Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #7 - tranzystory w praktyce

Pomocna odpowiedź

Witam,

pozwolę i sobie zabrać głos na forum. Otóż, podlączyłem elementy według schematu (pytanie czy tutaj nie lezy problem), nastepnie wzialem sie za dokonywanie pomiarów:

Napięcia zmierzyłem przykładając miernik do nóżek, elementu odpowiednio 3,5V kolektor -> emiter i 0,66V baza -> emiter. Następnie odłączyłem nóżke jednego z rezystorów 10kΩ odczyt 0,51mA, następnie nóżkę od diody, zmierzyłem 83 mA.

Co robię zle?:/

Prąd widzę, że źle zmierzyłeś. Nie wiem, który prąd chciałeś zmierzyć, ale tak jakby między kolektorem i bazą.

Prąd bazy mierzysz pomiędzy rezystorem 10k, a bazą, a prąd kolektora między rezystorem 1k, a kolektorem. Dodam jeszcze, że prad bazy jest zwykle o kilka razy mniejszy od prądu kolektora. Oczywiście szeregowo podlączasz amperomierz. 😃

Napięcia jakieś dziwne ci wyszły. Napięcie baza - emiter powinno wyjść większe od kolektor - emiter. Pamiętaj, że mierząc miernikiem możesz dotknąć tylko jedna ręką nóżki elementu, bo pomiar nieprawdziwy wychodzi.

Inna sprawa, na twoim miejscu zainwestowałbym w krokodylki. Nimi łatwiej wykonuje się pomiary. Przynajmniej nie trzymasz sond w rękach.

• Lubię! 2

Ja borykam się z takim problemem, przez niego nie wychodzą mi żadne układy. Czy mógłby ktoś wyjaśnić różnicę pomiędzy tymi połączeniami? Wg. mnie są one identyczne - połączone szeregowo ale wynik pomiarów mówi, że są to całkiem różne połączenia:

Chodzi o część połączenia szeregowego dioda - rezystor 10K, bo w tym przypadku w przy jednym połączenia tak jakby pomija rezystor.

Każesz zgadywać i analizować sposób podłączenia swoich kabelków - elektronicy posługują się schematami.

Narysuj i pokaż schemat.

Pozdrawiam

• Lubię! 1

Stworzyłem taką grafikę, która przedstawia obrazowo moje pytanie. Schemat by nic nie rozwiązał.

Przy tak podłączonym układzie:

Natężenie pomiędzy rezystorem, a diodą wynosi ok. 0,6mA

Jeśli do układu dodaję rezystor 10k, w postaci połączenia szeregowego w miejscu, które przedstawiam na obrazku to natężenie dalej wynosi ok. 0,6mA - tak jakby tego dodawanego rezystora w ogóle nie uwzględniało.

Dlaczego tak się dzieje?

Bo ten dodatkowy rezystor jest zwarty przez szynę "+" płytki stykowej więc tak jakby go nie było, a co do schematów to podstawa - narysuj sobie schemat i sam zobaczysz bezsens takiego podłączenia tego dodatkowego rezystora.

Pozdrawiam

• Lubię! 1

Czy ten układ dobrze został narysowany?

Tutaj widzę, zgodnie z prawem Kirchhoffa, że faktycznie bez sensowne jest to rozwiązanie, bo natężenie jest rozdzielane na dwa węzły, a zaraz potem łączone w to samo natężenie, które było przed węzłem.

Nie - nie jet prawidłowy. Rezystor jest zwarty przez ścieżkę. Nawet jeśli wyobrazisz sobie, że ten fragment ścieżki, który zwiera rezystor ma jakąś rezystancję to będzie ona tak mała, że popłynie tędy praktycznie cały prąd ze źródła, a przez rezystor praktycznie nie popłynie nic - w każdym bądź razie nie będziesz w stanie tego zmierzyć swoim miernikiem.

• Nie zgadzam się! 1

Nie - nie jet prawidłowy

Niby czemu? To, że rezystor jest zwarty przez ścieżkę nie sprawia, że tego rezystora nie można narysować na schemacie. Samo równanie na sumę prądów też jest ok (bo jakieś tam mikroampery albo mniej popłyną przez ten rezystor górny).

Niby czemu? To, że rezystor jest zwarty przez ścieżkę nie sprawia, że tego rezystora nie można narysować na schemacie.

No pewnie - rozumując w ten sposób to można na schemacie narysować wszystko - nawet kwiatki 🙂 lub amperomierz podłączony do gniazdka 220V i to też będzie prawidłowy schemat? Tak na poważnie to Karll rozpoczyna przygodę z elektroniką, konstruuje proste obwody elektryczne i próbuje je badać. Uważam więc, że patrząc na propozycję kolegi z tej strony należy stwierdzić, że jest ona błędna.

• Nie zgadzam się! 1

lub amperomierz podłączony do gniazdka 220V

Jeśli chcesz kogoś przestrzec to narysujesz właśnie taki schemat i napiszesz, żeby nigdy tak nie robił.

Schemat ma odzwierciedlać układ połączeń danego układu. Schemat Karll'a to oddaje i od razu widać bezsens połączeń jego układu na płytce stykowej.

Tak na poważnie to Karll rozpoczyna przygodę z elektroniką, konstruuje proste obwody elektryczne i próbuje je badać. Uważam więc, że patrząc na propozycję kolegi z tej strony należy stwierdzić, że jest ona błędna.

To brzmi jak nauczycielka matematyki w podstawówce, która mówi, że nie da się odjąć 2 od 3.

To brzmi jak nauczycielka matematyki w podstawówce, która mówi, że nie da się odjąć 2 od 3.

To brzmi tak jakbyś w podstawówce nie uważał - z pewnością Pani mówiła, że nie można odjąć 3 od 2.

Wesołych Świąt 🙂

A no tak, na odwrót mi się napisało 😉

Hej,

Mnie w zadaniu 7.1 dla tranzystora BC556 wyszły następujące wyniki:

Uce = 1.4V

Ube = 0.7V

Ic = 5.3 mA

Ib = 0.85 mA

Ma to ręce i nogi? Skąd taka mała różnica między Uce i Ube?