Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #7 - tranzystory w praktyce

Pomocna odpowiedź

Potencjometr tak naprawdę działa jak 2 rezystory, z których jeden ma rezystancję N a drugi (R-N) gdzie R to rezystancja potencjometru a N zależy od ustawienia pokrętła. Co oznacza że jeżeli podłączymy układ do środkowej i jednej z pozostałych nóżek uzyskamy rezystor o zmiennej wartości.

Inną kwestią jest jego stabilność i maksymalna moc.

W/g schematów w kursie dla tranzystorów npn dioda czy inny odbiornik prądu jest przed tranzystorem a dla pnp jest za tranzystorem.

mówiąc obrazowo chodzi mi o to że na rysunku porównującym tranzystory npn i pnp jest

+(baretia) --> odbiornik prądu --> Kolektor (npn) Emiter --> GND (- bateria)

a czy to powoduje jakieś nie miłe konsekwencje

+(baretia) --> Kolektor (npn) Emiter --> odbiornik prądu --> GND (- bateria)

Cześć!

Kolejna część kursu za mną i mam jedną uwago /pytanie do artykułu:

Kiedy przez kolektor płynie prąd, o tranzystorze mówi się, że jest otwarty. Wtedy napięcie na jego bazie jest o ok. 0,7V większe niż na emiterze. Z kolei, aby zamknąć tranzystor (czyli uniemożliwić przepływ prądu kolektora), należy napięcie baza-emiter zmniejszyć, najlepiej do zera.

Chodzi o to, że ja jako elektroniczny nowicjusz zgłupiałem. Wcześniej cały czas mówiłeś o mierzeniu napięciu między dwoma punktami, a teraz tylko napięcie w danym miejscu. Doszedłem do tego, że chodzi o napięcie emiterze i bazie względem zera? 😃

Ciekawy też jestem o czym mówią poszczególne parametry tranzystorów.

Zakładając, że nasz BC546B, chcę porównać z dowolnym (np. BC337-40).

Np BC546B ma Ic = 100mA, natomiast BC337-40 Ic = 800mA.

Jak mam to rozumiec, że maksymalnie na kolektor mogę podać odpowiednio 100mA i 800mA?

Dodatkowo, popatrzyłem jeszcze w notę katalogową BC546B i widzę tam:

DC Current Gain z którego odczytywaliśmy hfe, jednak to hfe jest podane przy stałym napięciu jednak innym Ic. Jak mam to rozumieć?

Pozdrawiam,
ciekawski ja. 😃

sirac, tranzystor bipolarny można podłączyć w 3 różnych konfiguracjach. Wykracza to poza poziom tego kursu podstaw elektroniki. Dlatego najlepiej będzie, jeśli zapamiętasz, że w zastosowaniach tego typu powinno stosować się połączenie zgodne ze schematami zaprezentowanymi w artykule. Inaczej uzyskasz "układ" o gorszych parametrach.

To co proponujesz to zamiana układu wspólny emiter na wspólny kolektor. W poniższym artykule na Wikipedii znajdziesz tabelkę, która skrótowo omawia te różnice:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tranzystor_bipolarny

Banan3xL, tak - dobrze rozumiesz. Dla uproszczenia czasami można powiedzieć, że mierzy się napięcie w punkcie. Wtedy w domyśle mamy właśnie, że drugim punktem jest masa, czyli 0. Co do parametrów to zerknij do tego materiału:

http://home.agh.edu.pl/~maziarz/LabPE/bipolarne.html

Powinien rozjaśnić Ci kilka spraw 🙂

Witam!

Ostatnio przypominałem sobie działanie tranzystora i zastanawia mnie jedno, a mianowicie dlaczego w pierwszym układzie dla tranzystora pnp przed kolektorem najpierw jest dioda a dopiero po niej rezystor, a nie na odwrót jak to by wynikało z poprzedniej części kursu?

Pozdrawiam!

jest dioda a dopiero po niej rezystor, a nie na odwrót jak to by wynikało z poprzedniej części kursu?

W połączeniu szeregowym kolejność elementów nie ma tutaj znaczenia.

Mógłbyś powiedzieć, które fragmenty nakierowały Cie na taki tok myślenia? Może trzeba coś poprawić w kursie, aby było jeszcze łatwiej 🙂?

