Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7a – tranzystory bipolarne w praktyce


Pomocna odpowiedź

Czy w zdaniu "Jeżeli do bazy przyłożymy nieduże napięcie (względem emitera), to elektrony z niego zaczną się przemieszczać w kierunku bazy." chodzi o to, że elektrony zaczną się przemieszczać z emitera do bazy? Jeśli tak, to wg mnie zdanie powinno poprawnie brzmieć:

"Jeżeli do bazy przyłożymy nieduże napięcie (względem emitera), to elektrony z emitera zaczną się przemieszczać w kierunku bazy."

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie, może to być nie do końca jasne. Słowo baza ma rodzaj żeński więc da się domyśleć o czym mowa w drugiej części zdania, ale tak jak sugerujesz jest prościej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@konstytucja zaproponowana przez Ciebie zmiana została wprowadzona do kursu.

19 godzin temu, konstytucja napisał:

Czy w teście tranzystora npn można zmierzyć prąd bazy podpinając miernik między bazę a rezystor 10k?

Oczywiście - prąd w danej gałęzi jest wszędzie taki sam. Możesz go zmierzyć "przed" lub "za" rezystorem - nie ma to żadnego znaczenia. Wynik zawsze powinien być taki sam (pomijając ewentualne błędy pomiarowe).

19 godzin temu, konstytucja napisał:

Nie rozumiem dlaczego został podpięty między rezystor a diodę.

Trochę źle na to patrzysz. Sonda miernika została przyłożona do jednego z wyprowadzeń diody dlatego, że jest ono podłączone do Vcc (dodatniej szyny zasilania). W praktyce mierzymy więc prąd między dodatnią szyną zasilania, a rezystorem. Nóżka diody posłużyła jedynie jako "wygodne" miejsce, w którym sondą miernika można dotknąć do Vcc. Równie dobrze mógłbyś przyłożyć czerwoną sondę do baterii lub specjalnie podłączonego przewodu. Dioda nie wpływa w żaden sposób na ten pomiar.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chciałem wykonać pomiary dla połączenia z tranzystorem PNP (analogicznie do pomiarów przeprowadzonych dla NPN), tylko nie potrafiłem stworzyć poprawnego schematu, aby dioda się zaświeciła, gdzieś wkradł mi się błąd, którego nie potrafię dostrzec.

Link do komentarza
Share on other sites

@eriq9 coś tu jednak chyba pomieszałeś. Zerknij na grafikę podpisaną w kursie jako "Często używane klucze tranzystorowe NPN i PNP". Zobacz jak wygląda tam podłączenie - zwróć uwagę, gdzie w symbolu tranzystora jest emiter, a gdzie kolektor. Zobacz też jak podłączona jest dioda. U Ciebie jest trochę inaczej 😉

Link do komentarza
Share on other sites

mam takie nurtujące mnie pytanie dlaczego dioda w ogóle świeci. Z jednej strony wpięta jest do + a z drugiej również mamy + z kolektora. Jedyne podłączenie do masy (-) widzę na emiterze. Chodzi mi o przykład "Test tranzystora NPN w praktyce". Moje rozumowanie jest oparte na płynącej wodzie (cieczy).

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@2ara2a możesz wyobrazić to sobie jak zawór w pionie. Odkręcasz zawór to woda płynie.

14 godzin temu, 2ara2a napisał:

również mamy + z kolektora

Plus w tranzystorze to chyba nie najlepsze określenie. Częściej (tak jak w kursie) są zaznaczane strzałki informujące o potencjale względem emitera. W dalszej części kursu jest informacja o współczynniku betta, wzmocnieniu które wiąże prąd wpływający do bazy z prądem jaki może wpłynąć do kolektora.

Prąd ten przepływa przez diodę, złącze w tranzystorze i "wypływa" do masy.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, 

Mam ciekawy problem, który polega na tym że jakkolwiek bym nie podłączał schematu z tranzystorem pnp to dioda nie świeci, można powiedzieć że cały układ nie działa ponieważ nie płynie żaden prąd, 

Warto dodać że układ montowałem na wiele różnych sposobów, zmieniałem tranzystory, diody, kable, rezystory, baterie, zmieniłem otwory na płytce stylowej i dalej dioda nie świeci (oczywiście wpięta jest poprawnie, ale dla pewności nawet sprawdzałem podpięcie jej na odwrót co jak łatwo się domyśleć nie dało efektu), prądów brak, napięcia na rezystorach i diodzie się nie odkładają, jedyne napięcia to między bazą a emiterem 8.95V i między kolektorem a emiterem 7,37V. 

Poniżej zdjęcia ukazujące mój problem IMG_20191125_013518.thumb.jpg.fbef43f248a0d473a70bbfe0ce182daa.jpgIMG_20191125_014611.thumb.jpg.e8464c6a77726d7a02cb671ff1b8c886.jpg

Dodam też że układ z tranzystorem typu npn działa co testowałem na kilka sposobów, poniżej przykład

IMG_20191125_014806.thumb.jpg.11021b3c9b6298ac0c8ba848a5fa39cf.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@marekes97 witam na forum!

Fajnie że ambitnie podchodzisz do tematu, super!

Tranzystorów lepiej nie podłączać na wszelkie możliwe sposoby, bo można coś uszkodzić, a później na wszelkie inne sposoby nie będzie działać.

Możliwe, że problem polegał na pinoucie - choć jest on identyczny co w NPN to w tej konfiguracji musisz obrócić tranzystor tak ty emiter był przy +, jeżeli zmontujesz układ dokładnie jak na schemacie to będzie działać - przynajmniej jak to mawia informatyk "U mnie działa." 😄 

Na pierwszym podłączony do minusa - świeci, na drugim do plusa - nie świeci.

IMG_7053.thumb.jpg.d650275f1d05d414729d175fa4755313.jpgIMG_7054.thumb.jpg.9bd66f558eb07234c4fb06b1d3db1d82.jpg

 

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.