Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7a – tranzystory bipolarne w praktyce


Pomocna odpowiedź

21 godzin temu, KsD napisał:

Mam pytanie czy na poniższym zdjęciu nie nastąpił błąd, że na pierwszej ilustracji po lewej jest pomiar prądu  kolektora który wynosi  7,33mA a na drugiej ilustracji pomiar prądu bazy który wynosi 0,86mA. Chodzi mi o odczyty na mierniku i opis pod ilustracją jakby było odwrotnie. Bo jakoś mi to rzuciło się w oczy.

Tak, masz rację - coś było nie tak z grafikami i ich podpisami. Już poprawiam 🙂 Wklejony przez Ciebie podgląd starej wersji opisu usunąłem, aby nie wprowadzać innych w błąd. Gratuluję czujności i dziękuję za zgłoszenie błędu!

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie dotyczące mierzenia prądu bazy. Zmontowałem swój układ i przy pomiarze na ekranie miernika otrzymałem odczyt 8,50 mA, zamiast 0,86 mA - czyli prawie 10 większy. Inne pomiary się zgadzały. Wydaje mi się, że przykład zmontowałem poprawnie, także nie wiem czy to moje niedopatrzenie, czy tak faktycznie jest.

Odczyt na mierniku oraz zdjęcie układu

Pomiar na miernikuZdjęcie układu

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@marazm01, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

8 godzin temu, marazm01 napisał:

Jak dobrać rezystor do bazy tranzystora ?

Podstawowe informacje na ten temat podane są w artykule. Czy masz pytanie do jakiegoś konkretnego przypadku? Zadałeś tak ogólne pytanie, że ciężko na nie jakoś odpowiedzieć - nie wiadomo nawet o jakie konkretnie zastosowanie pytasz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi mi o ten schemat. Rezystory o wartości 1 kΩ dotyczą diod,  a 10 kΩ bazy tranzystorów. W jaki sposób dobrać wartość rezystorów do tranzystorów. Dobrze by było, aby omówić cały ten układ.

kurs_elektroniki_tranzystory_multiwibrator_schemat_animacja_v2.gif

Link do komentarza
Share on other sites

@marazm01 to jest dość specyficzny układ i szczerze mówiąc chyba na początku nie wdrażałbym się w niego zbyt mocno. Oczywiście można wszystko rozrysować, policzyć itd., ale nie wiem, czy będzie to miało dla Ciebie (na tym etapie) jakąś praktyczną wartość. Podczas budowy podstawowych układów i tak raczej nigdy z tego nie skorzystasz, a rezystory będziesz dobierał "na oko". To naprawdę wystarcza przy wielu projektach, a ten układ traktowałbym raczej jako ciekawostkę. Jeśli chcesz mocniej zgłębić ten temat to zerknij do komentarzy z kolejnego artykułu - poleciłem tam 2 dobre źródła, która dokładnie omawiają taki układ w sposób, który powinien być dobry dla każdego początkującego:

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Zauważyłem że na schemacie (kurs_elektorniki_tranzystor_npn_pomiary.png) mierzenie natężenia (A) jest między baterią plus a anodą LED1, natomiast na obrazku (Pomiar prądu kolektora) z miernikiem, pomiar pokazuje między rezystorem (R1) a kolektorem.
Dziwiło mnie to. Czy to wpływa na wynik amperomierzu? Czy nie ma znaczenia?

Kolejny (chyba) błąd. Dotyczy obrazku (Opis wyprowadzeń tranzystora BC546). Po lewej jest chyba zła kolejność tranzystora. Powinni być w kolejności "E B C", nie "C B E", bo "C B E" to tranzystor PNP? Czy po prostu źle odczytuję?

Link do komentarza
Share on other sites

43 minuty temu, Azoramath napisał:

Zauważyłem że na schemacie (kurs_elektorniki_tranzystor_npn_pomiary.png) mierzenie natężenia (A) jest między baterią plus a anodą LED1, natomiast na obrazku (Pomiar prądu kolektora) z miernikiem, pomiar pokazuje między rezystorem (R1) a kolektorem.
Dziwiło mnie to. Czy to wpływa na wynik amperomierzu? Czy nie ma znaczenia?

