Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7a – tranzystory bipolarne w praktyce


Pomocna odpowiedź

Wiesz jak to jest. Jeśli coś się już zrozumie to jest proste i logiczne. Ważne jest jak to ktoś rozumie zanim to zrozumie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Tutaj jest to jednak jakaś nadinterpretacja, bo ktoś sobie w głowie "dorabia" nóżki na widoku od góry (a normalnie patrząc od góry nie widać nóżek wystających z obudowy). No, ale dobra - rozumiem, że ktoś może mieć z tym problem. Dodałem odpowiednią informację w podpisie zdjęcia. Później pomyślimy o przerysowaniu grafiki.

Link do komentarza
Share on other sites

ok teraz rozumiem i wszystko mi się zgadza. Jakbyś znał zasady i chociaż podstawy rysynku technicznego to byś wiedział dlaczego tak zrozumiałem. Wiedz też, że niektórzy mają więcej niż tylko jeden zawód. Dzięki DraveS za info, że to nie jest rzut z góry. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

@piotrbiniu, zaktualizowaliśmy grafikę w tej części kursu oraz w kolejnej - mam nadzieję, że teraz będzie ona łatwiejsza w zrozumieniu. Powodzenia w dalszych eksperymentach z elektroniką 🙂

Nowa wersja ilustracji:

d6bda-2019-05-22_07-25-13-6428.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Podlaczylem tranzystor NPN i dziala jak w lekturze tematu. Swietnie.

Pomyslalem, ze obroce go o 180 stopni i wepne w to samo miejsce. I co? Tez dziala. 

Czy to oznacza, ze tranzystory moga byc wpiete dowolnie (kolektor zamieniony z emiterem)?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak napisałem wcześniej. Zadziałać zadziała. Zaprzyjaźnij się z miernikiem i spróbuj wybadać co masz nie tak, bo podłączysz w taki sposób coś co bardziej obciążającego niż dioda i spalisz Arduino. 

Link do komentarza
Share on other sites

@Plemic zapoznaj się z fragmentem, który zaczyna się od nagłówka "Podłączenie obciążenia do emitera": Kurs elektroniki – #7a – tranzystory bipolarne w praktyce. To jest pośrednio wskazówka na temat tego, dlaczego taki układ działa i gdzie szukać odpowiedzi. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tranzystor_bipolarny - sekcja: "Układy pracy" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

OK, to jest właśnie przypadek widelca. Trzymając za "zęby" da się jeść trzonkiem, jeśli nie bierzesz pod uwagę wygody, ergonomii, czasu, bezpieczeństwa i pewnych przypadków szczególnych typu spaghetti. Twój tranzystor załącza diodę więc działa, dopóki nie pomierzysz i nie porównasz prądów, napięć, strat, sprawności, częstotliwości pracy itp. W tak ograniczonych warunkach odpowiedź brzmi: tak, działają wpięte dowolnie.

A żebyś nie był zbyt pewny swego, spróbuj tego samego "myku" z oświetlaczem LED lub silnikiem pobierającymi np. 2A prądu z 12V i opisz swoje wrażenia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, pytanie odnośnie wzmocnienia prądowego w tranzystorze. W internecie znalazłem takie o to wytłumaczenie co to jest. 

"Mały prąd bazy otwiera tą klapkę i umożliwia przepływ prądu od kolektora do emitera. (oczywiści ten prąd pobierany jest z zasilacza, zbiornika wody) 
I zwróć uwagę ze jak wpuścimy "mało" prądu bazy to klapka się lekko otworzy i będzie płyną w mare mały prąd kolektora. 
I czym większy prąd bazy tym bardziej otworzy się klapka (tranzystor) i tym większy prąd kolektora. 
Jak widać sam tranzystor niczego nie wzmacnia on steruje tylko przepływem prądu miedzy kolektorem a emiterem. 
Czym większy prąd bazy tym tranzystor bardziej otwarty i płynie większy prąd kolektora. I dla obserwatora z zewnątrz wygląda to tak jakby to tranzystor wzmacniał prąd bazy. I dlatego mówimy o wzmocnieniu prądowym. Jako stosunek prądu kolektora do prądy bazy. 
Bo przecież można tak dobrać te "klapki" by np. przepływ 1mA w obwodzę bazy powodował takie otwarcie klapki (tranzystora) by w prąd płynący od kolektora do emitera wynosił 100mA. I w tedy mówimy o wzmocnieniu prądowym 100. "

Chciałem to sobie sprawdzić, więc pierw przed bazą umieściłem rezystor 10k Ohm, następnie zmierzyłem prąd kolektora, następnie dodałem drugi rezystor 10k, według powyższej teorii prąd na kolektorze powinien się zmniejszyć, niestety tak się nie stało. Może mi to ktoś spróbować wyjaśnić? 

Z góry dziękuję!

 

Wykonałem zadanie domowe, pomiary wyszły praktycznie identyczne.

Pomiary wskazują niemal identyczne wartości, czyli tranzystor działa identycznie, po prostu inny potencjał go otwiera.

Edytowano przez Rakragul
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli tranzystor pracuje w stanie nasycenia to zwiększanie prądu bazy nie zwiększy prądu kolektora. To o czym piszesz czyli wzmocnienie prądu bazy następuje tylko w stanie aktywnym dla prądów bazy dużo, dużo niższych. Wtedy właśnie prąd bazy wzmacnia prąd kolektora zgodne ze współczynnikiem wzmocnienia danego tranzystora. O jakim prądzie mówimy? Pewnie µA, nie wiem, to zależy od konkretnego tranzystora i napięcia baza emiter (jedno wynika z drugiego).

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.