Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7a – tranzystory bipolarne w praktyce


Pomocna odpowiedź

@vadim1983, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

14 minut temu, vadim1983 napisał:

Czy podłączając tranzystor bc556 w  układ wyżej opisany uszkodziłem go (dioda nie świeci)??

O którym układzie piszesz i jak dokładnie podłączyłeś tranzystor?

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi mi o rozdział  #7  kursu podstaw elektroniki.

Zamiast BC546 użyłem BC556 i podpiąłem baterię czyli podałem VCC na bazę BC556 😕.

Zadanie z BC546 NPN wykonałem prawidłowo.

Zaraz spróbuję wykonać zadanie domowe z PNP wtedy go sprawdzę (tak mi się wydaje).

Działa 😄

PNP

  • Uce- 31mV
  • Ube- 0,755V
  • Ib- 0,90mA
  • Ic- 7,68mA

Oczywiście trzeba pamiętać o polaryzacji diody.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hej,

Świetny artykuł. Wraz z zestawem z forbot byłem w końcu w stanie zrozumieć tranzystory 😉

Chciałbym tylko zrozumieć jedną kwestię:

Cytat

Aby nie wdawać się w szczegóły obliczeniowe, możesz przyjąć, że użycie rezystora 10kΩ umożliwia w takich przypadkach sterowanie obciążeniami pobierającymi nie więcej niż około 60mA, a rezystor 1kΩ nada się w sytuacjach, gdy obciążenie pobiera do 500mA, ale trzeba wtedy użyć innego tranzystora, np. BC337, który zdolny jest do wysterowania takiego prądu.

Z moich obliczeń wynika:

β = 200~450

IB = 5V/10kΩ = 0,5mA

Ic = β * IB = 200 * 0,5mA ~ 450 * 0,5mA = 100mA ~ 225mA

Więc chciałem się dowiedzieć dlaczego 60mA jest ograniczeniem? Coś źle policzyłem lub przeoczyłem (pewnie tak 🙂 )?

Link do komentarza
Share on other sites

@Mati200, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

28 minut temu, Mati200 napisał:

Więc chciałem się dowiedzieć dlaczego 60mA jest ograniczeniem? Coś źle policzyłem lub przeoczyłem (pewnie tak 🙂 )?

Tutaj została po prostu podana taka wartość, którą warto mieć w głowie, aby oszacować możliwe prądy. Taka wartość jest bezpieczna (nie trzeba martwić się tolerancją elementów, dokładnym napięciem zasilania itd). Wiesz jak to bywa - słynne różnice między teorią, a praktyką. To powinna być raczej taka wartość, przy której powinna zapalić się w głowie pomarańczowa lampka, że może warto jednak dać inny rezystor przy bazie lub usiąść i dokładnie wszystko policzyć 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

chciałbym jednak zagłębić się jeszcze w ten temat, gdyż tak jak napisałeś przy zabawach z Arduino często (co teraz potwierdzam, że to prawda) wykorzystuje tranzystory
w formie przełącznika. 

Np: tranzystor BC337 pozwala nam osiągać wedle noty parametry: 45V, 0.8A (chwilowo 1A). hfe dla grupy -40 = 300 - 400.

Prąd bazy z pinu Arduino reguluję tylko i wyłącznie poprzez odpowiedni tranzystor. Jeżeli zastosować R470, wtedy prąd bazy wynosiłby nieco ponad 10mA,
co jest dopuszczalne dla pinu Arduino.

Wtedy obliczając teoretyczny prąd kolektora otrzymamy 3A. Ten tranzystor oczywiście nie dopuszcza takich wartości. Jeżeli obliczając obciążenie i ograniczając prąd
kolektora poprzez odpowiednio dobrany rezystor ogranicza się prąd kolektora np do 0.4A wszystko jest OK?

Czy mój (czysto hipotetyczny - podkreślam) tok rozumowania jest ok? Czy w takim rozumowaniu wkrada się jakiś błąd logiczny, którego nie uwzględniam?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, znalazłem chyba błąd na rysunku w rozdziale 7 Kursu Elektroniki 1 - Opis wyprowadzeń tranzystora BC546 - rysunek tranzystora po prawej pokazuje wyprowadzenia CBE, a po lewej - ten sam tranzystor BC546 (NPN) - juz odwrotnie EBC.

