350x198.png

@piotrbiniu, witam na forum!

19 minut temu, piotrbiniu napisał:

I na tej grafice po obróceniu trnzystora macie zamienione oznaczenia.

Dlaczego uważasz, że na tej grafice wyprowadzenia "po obróceniu" są zamienione? Widok po lewej przedstawia tranzystor z nóżkami w Twoją stronę. Zarówno na widoku po lewej, jak i po prawej stronie są one ustawione identycznie (C-B-E) 🙂

(edytowany)

Ta grafika jest super myląca. Ja też całą lekcję zrobiłem na tranzystorze wpiętym odwrotnie. Nawet się udało. Za to dużo ciekawych zjawisk zaobserwowałem. Np że oryginalne Arduino uno wytrzymało 84mA ;p. 

@Treker ludzie myślą że to jest rzut z góry. Bo nikomu nie jest potrzebne patrzenie na tranzystor od dołu 😉

Edytowano przez DraveS

Jeśli to jest rzut z góry, to dlaczego z obudowy wystają nóżki? Błędna interpretacja 😉 Trzeba się przyzwyczajać, bo taki typ rysowania wyprowadzeń można spotkać w wielu miejscach. Możemy to jakoś na siłę przerobić, ale błędu tam nie ma. Pomyślimy co z tym zrobić.

Wiesz jak to jest. Jeśli coś się już zrozumie to jest proste i logiczne. Ważne jest jak to ktoś rozumie zanim to zrozumie 😉

Tutaj jest to jednak jakaś nadinterpretacja, bo ktoś sobie w głowie "dorabia" nóżki na widoku od góry (a normalnie patrząc od góry nie widać nóżek wystających z obudowy). No, ale dobra - rozumiem, że ktoś może mieć z tym problem. Dodałem odpowiednią informację w podpisie zdjęcia. Później pomyślimy o przerysowaniu grafiki.

ok teraz rozumiem i wszystko mi się zgadza. Jakbyś znał zasady i chociaż podstawy rysynku technicznego to byś wiedział dlaczego tak zrozumiałem. Wiedz też, że niektórzy mają więcej niż tylko jeden zawód. Dzięki DraveS za info, że to nie jest rzut z góry. Pozdrawiam

@piotrbiniu, zaktualizowaliśmy grafikę w tej części kursu oraz w kolejnej - mam nadzieję, że teraz będzie ona łatwiejsza w zrozumieniu. Powodzenia w dalszych eksperymentach z elektroniką 🙂

Nowa wersja ilustracji:

d6bda-2019-05-22_07-25-13-6428.png

Podlaczylem tranzystor NPN i dziala jak w lekturze tematu. Swietnie.

Pomyslalem, ze obroce go o 180 stopni i wepne w to samo miejsce. I co? Tez dziala. 

Czy to oznacza, ze tranzystory moga byc wpiete dowolnie (kolektor zamieniony z emiterem)?

Zdefiniuj słowo "działa" w tej konkretnej sytuacji, bo widelec odwrócony o 180° także "działa - z pewnością zjesz nim ryż smażony z kurczakiem.

Działać zadziała, ale sprawdź napięcie na obciążeniu i prąd na bazie. Chyba nie po to użyłeś tranzystora 😉

@marek1707 To znaczy, ze dioda tez swieci. Inne projekty z diodami typu migajacy kogut policyjny itp. dzialaja bez wzgledu na to jak wpiety jest tranzystor. Byle tylko baza byla podpieta prawidlowo.