Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #7 - tranzystory w praktyce

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry ,czyli na przykładzie zabaw z diodami tranzystory stosujemy głównie po to aby po aktywowaniu bazy niską wartością natężenia prądu,przez kolektor przepłynął prąd o zdecydowanie większym natężeniu ? Czy prąd pomiędzy emiterem, a GND będzie równy wartości prądu kolektora ? Wydaje mi się,że na podstawie I prawa Kirchhoffa i obrazka z kursu :

https://cdn.forbot.pl/blog/wp-content/uploads/2018/12/kurs_elektroniki_tranzystory_sterowanie_tranzystory_pnp_npn-e1546000184835.png

W przypadku NPN prąd na emiterze byłyby sumą prądu kolektora oraz bazy. W PNP prąd  z emitera rozchodziłby się na bazę oraz kolektor. 

Dodatkowo tranzystor jest elementem liniowym,czy nieliniowym ?

Pozdrawiam

@acloud97 

15 godzin temu, acloud97 napisał:

W przypadku NPN prąd na emiterze byłyby sumą prądu kolektora oraz bazy.

tak zgadza się, choć dla obliczeń Ie ~ Ic bo prąd bazy jest znikomy.

Dodatkowo tranzystor jest elementem liniowym,czy nieliniowym ?

zdecydowanie jest to element nieliniowy, bo z samej teorii nie spełnia zasad addytywności czy superpozycji. A patrząc na charakterystyki są tam różne punkty pracy. O jednym z nich możesz powiedzieć że jest quasiliniowy, bo tylko przy pewnych warunkach i pewnym obszarze zachowuje liniowość.

aby po aktywowaniu bazy niską wartością natężenia prądu,przez kolektor przepłynął prąd o zdecydowanie większym natężeniu ?

Można tak ująć, w hobbystycznych zastosowaniach do tego służą, aby sterować obiektem na większy prąd i napięcie. Ale poza tym to ciężko uogólnić, bo np. z 1 tranzystora można zrobić źródło prądowe 😉 

• Pomogłeś! 1

@Gieneq  Dzięki,już rozumiem.Mógłbyś mi również pomóc z połączeniem kondensatorów w ćwiczeniu z multiwibratorem astabilnym ? Niestety przez zdalne laboratoria  na studiach mam często problem,aby ze schematów coś poprawnie połączyć 🤐. Dlatego teraz samemu coś robię,ale nadal mi się to myli. O ile kogut działa to nie rozumiem dlaczego użyliśmy takiego połączenia na płytce :

1753522706_image0(1).thumb.jpg.5ff7977e2fc0fa555096f449446c711d.jpg1641920588_image1(1).thumb.jpg.5b1afbadac103459519f8945c44a7550.jpg

Zgodnie ze schematem pomiędzy rezystory R1 i R2 oraz R4 i R4 musimy kondensatory połączyć równolegle.

Myślałem,że można je połączyć w ten sposób,jednak wtedy świeciła tylko czerwona dioda. :

24270068_image0(1).thumb.jpg.2cb95039a730cb00f1c3a7bb40e396aa.jpg1102243217_image1(1).thumb.jpg.9c72fb95878881fb0bc67c2402aa8c34.jpg

Czyli na moim działającym układzie nie rozumiem użycia żółtego i zielonego przewodu.

Czy w zaznaczonym prostokątem fragmencie schematu jest połączenie w gwiazdę ?

schemat.thumb.jpg.b17c8c0139564305b0fb36b49561f12e.jpg

Widzę to tak. Zaczynając od lewej strony Kondensator jest podłączony plusem do rezystora R1. Następnie minusem przez żółty kabel jest podłączony do rezystora R3.

Z kolei drugi rezystor jest podłączony do rezystora R4, a następnie przez zielony kabel do rezystora R2.  Przy okazji "plusy" kondensatorów są podłączone do kolektora, a jego minusy przez żółty i zielony przewód do bramki. Czy to jest poprawne połączenie ? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam Michał

Dnia 31.07.2020 o 15:35, acloud97 napisał:

Czy w zaznaczonym prostokątem fragmencie schematu jest połączenie w gwiazdę ?

Nienieee, tu żadnych gwiazd nie ma - brak kropki na przecięciu to brak połączenia.

Takie połączenie wynika z tego że umożliwia to wzajemne przełączanie połówek układu. Może ten materiał trochę wyjaśni Ci ten temat.

• Lubię! 1

(edytowany)

Witam

To mój pierwszy post na tym forum. Dotarłem do tej części kursu, lecz nie do końca rozumiem kierunek przypływu prądu na tym układzie. Jaka jest tutaj zależność między kierunkiem prądu z tranzystora a umieszczeniem LED? Na pierwszy rzut oka wygląda wygląda, jakby dioda była nieumieszczona w kierunku "zaporowym" a mimo to...świeci.

kurs_elektroniki_tranzystory_schemat_mon

Edytowano przez Strogg

@Strogg witam na forum 🙂 

LED jest poprawnie podłączony, plusem do zasilania. A tranzystor zapewnia lub zamyka przypływ prądu. To tak jakbyś przy pomocy tranzystora odcinał katodę LED od masy, lub ją do niej podłączał.

52 minuty temu, Gieneq napisał:

@Strogg witam na forum 🙂 

LED jest poprawnie podłączony, plusem do zasilania. A tranzystor zapewnia lub zamyka przypływ prądu. To tak jakbyś przy pomocy tranzystora odcinał katodę LED od masy, lub ją do niej podłączał.

Czyli po prostu ta linia + na płytce zasila diodę w tradycyjny sposób, a tranzystor steruje "zamykaniem" obiegu tak?

@Strogg tak dokładnie tak. Można sterować w obie strony: albo zamykać że tak ujmę od przodu, albo od końca. To jakbyś postawił tamę na rzece - nieważne gdzie, czy za puntem pomiarowym czy przed, przepływu i tak nie będzie.

• Lubię! 1

Dnia 21.08.2020 o 08:20, Gieneq napisał:

@Strogg tak dokładnie tak. Można sterować w obie strony: albo zamykać że tak ujmę od przodu, albo od końca. To jakbyś postawił tamę na rzece - nieważne gdzie, czy za puntem pomiarowym czy przed, przepływu i tak nie będzie.

Hmm. Trochę mi to przypomina działanie bramki logicznej w informatyce.

Wydaje mi się, że ten przykład z kursu miał tylko za zadanie pokazać, że to faktycznie działa, bo do gaszenia-zapalania diody można wykorzystać przecież jakiś wlącznik.

7 godzin temu, Strogg napisał:

Wydaje mi się, że ten przykład z kursu miał tylko za zadanie pokazać, że to faktycznie działa, bo do gaszenia-zapalania diody można wykorzystać przecież jakiś wlącznik.

@Strogg w tym konkretnym przypadku tak, ale jeśli zamiast diody mielibyśmy coś, co pobiera większy prąd (np. mocniejszą diodę), a całość miałaby być sterowana za pomocą programu wgranego np. na Arduino to przełącznik nic tu nie da, a bezpośrednio podłączenie takiej diody do Arduino uszkodziłoby układ. Tranzystor umożliwiłby poprawną pacę takiego układu.

• Lubię! 1