Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #7 - tranzystory w praktyce

Pomocna odpowiedź

Powoli przerabiam sobie artykuł dotyczący tranzystorów, wbrew pozorom nie jest on taki "ciężki" 😉

Tym razem chciałbym zadać krótkie pytanie, poparte poniższymi zdjęciami. Jak to możliwe, że zmiana TYLKO zakresu pomiaru prądu z mA na A spowodowała bardzo delikatne świecenie diody i duży wzrost prądu?

1. Pomiar na mA -> dioda świeci mocno -> prąd jest mniejszy

2. Pomiar na A -> dioda świeci słabo -> prąd jest wysoki

Układ:

Mogłoby mieć to związek ze stanem nasycenia tranzystora, ale dlaczego takie efekty daje TYLKO zmiana zakresu pomiaru ❓

A pamiętałeś żeby przełączyć sondę miernika z wejścia mA na A?

• Lubię! 1

Rzeczywiście, nie przełączyłem...

Teraz dioda świeci normalnie. Przykleję chyba sobie kartkę na miernik, żeby nie zapominać zmieniać sond.

Dziękuję 🙂

Zad. 7.1

Uce = ok. 180mV

Ube = 0,71V

Ic = 5,71mA

Ib = 0,85mA

W przypadku tranzystora PNP napięcie Uce jest znacznie większe od napięcia Uce dla tranzystora NPN. Pozostałe pomiary są do siebie podobne. A jak u was? Może się mylę? Czekam na wasze komentarze 😉

Moje pomiary dla npn:

Uce = 45mV

Ube = 725mV

Ic = 7,3mA

Ib = 0,85mA

Dla pnp:

Uce = 45mV (poprawiam na właściwe, obrót tranzystora o 180 stopni daje wynik ok. 1,7V)

Ube = 700mV

Ic = 5,4mA

Ib = 0,86mA

Wyniki są podobne.

W obu przypadkach napięcie Uce powinno być małe, czyli rzędu mV. 45mV wygląda bardzo dobrze. 0,7V to napięcie Ube i to co uzyskałeś ładnie pasuje.

Natomiast Uce dla pnp raczej się nie zgadza - inna sprawa, że podajesz 1,7-1,8V, później 1-1,1V, więc coś jest nie tak. Druga sprawa to sam pomiar, mierzyłeś tylko Uce, a nie np. za rezystorem 360 Ohm?

[ Dodano: 08-11-2017, 22:15 ]

Sprawdź jeszcze czy na pewno nie zamieniłeś emitera z kolektorem przy podłączeniu pnp.

• Lubię! 1

Obróciłem tranzystor o 180 stopni, teraz Uce wynosi dokładnie 45mV - czyli rzeczywiście musiałem zamienić. Byłem przekonany, że kolektor i emiter są zamienione względem NPN (bo PNP to odbicie lustrzane NPN, ale widocznie tyczy się to tylko biegunowości).

Czyli zgodnie z poniższym rysunkiem, kolektor zawsze jest pod 1, niezależnie od tego czy jest to NPN czy PNP?

Pisząc 1-1,1V miałem na myśli różnice dla pnp: Uce - Ube = 1-1,1V

Emiter i kolektor to nie to samo. Między bazą jest w obu przypadkach złącze p-n, więc jeśli zamienimy emiter z kolektorem, tranzystor nadal działa, ale ma bardzo kiepskie parametry. Dlatego miałeś tak wysoki spadek Uce - wyszło ciekawe ćwiczenie 🙂

• Lubię! 1

Dziękuję 🙂 Teraz jest to już jasne.

Obiecuję, że już ostatnie pytania w tym temacie 😋

1. Jak mogę obliczyć żądany prąd na kolektorze? Przypuśćmy, że chcę mieć 15mA. Nie mogę nigdzie znaleźć żadnej metody...

2. Rozumiem, że prądy jakie chcę uzyskać są ograniczone tylko wzmocnieniem prądowym beta (np. producent podaje beta 200-450)?

3. Dlaczego beta tranzystora, który powinien mieć tą wartość w przedziale 200-450, wychodzi 8,5? Chodzi o poprzednie zadanie (Ic/Ib = B, więc 7,3/0,58 = 8,5)

4. Jakie są praktyczne różnice pomiędzy stanem aktywnym, a nasyconym tranzystora?

5. Jeżeli prąd napotka rozgałęzienie, rozdziela się na mniejsze wartości zależne od oporu w danej gałęzi (chodzi o ampery). Jak to jest z napięciem? Dlaczego dla każdej gałęzi napięcie będzie wynosić tyle ile bateria daje na wejściu? Nie bardzo to rozumiem...

Dziękuję za odpowiedź i.. za cierpliwość przede wszystkim 😋

Dlaczego podłączając diodę za tranzystorem NPN (za wyjściem emitera) świeci ona gorzej, czyli płynie tam niższy prąd?

brtk93, a dlaczego podłączasz ją za emiterem 🙂? Kwestia różnicy w podłączeniu "obciążenia" (tutaj diody) do kolektora/emitera pojawiała się już kilka razy w tym temacie. Zerknij na poprzednie strony komentarzy - znajdziesz tam kilka wyjaśnień 😉

Co oznacza że tranzystor jest nasycony, a co oznacza że jest nienasycony i jak to się ma do pojęć otwarty, zamknięty?

totek-23, pytanie to "przewijało się" już kilka razy we wcześniejszy komentarzach. Czytałeś je już 🙂? Z czym dokładnie masz jeszcze problem - daj znać, to łatwiej będzie wyjaśnić 😉