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Tak też myślałem, ale wolałem się upewnić czy nie ma tu jakieś zasady 😉

W schematach w szóstej części kursu elektroniki o diodach w układach rezystor jest przed diodą, a na samym początku w siódmej części przed kolektorem jest za diodą. Przydałoby się małe przypomnienie w szóstej części, że w połączeniu szeregowym nie ma znaczenia kolejność.

zdradus, dziękuję za uwagę - zapisuję. Niedługo zapewne taka aktualizacja się pojawi 🙂

• Lubię! 1

Parę pytań co do tej częsci:

1.Pytanie kolegi Synergia bo chyba nikt nie odpowiedział:

Z Wikipedii:

"Stan nasycenia, w którym prąd bazy jest na tyle duży, że obwód kolektora nie jest w stanie dostarczyć prądu β razy większego. Napięcie kolektor-emiter spada wtedy do niewielkiej wielkości."

Czy w takim razie wartość mniejsza niż 1mA to jest duża wartość dla bazy? Albo to ja czegoś nie rozumiem 🙁

2.Obliczanie bety : Pojawia się tam Ic1=200 * Ib, a Ic2=420 * Ib. Tutaj wyliczasz graniczne wzmocnienie? Jeżeli tak to czy nie powinno być dla tranzystora Hfe (B przedział 200~450) i pomnożona właśnie przez 450 zamiast 420?

3.Zadanie 7.1

Wyniki dla NPN i PNP wyszły niemalże identyczne. Dlatego nie bardzo wiem po co są dwa typy. Pierwsze skojarzenie to czy nie chodzi tutaj w przypadku PNP o "oszczędność" wyjść z mikrokontrolera z dwóch do jednego? Raczej rozumiem zasadę działanie tranzystora jako wyłącznika, ale jeżeli chodzi o wzmocnieniu dowiemy się pewnie w dalszych częściach? Nie czuje tego współczynnika Beta za bardzo : )

4.Napisałeś:

Kiedy przez kolektor płynie prąd, o tranzystorze mówi się, że jest otwarty. Wtedy napięcie na jego bazie jest o ok. 0,7V większe niż na emiterze. Z kolei, aby zamknąć tranzystor (czyli uniemożliwić przepływ prądu kolektora), należy napięcie baza-emiter zmniejszyć, najlepiej do zera.

W NPN to się u mnie potwierdziło, ale w tranzystorze PNP jest na odwrót w sensie napięcie na bazie jest mniejsze o te 0,7V niż na emiterze. Jest to normalne zjawisko, tak?

1. Nie ma czegoś takiego jak obiektywnie duży lub mały prąd bazy. Wszystko tu jest względne, jak cena masła: nie wiedząc ile ludzie zarabiają w danym państwie nie jesteś w stanie powiedzieć czy 17 to dla nich dużo czy mało. Elementy są tak projektowane by wytrzymywały warunki do jakich producent je przewidział. Mały tranzystor, taki z maksymalnym prądem kolektora np. 500mA nie musi mieć potężnej bazy, bo jeśli ma wzmocnienie 200, to wystarczy wepchnąć mu w bazę 2.5mA i osiągasz jego ograniczenie Ic. Ten sam tranzystor wmontowany w układzie, gdzie w kolektorze jest rezystor 1k a zasilanie wynosi 5V będzie miał prąd kolektora co najwyżej 5mA - bo ogranicza go rezystor. W takich warunkach wystarczy do bazy wepchnąć 25uA i tranzystor się nasyca.

A gdy weźmiesz tranzystor mocy, taki co wytrzymuje 20A Ic i ma wtedy wzmocnienie 50, to musisz go wysterować prądem 400mA by osiągnąć jego Icmax. Czy to jest dużo czy mało wg Ciebie?

3. Tranzystory są npn i pnp z prostej przyczyny: bo innych bipolarnych być nie może, a te dwa rodzaje przydają się bardzo. Są praktycznie symetryczne: jednemu prąd do bazy wpychasz, drugiemu z niej wysysasz. Jeden wciąga prąd w kolektor a wpuszcza emiterem, drugi wciąga emiterem a wypuszcza kolektorem. Wstawiasz do projektowanego układu akurat taki, jaki jest potrzebny.

4. Ponieważ npn i pnp są swoimi przeciwieństwami i posługują się dokładnie przeciwnymi kierunkami prądów jest oczywistym, że i napięcia będą odwrotne. W npn baza jest zwykle spolaryzowana dodatnio względem emitera, w pnp odwrotnie - jest ujemna. To samo z kolektorami względem emiterów. Trochę niedobrze, że posługujemy się tutaj napięciami - to nie jest oczywiste dla tranzystorów bipolarnych. Dużo łatwiej rozpatrywać układy z tymi elementami zastanawiając się jak, w którą stronę i jak duże płyną prądy.

