Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #8 – stabilizatory napięcia


Pomocna odpowiedź

kurs_elektroniki_8_stabilizatory_napiecia.thumb.png.a60d8c244e61b106b8b9eafddc763f51.png

Po raz pierwszy w kursie elektroniki odchodzimy od podstawowych elementów elektronicznych, by zająć się bardziej złożonymi układami. Istnieje ogrom układów scalonych, a każdy z nich ma inne przeznaczenie. W tym artykule zostaną opisane scalone stabilizatory napięcia.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Na początku chciałbym podziękować za kurs! Świetna sprawa 🙂 Wielkie dzięki!

Jednak chciałbym zapytać czemu na moim układzie (podłączonym dokładnie jak powyżej) po podłączeniu obciążenia, napięcie na wyjściu stabilizatora spada do około 3V?

Link do komentarza
Share on other sites

kondzio, czy mierzyłeś jakie zasilanie pojawia się na wejściu stabilizatora w momencie podłączenia obciążenia? Może bateria jest już rozładowana i jej napięcie spada poniżej 7V?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

sztapl, rozumiem, że do "wykorzystania", a nie do "wykonania" 🙂?

Wszystko zależy od konkretnej aplikacji, ale ogólnie tak - powinno się użyć kondensatorów o większej pojemności (np.: elektrolitycznych).

Link do komentarza
Share on other sites

To odwrotnie. Niektóre typy kondensatorów mają wymaganą polaryzację czyli pewien kierunek podłączenia ich biegunów do napięcia stałego. Jeżeli takie masz, musisz je podłączyć tak jak chce producent. Jeżeli masz kondensatory niepolarne (np. ceramiczne) podłączasz je jak Ci wygodniej - one są symetryczne. Stabilizator nie ma nic do tego.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za szybką odpowiedź. Dokładnie chcę wykorzystać :

http://www.maplin.co.uk/p/multilayer-metallised-polyester-film-100nf-capacitor-dt98g

do wykonania stabilizatora według schematu z 8 części kursu , chodzi mi o C1 i C2. Rozumiem że mogę je użyć i nie są one spolaryzowane. Stabilizator to:

http://www.maplin.co.uk/p/l7805cp-1a-positive-fixed-voltage-regulator-isowatt220-cr14q

Docelowo chcę obniżać z 12V. Chcę to wykorzystać do zasilania przekaźników i wyświetlacza LCD w moim projekcie na Arduino.

Dodatkowo myślę o wpięciu diody prostowniczej przed stabilizatorem jako zabezpieczenie przed omyłkowym zamianie polaryzacji przy wpinaniu.

Pewnie muszę zainstalować jakiś radiator.?

Zadziała?

Link do komentarza
Share on other sites

Kondensatory poliestrowe to wyższa półka: wysokostabilne, małe upływności, małe stratności. Tutaj zupełnie niepotrzebne. To jakbyś założył swoje najlepsze buty do kopania w ogródku. Można, ale na pewno masz inne. Znajdź coś ceramicznego:

http://www.maplin.co.uk/p/resin-dipped-ceramic-01uf-capacitor-ra49d

To powinno być 100x tańsze, ale w tym sklepie chyba wszystko kosztuje krocie. Te kondensatory powinny kosztować funta, ale za 100 sztuk:

http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_category=112339&s_field=artykul&s_order=ASC&visible_params=2%2C115%2C120%2C118%2C10%2C31%2C32&used_params=118%3A24912%3B

Omijaj ten sklep z daleka.

Radiator? Nie masz co zgadywać. Jeżeli znasz napięcie wejściowe i wyjściowe to jedyną niewiadomą do policzenia mocy pozostaje prąd. Znasz go? Możesz go chociaż oszacować?

Link do komentarza
Share on other sites

Co do sklepu to mam tylko ten w okolicy. Te elementy już kupiłem. Obciążenie to szacuje na około 0.5A . Zazwyczaj kupuje na ebay lub aliexpress. Czyli mogę to polutować i będzie działało ? A co z diodą ?

Link do komentarza
Share on other sites

Wykonałem ten stabilizator i działa idealnie. Dodałem diode led żeby sygnalizowała napięcie 5v. dioda podłączona przez rezystor 220 ohm. założyłem radiator. teraz pytanie czy mogę użyć tych kondensatorów:

CBB capacitor 400V 224 220NF 0.22UF pitch 15MM Polypropylene

Mam tego w domu dużo. Czy nadal będzie wszystko ok? Jeszcze chcę zrobić stabilizator na 7809. Czy muszę zastosować inne kondy?

Link do komentarza
Share on other sites

sztapl, po pierwsze, to raczej nie wykonałeś stabilizatora, tylko go wykorzystałeś - to dość znaczna różnica. Co najwyżej wykonałeś układ ze stabilizatorem 🙂 Jeśli chodzi o dobór kondensatorów, to polecam lekturę odpowiedniego artykułu: Kurs elektroniki – #4 – kondensatory oraz dokumentacji danego stabilizatora - znajdziesz tam przykładowe wartości. Nie ma sensu "strzelać" i za każdym razem pytać, czy dany spełni zadanie. Znacznie szybciej sprawdzisz to samodzielnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak czytałem ten część kursu ale oprócz tego :

Zbyt duża pojemność nie będzie tutaj, na ogół, szkodliwa.

Tyle jest napisane o doborze kondensatorów dla flirtowania dla mikro kontrolera . Czyli powinno być ok?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.