Obliczenie drugie dla tranzystora jest błędne gdyż w tabeli hFE podane jest 200-450 (nie 200-420)

  • minimalnie: Ic1 = β * IB = 200 * 0,86mA = 172mA
  • maksymalnie: Ic2 = β * IB = 420 * 0,86mA = 361,2mA (powinno byc 450 * 0,86mA = 387 mA)
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@krzych90 tak, to co obliczasz to tylko maksymalny prąd, którego i tak ten tranzystor nie wytrzyma (patrz nota katalogowa). Jeśli odpowiednio ograniczysz prąd kolektora to wszystko będzie dobrze. Tylko ogólnie lepiej byłoby zwyczajnie ograniczyć bardziej prąd bazy, nie ma potrzeby, aby płynął tam tak duży prąd.

1 godzinę temu, MaxHardcr napisał:

Cześć, znalazłem chyba błąd na rysunku w rozdziale 7 Kursu Elektroniki 1 - Opis wyprowadzeń tranzystora BC546 - rysunek tranzystora po prawej pokazuje wyprowadzenia CBE, a po lewej - ten sam tranzystor BC546 (NPN) - juz odwrotnie EBC.

@MaxHardcr dwa razy podany jest identyczny opis wyprowadzeń. Po lewej stronie wstawiony jest widok tranzystora "nóżkami w Twoją stronę". Chyba zwyczajnie źle zinterpretowałeś ten rysunek 😉 W kwestii obliczeń masz rację, była tam faktycznie literówka - już poprawione. Gratuluję czujności!

Link do komentarza
Share on other sites

Zakręciłem się pod koniec. Zrobiłem układ z lekcji tylko zamiast diody wsadziłem tam przekaźnik na 5V pobierający 480mW i zastąpiłem rezystor 10k rezystorem 220R. Układ działa dobrze. Mam 15mA prądu z arduino. 
Ale mam pytanie bo zgłupiałem. Na końcu jest nagłówek podłączenie obciążenia do emitera. Są tam dwa diagramy które się kłócą z moją wyobraźnią. Jest diagram wspólny emiter który ma podłączone obciążenie do kolektora i wspólny kolektor który ma podłączone obciążenie do emitera. Na końcu jest zdanie, że "najlepiej będzie, jeśli obciążenie będzie jednak podłączane do kolektora." Czy czyli schemat wspólny kolektor? 

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, DraveS napisał:

Na końcu jest zdanie, że "najlepiej będzie, jeśli obciążenie będzie jednak podłączane do kolektora." Czy czyli schemat wspólny kolektor? 

Spójrz na schematy, o których mówisz. Obciążenie, czyli LED, jest podłączone do kolektora w układzie, który nosi nazwę "wspólny emiter" i tego się warto trzymać 🙂 Przewiń kawałek wyżej do nagłówka "Praktyczne zastosowanie tranzystorów" tam masz pokazane przykładowe, poprawne podłączenie tranzystora do Arduino. Pamiętanie nazw tych połączeń (wspólny emiter/kolektor) nie jest kluczowe, grunt, aby intuicyjnie wiedzieć co i gdzie podłączyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Ja mam pytanie do tego schematu co należy złożyć. Pisze że wyprowadzenia tranzystorów należy najlepiej sprawdzić w nocie katalogowej ale można posłużyć się załączoną grafiką. I na tej grafice po obróceniu trnzystora macie zamienione oznaczenia. Chyba że tak miało być, a jeżeli tak to dlaczego? Pozdrawiam

kurs_elektroniki_tranzystory_opis_wyporwadzen-350x198.png

Link do komentarza
Share on other sites

@piotrbiniu, witam na forum!

19 minut temu, piotrbiniu napisał:

I na tej grafice po obróceniu trnzystora macie zamienione oznaczenia.

Dlaczego uważasz, że na tej grafice wyprowadzenia "po obróceniu" są zamienione? Widok po lewej przedstawia tranzystor z nóżkami w Twoją stronę. Zarówno na widoku po lewej, jak i po prawej stronie są one ustawione identycznie (C-B-E) 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ta grafika jest super myląca. Ja też całą lekcję zrobiłem na tranzystorze wpiętym odwrotnie. Nawet się udało. Za to dużo ciekawych zjawisk zaobserwowałem. Np że oryginalne Arduino uno wytrzymało 84mA ;p. 

@Treker ludzie myślą że to jest rzut z góry. Bo nikomu nie jest potrzebne patrzenie na tranzystor od dołu 😉

 

Edytowano przez DraveS
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli to jest rzut z góry, to dlaczego z obudowy wystają nóżki? Błędna interpretacja 😉 Trzeba się przyzwyczajać, bo taki typ rysowania wyprowadzeń można spotkać w wielu miejscach. Możemy to jakoś na siłę przerobić, ale błędu tam nie ma. Pomyślimy co z tym zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.