Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #7 - tranzystory w praktyce

Pomocna odpowiedź

(edytowany)

Może omomierzem. Przy sprawnym tranzystorze + na bazę i - na emiter omomierz pokaże przewodzenie dla tranzystora NPN, a dla PNP odwrotnie. Z pewnością warto zajrzeć do noty katalogowej tranzystora.

Edytowano przez Belferek
  • Pomogłeś! 1

@Zuraw najszybciej wpisać symbol do wyszukiwarki z dopiskiem "datasheet" i sprawdzić w nocie katalogowej 🙂 Tranzystory nie mają na obudowach żadnych oznaczeń, które określą ich typ.

• Pomogłeś! 1

@Zuraw najprościej za pomocą testu diody. Tranzystor NPN i PNP składa się niejako z 2 diod połączonych od emitera i kolektora do bazy. Testem diod odróżnisz w którą stronę są ułożone diody. Tranzystor NPN przewodzi od bazy do emitera i kolektora a PNP od kolektora do bazy i emitera do bazy. Szukaj w google model diodowy tranzystora NPN i PNP.

• Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1

(edytowany)

image.thumb.png.26b30c8718b67b92776ad0814e6dd6af.png

Tak wyszło z mojej zabawy.Wnioski na szybko:

1.Przy NPN Ic (w zależności od Ib) nie zmienia się wcale (chociaż wzmocnienie już tak), a przy PNP znaczne różnice prądu (a wzmocnienia prawie wcale)

2. Przy NPN napięcie jest rzędu mV a przy PNP już w V. I to jest jednostka dla mnie bardziej "namacalna", bo chociażby "coś zrobi" 🙂. Dla mnie jako "budowlańca" jak prund nie kopie panie to ni ma fazy więc jakieś tam mV to... 

3. Spadek Ib = wzrost β - chociaż przy PNP tyle co kot napłakał

Oczywiście miło by było, gdyby ktoś wyszydził moje wnioski i napisał czy dobrze rozumuję  

Edytowano przez Wojteek
  • Pomogłeś! 1

Oczywiście polaryzację zmieniłem. Nie pomyślałem rozrysować sobie układu, zanim go rozebrałem - może gdzieś był błąd. 

Witam mam takie dość nietypowe pytanie, co jeśli na bramkę tranzystora damy potencjometr, jest wtedy możliwe regulowanie napięcia na wyjściu? 

@Michal1237 Witam na forum 🙂 Tak jest taka możliwość, na tranzystorach buduje się m.in. wzmacniacze. Przy pomocy potencjometru regulujesz prąd bazy. Prąd ten przemnożony przez wzmocnienie tranzystora determinuje prąd kolektora. Jeżeli podłączysz obciążenie (tu już zależy od konfiguracji) to uzyskasz spadek napięcia proporcjonalny do płynącego prądu.

Próbuje zrobić ten układ z tranzystorem PNP ale coś mi nie działa, czy mógłby ktoś pomóc?  Tranzystor to BS170

1.png

2.jpg

@Gieneq a to w takim razie jak wykonać to zadanie skoro w zestawie nie ma (o ile się nie mylę :P) tranzystora PNP? 

Powinieneś mieć w zestawie 3 modele tranzystorów:

• Tranzystor BC546 - 2 szt.
  • Tranzystor BC556 - 2 szt.
  • Tranzystor BS170 - 2 szt.

Może przypatrz się tym z BC5xx, różnica w nazwie jest niewielka ale to inny rodzaj 🙂 

(edytowany)

Witam, mam kilka pytań:

1. Czy tranzystorów z zestawu zawsze używa się jako przełączników, czy po wyjściu ze stanu saturacji można ich używać jako wzmacniaczy (inaczej: czy jako wzmacniacze zwykle są używane tylko "większe" tranzystory, czy również te z zestawu, tj. małych mocy?). Oczywiście rozumiem, że tutaj tranzystor również troszkę wzmacnia, ale nieporównywalnie słabiej niż w stanie aktywnym, w związku z tym mniemam, że wspomniane w lekcji uszkodzenie układu wiąże się właśnie ze znacznym wzrostem wzmocnienia po ewentualnym zmniejszeniu rezystancji ograniczającej prąd bazy (a co się z tym wiąże zmianie stanu tranzystora).

2. W którym miejscu w datasheetcie można sprawdzić, dla jakich prądów (bazy, kolektora?) tranzystor działa jako nasycony, a dla jakich jako aktywny? Wdzięczny byłbym za zdjęcia z dokumentacji z wyjaśnieniem.

3. Przydałoby się również wyjaśnienie tego, jak rozumieć "normalized DC current gain" na wykresach w notach katalogowych, bo to, przynajmniej dla mnie, nie jest oczywiste.. Skąd wiedzieć, dla której wartości mam przeliczyć te wzmocnienie?

Osobiście korzystam z tego tranzystora (datasheet): https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/11556/ONSEMI/BC547B.html

Edytowano przez Sqoshu

kolektor, baza, emiter idą tak samo w tych tranzystorach z kursu (choć może trafić się inny przypadek). PNP zazwyczaj wpinamy obrócony co wynika z jego układu pracy.

• Lubię! 1