Przy połączeniu szeregowym kolejność elementów nie ma żadnego znaczenia, bo prąd płynący w całej gałęzi jest wszędzie taki sam. Nie ma więc różnicy gdzie podłączymy amperomierz: przed diodą, za diodą, za rezystorem itd. Polecam cofnąć się do początku kursu i przeanalizować wszystko na spokojnie. Na ten temat jest nawet osobny artykuł uzupełniający: Czy kolejność w połączeniu szeregowym ma znaczenie?

51 minut temu, Azoramath napisał:

Kolejny (chyba) błąd. Dotyczy obrazku (Opis wyprowadzeń tranzystora BC546). Po lewej jest chyba zła kolejność tranzystora. Powinni być w kolejności "E B C", nie "C B E", bo "C B E" to tranzystor PNP? Czy po prostu źle odczytuję?

Nie widzę tam błędu. Zarówno po lewej, jak i po prawej stronie obrazka znajduje się ten sam, poprawny opis wyprowadzeń tranzystora. Co dokładnie masz na myśli pisząc, że po lewej stronie jest zła kolejność (skoro jest taka sama jak po prawej)? Dla formalności: widok po lewej przedstawia tranzystor z nóżkami skierowanymi w Twoją stronę.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Treker napisał:

Przy połączeniu szeregowym kolejność elementów nie ma żadnego znaczenia, bo prąd płynący w całej gałęzi jest wszędzie taki sam. Nie ma więc różnicy gdzie podłączymy amperomierz: przed diodą, za diodą, za rezystorem itd. Polecam cofnąć się do początku kursu i przeanalizować wszystko na spokojnie. Na ten temat jest nawet osobny artykuł uzupełniający: Czy kolejność w połączeniu szeregowym ma znaczenie?

Artykuł uzupełniający bardziej mi pomógł. Dzięki!

Cytat

Nie widzę tam błędu. Zarówno po lewej, jak i po prawej stronie obrazka znajduje się ten sam, poprawny opis wyprowadzeń tranzystora. Co dokładnie masz na myśli pisząc, że po lewej stronie jest zła kolejność (skoro jest taka sama jak po prawej)? Dla formalności: widok po lewej przedstawia tranzystor z nóżkami skierowanymi w Twoją stronę.

A. Ja wyobraziłem że nóżka jest wprowadzona w dół. I zgłupiałem.😄 Dzięki! Perspektywa wszystko zmienia. 😄 Teraz już wiem czemu mi eksperyment nie udawał. 

Mój wynik;

NPN

  • Uce 0,29 V
  • Ucb 7,35 V
  • Ic 7,19 mA
  • Ib 0,86 mA

PNP z zadania domowego

  • Uce 0,34 V
  • Ube 7,39 V
  • Ic 7,03 mA
  • Ib 0,85 mA

 

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Azoramath napisał:

Artykuł uzupełniający bardziej mi pomógł. Dzięki!

Cieszę się, że pomogło 🙂 Na przyszłość polecam dokładne czytanie całego kursu, artykuł ten (z dodatkowym opisem) był linkowany w poprzedniej części kursu. Dokładnie w tym miejscu:

e1298-2019-03-25_20-15-39-6193.png

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, Treker napisał:

Cieszę się, że pomogło 🙂 Na przyszłość polecam dokładne czytanie całego kursu, artykuł ten (z dodatkowym opisem) był linkowany w poprzedniej części kursu:

To widziałem i wiedziałęm o tym. Sęk w tym, że po prostu źle zrozumiałem prawo Ohma, tym bardziej prawo Kirchhoffa. Robiłem różnie eksperymenty, aż w końcu zrozumiałem, w tym jedną niechcący spaliłem diodę Led, zapomniałem dać rezystor. Przynajmniej nauczyłem się jak ważny jest rezystor. 😄 Praktykę łatwiej zrozumieć, teorię trudniej. :x

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.