Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7a – tranzystory bipolarne w praktyce


Pomocna odpowiedź

Obróciłem tranzystor o 180 stopni, teraz Uce wynosi dokładnie 45mV - czyli rzeczywiście musiałem zamienić. Byłem przekonany, że kolektor i emiter są zamienione względem NPN (bo PNP to odbicie lustrzane NPN, ale widocznie tyczy się to tylko biegunowości).

Czyli zgodnie z poniższym rysunkiem, kolektor zawsze jest pod 1, niezależnie od tego czy jest to NPN czy PNP?

Pisząc 1-1,1V miałem na myśli różnice dla pnp: Uce - Ube = 1-1,1V

Link do komentarza
Share on other sites

Emiter i kolektor to nie to samo. Między bazą jest w obu przypadkach złącze p-n, więc jeśli zamienimy emiter z kolektorem, tranzystor nadal działa, ale ma bardzo kiepskie parametry. Dlatego miałeś tak wysoki spadek Uce - wyszło ciekawe ćwiczenie 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję 🙂 Teraz jest to już jasne.

Obiecuję, że już ostatnie pytania w tym temacie 😋

1. Jak mogę obliczyć żądany prąd na kolektorze? Przypuśćmy, że chcę mieć 15mA. Nie mogę nigdzie znaleźć żadnej metody...

2. Rozumiem, że prądy jakie chcę uzyskać są ograniczone tylko wzmocnieniem prądowym beta (np. producent podaje beta 200-450)?

3. Dlaczego beta tranzystora, który powinien mieć tą wartość w przedziale 200-450, wychodzi 8,5? Chodzi o poprzednie zadanie (Ic/Ib = B, więc 7,3/0,58 = 8,5)

4. Jakie są praktyczne różnice pomiędzy stanem aktywnym, a nasyconym tranzystora?

5. Jeżeli prąd napotka rozgałęzienie, rozdziela się na mniejsze wartości zależne od oporu w danej gałęzi (chodzi o ampery). Jak to jest z napięciem? Dlaczego dla każdej gałęzi napięcie będzie wynosić tyle ile bateria daje na wejściu? Nie bardzo to rozumiem...

Dziękuję za odpowiedź i.. za cierpliwość przede wszystkim 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

brtk93, a dlaczego podłączasz ją za emiterem 🙂? Kwestia różnicy w podłączeniu "obciążenia" (tutaj diody) do kolektora/emitera pojawiała się już kilka razy w tym temacie. Zerknij na poprzednie strony komentarzy - znajdziesz tam kilka wyjaśnień 😉

Link do komentarza
Share on other sites

totek-23, pytanie to "przewijało się" już kilka razy we wcześniejszy komentarzach. Czytałeś je już 🙂? Z czym dokładnie masz jeszcze problem - daj znać, to łatwiej będzie wyjaśnić 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

pozwolę i sobie zabrać głos na forum. Otóż, podlączyłem elementy według schematu (pytanie czy tutaj nie lezy problem), nastepnie wzialem sie za dokonywanie pomiarów:

Napięcia zmierzyłem przykładając miernik do nóżek, elementu odpowiednio 3,5V kolektor -> emiter i 0,66V baza -> emiter. Następnie odłączyłem nóżke jednego z rezystorów 10kΩ odczyt 0,51mA, następnie nóżkę od diody, zmierzyłem 83 mA.

Co robię zle?:/

Link do komentarza
Share on other sites

Prąd widzę, że źle zmierzyłeś. Nie wiem, który prąd chciałeś zmierzyć, ale tak jakby między kolektorem i bazą.

Prąd bazy mierzysz pomiędzy rezystorem 10k, a bazą, a prąd kolektora między rezystorem 1k, a kolektorem. Dodam jeszcze, że prad bazy jest zwykle o kilka razy mniejszy od prądu kolektora. Oczywiście szeregowo podlączasz amperomierz. 😃

Napięcia jakieś dziwne ci wyszły. Napięcie baza - emiter powinno wyjść większe od kolektor - emiter. Pamiętaj, że mierząc miernikiem możesz dotknąć tylko jedna ręką nóżki elementu, bo pomiar nieprawdziwy wychodzi.

Inna sprawa, na twoim miejscu zainwestowałbym w krokodylki. Nimi łatwiej wykonuje się pomiary. Przynajmniej nie trzymasz sond w rękach.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Ja borykam się z takim problemem, przez niego nie wychodzą mi żadne układy. Czy mógłby ktoś wyjaśnić różnicę pomiędzy tymi połączeniami? Wg. mnie są one identyczne - połączone szeregowo ale wynik pomiarów mówi, że są to całkiem różne połączenia:

Chodzi o część połączenia szeregowego dioda - rezystor 10K, bo w tym przypadku w przy jednym połączenia tak jakby pomija rezystor.

Link do komentarza
Share on other sites

Stworzyłem taką grafikę, która przedstawia obrazowo moje pytanie. Schemat by nic nie rozwiązał.

Przy tak podłączonym układzie:

Natężenie pomiędzy rezystorem, a diodą wynosi ok. 0,6mA

Jeśli do układu dodaję rezystor 10k, w postaci połączenia szeregowego w miejscu, które przedstawiam na obrazku to natężenie dalej wynosi ok. 0,6mA - tak jakby tego dodawanego rezystora w ogóle nie uwzględniało.

Dlaczego tak się dzieje?

Link do komentarza
Share on other sites

Bo ten dodatkowy rezystor jest zwarty przez szynę "+" płytki stykowej więc tak jakby go nie było, a co do schematów to podstawa - narysuj sobie schemat i sam zobaczysz bezsens takiego podłączenia tego dodatkowego rezystora.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.