Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7a – tranzystory bipolarne w praktyce


Pomocna odpowiedź

17 godzin temu, pmochocki napisał:

Ale Ty robiłeś tą część kursu o diodach LED?

image.thumb.png.ea592d6a65b443bb892bb89b69e9b095.png

Tak możesz wstawiać 1K jako R2

Robiłem, ale mam problem z dobieraniem rezystorów. Nadal nie rozumiem, o co chodzi z Idiody. A https://forbot.pl/blog/jak-dobrac-rezystor-do-diody-rozne-metody-zasilania-led-id14482 chyba na razie mi nie pomógł.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, SzczepanQLIG napisał:

Nadal nie rozumiem, o co chodzi z Idiody

To ma być Twoje założenie - np. chcesz żeby prąd wynosił 7 mA to liczysz jak w przykładzie. Policz teraz dla Idiody = 15 mA na przykład.

Tak przy okazji - w urządzeniu które akurat mam na warsztacie mam rezystor 22kΩ na niebieskiej przy 5V 🙂

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zaokrąglasz do najbliższego w typoszeregu - w tym przypadku 470 Ω. Pamiętaj, że rezystory mają rozrzut do 10%, napięcie na baterii też nie jest dokładnie 9V tylko pływa w zależności od stopnia rozładowania. Tu jest ważniejsze jakiego rzędu rezystor trzeba dać, a nie dokładną wartość. Bo w sumie nie jest takie ważne czy prąd diody będzie w rzeczywistości 12 czy 16 mA.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie. Daje się taki jaki jest potrzebny. Jak pisałem wcześniej - musiałem dać 22k żeby dioda była kontrolką a nie latarką.

Po prostu liczysz rezystor dla 20mA i już wiesz, że mniejszego nie możesz dać. Ale większy nie zaszkodzi, tyle że dioda będzie świecić słabiej.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 28.01.2022 o 10:47, ethanak napisał:

To ma być Twoje założenie - np. chcesz żeby prąd wynosił 7 mA to liczysz jak w przykładzie. Policz teraz dla Idiody = 15 mA na przykład.

Tak przy okazji - w urządzeniu które akurat mam na warsztacie mam rezystor 22kΩ na niebieskiej przy 5V 🙂

 

@ethanak Czyli jeśli Idiody wybiorę np. 7 mA to wyjdzie mi opór takiego rezystora, który sprawi, że przez diodę popłynie mniej więcej 7 mA?

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje się, że - z zarówno symboli PNP i NPN, jak schematów podłączenia - wynika, iż w jednym z tych przypadków emiter to (+) a w drugim (-). 

Czyli - niezależnie od umowy w którą stronę 'płynie' prąd - Emiter i Kolektor działąją raz zgodnie z nazwą [ang. emitter emits, collector collects]... a innym razem dokładnie wbrew nazwie. W dodatku te, kompletnie mnie mylące 🙂, symbole E i C są na każdym schemacie... a wolałbym tam mieć już (+) i (-), wtedy na pierwszy rzut oka widać, jak podłączyć. 

Dlaczego ktoś to tak wymyślił...? Czy czasem tranzystory na schemacie opisuje się + i -, a nie C i E?

P.S. Patrzcie - tu nawet ktoś specjalnie symbole odwrócił, żeby (+) był na górze a (-) zawsze na dole - pewnie w poszukiwaniu jakiejś reguły:image.thumb.png.47e2b4167cf1c55036049d167e434e5d.png

Edytowano przez piotrkmiotczyk
Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co czytam (popraw mnie jeśli sie mylę) półprzewodnik typu N emituje elektrony, a typu P emituje 'dziury' (ale 'emituje dziury' to i tak chyba oznacza, że zbiera elektrony!). 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.