• Lubię! 1

LahM, Marek już chyba napisał wszystko, co związane z tym tematem. Ode mnie mogę doradzić zerknięcie jeszcze raz na schematy podłączenia tranzystorów w roli kluczy - zobacz, jak idą strzałki oraz jakim stanem (wysokim, czy niskim) aktywowany jest przepływ prądu.

Chciałbym poprzez tranzystor i arduino włączać lub wyłączać taśmę LED 12V, która pobiera 3W. Wyliczam, że przepływający prąd będzie miał wartość 0,25A (I = P / U).

Chcę użyć tranzystora NPN BC337-40

https://www.maritex.com.pl/media/uploads/products/sc/BC337338.pdf

Z noty wynika, że Ic = 800mA, więc mam zapas. Dopuszczalne napięcie też przewyższa 12V,
ale nie wiem jednej rzeczy.

Czy ten tranzystor wytrzyma 3W pobierane przez listwę LED?

W nocie jest parametr Pd (Total Device Dissipation) = 625mW, czy to ma związek?

Dla mnie częstym problemem jest wyciąganie informacji not katalogowych, ze względu na bardzo małe doświadczenie.

Z góry dzięki za odpowiedź!

Dopóki nie przyjdzie Ci do głowy analogowe ściemnianie tych LEDów a tylko praca w dwóch stanach (On/Off) BC337 powinien dać radę.

Popatrz: P=U*I. Jeśli liczysz moc wydzielaną w tranzystorze, musisz podstawić napięcia i prądy tranzystora. Tak więc bierzesz Uce i Ic.

Dla stanu wyłączenia Uce=12V, Ic=0 więc oczywiście P=0W.

Dla stanu włączenia Uce=Ucesat i to już trywialne nie jest, ale producent podaje:

Ucesat=0.7V dla Ic=500mA

U Ciebie prąd będzie mniejszy, więc możesz przyjąć:

Ucesat=0.5V i Ic=0.25A co daje P=0.12W

Moc 0.625W to absolutne maksimum dla tej obudowy, przy idealnym chłodzeniu i temperaturze krzemu powyżej 100°C. Twoje 0.12W jest daleko od tej granicy - wiec tranzystor zadziała.

Dla wprawy policz moc wydzielaną w postaci ciepła w przypadku gdybyś chciał przyciemniać LEDy, przy 50% prądu napięcie 12V podzieli się mniej więcej po równo między tranzystor i LEDy, czyli będzie ok. Uce=6V i prąd powiedzmy Ic=0.12A. Praca tranzystora jako dwustanowy przełącznik ma swoje zalety, prawda?

Wielkie dzięki, to wiele mi wyjaśnia.

Zatem przy 50% prądu moc wydzielana w postaci ciepła przez tranzystor wyniesie 0,72W (0,12A * 6V)

Wygląda na to, że przerośnie to możliwości tranzystora. Nie mniej podałeś bardzo ciekawy temat,
który postaram się rozpracować, jak tylko zrobię wersję bazową

Dzień dobry, czy ktoś mógłby mi wyjaśnić w jaki sposób policzyć prąd Ic mając najprostszy układ z rezystorem na Rb na gałęzi do bazy oraz Rc na gałęzi do kolektora? A raczej pytanie moje brzmi tak: Czy napięcie Uce jest stałe ~7V jeżeli tranzystor przewodzi, ale nie jest nasycony oraz gdy przewodzi nasyony to Uce~0, a gdy jest zatkany to Uce=0. Jeżeli tak, to już wiem - z oczka Uzasilania-Rc-Uce. W przeciwnym wypadku nie wiem - jak?

Drugie moje pytanie jest takie - gdy zbuduję układ bez Rc(na chwilę, bo bardzo duży prąd pobierany z baterii). Mam tak: Rb=10k, Beta zmierzone multimetrrem 283, można nawet przyjąć dolną graniczną wartość* 200. W tym wypadku mam Ib = Urb/Rb = (Uz-Ubeprzew)/Rb =~0,68mA [uzasialnia =7.5). W związku z tym powinienem mieć Icmin=0,68mA * 200 = 136. Mam niestety 112. Czy ktoś może mi to wyjaśnić? Poza tym pytanie dodatkowe: Czy widełki beta tranzystora dotyczą się danego modelu z partii, tzn czy jeden poszczególny element może mieć 200-400 i gdy już się okazuję, że ma 340 to ma 340 i wartośc ta jest niezmienna, czy jednak od czegoś zależy?

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam.