Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #8 – stabilizatory napięcia


Pomocna odpowiedź

Witam

jestem jak najbardziej za tym, aby omówić stabilizatory impulsowe, które podwyższają napięcie z 12 - 230V. A przy tym bardzo mnie interesuje analogia do cewki Tesli.

Link do komentarza
Share on other sites

cy5, w takim przypadku ciężko mówić o stabilizatorach, przy 230V potrzebne są już większe przetwornice. Tymi tematami na pewno nie będziemy zajmować się w kursach, bo takie eksperymenty mogą być już niebezpieczne. Akurat przy 12V najlepiej zainteresować się przetwornicami samochodowymi, które potrafią zasilić sprzęt przystosowany do pracy z 230V.

Link do komentarza
Share on other sites

Chester, rozumiem, że masz mnóstwo pytań, ale najpierw czytasz i próbujesz zrozumieć kursy (o stabilizatorach też jest, znajdź go) a dopiero potem zadajesz pytania. Po to to wszystko powstało. Nie ma sensu powtarzać tej wiedzy w kółko tym bardziej, że odpowiedź wcale nie jest oczywista i krótka.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chester, tak muszą 🙂 W najprostszym wariancie najlepiej po prostu przyjąć to do wiadomości i pamiętać o nich. A jak chcesz temat lepiej zrozumieć, to polecam zacząć od czytania noty katalogowej stabilizatora oraz szukania informacji na temat zakłóceń w obwodach 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, wykonałem układ zgodnie ze schematem, gdy jedna dioda czerwona jest podłączona pod układ wszystko się zgadza. Napięcie wynosi 5.07V lecz gdy dodam drugą i kolejną diodę napięcie spada o około 0,30V a powinno zostać stałe lub spaść co najwyżej o 0,01V. Proszę o pomoc i wyjaśnienie co jest nie tak?

EDIT:

Po przejściu lekcji #9 nie zmieniając układu stabilizacyjnego do 5V, na którym diody sprawiały spadek napięcia, wyrzuciłem je i zamontowałem według schematu przekaźnik który o dziwo po podłączeniu 3 diod nie zmniejszył napięcia po stabilizatorze, utrzymywało się takie samo czyli około 5,07V lecz zaczęło spadać po podłączeniu 4 i 5 diody, lecz moje pytanie pozostaje, dlaczego po samym stabilizatorze dwie diody tak znacząco obniżają napięcie, chociaż w kursie jest stałe?

Link do komentarza
Share on other sites

HuzarO, możesz dla pewności pokazać zdjęcie swojego układu z diodami? Sprawdź też napięcie, którym zasilasz układ - może bateria jest już rozładowana i nie ma wystarczającego zapasu napięcia na wejściu.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

jeżeli filtrujemy napięcie przed jakimś układem scalonym to, czy kondensatory nie powinny być w rzeczywistym układzie ułożone "identycznie" tak jak na schemacie? Mam na myśli to, żeby napięcie zostało zfiltrowane po drodze ścieżki zasilania zanim dotrze do jakiegoś układu. Tutaj zdjęcie z artykułu, na którym kondensator wejściowy jest wstawiony za stabilizatorem patrząc od kierunku zasilania:

Zdaję sobie sprawę, że to jest ta sama "linia szeregowa" na płytce stykowej ale zgodnie z tym czego uczyłem się np. o uC to powinno się kondensatory zasilające dawać na drodze zasilania jak najbliżej uC, aby nie doszło do niego napięcie bez filtracji. To jak to z tym jest? Ma znaczenie miejsce wstawienia tego kondensatora na filtracje układu?

I analogicznie, czy ma znaczenie to, czy 2 kondensatory połaczone z GND damy między uC, a kwarc zew., czy gdybyśmy je dali za kwarcem?

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć wszystkim.

Zbudowałem układ na bazie schematu (screeny poniżej) z rozdziału 8 - Stabilizator i diody.

Jednak nie jestem pewien czy jest on dobrze zbudowany ponieważ wskazania woltomierza bez podłączonej części z diodami pokazują poprawnie 5,06V (tu ok), jednak po podłączeniu części z diodami i rezystorami napięcie pokazuje ok 3,38V , a nie cały czas 5,06V jak to zrozumiałem wyszło w tym zadaniu.

Mam prośbę o spojrzenie na schemat i wykonany moduł (zdjęcia poniżej) i informację czy coś robię źle, że pokazuje mi niższe napięcie niż 5,06V ?

Elementy z zestawu Forbot także dokładnie takie jak użyte w tym rozdziale.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki! Miałeś rację. Okazało się, iż bateria była już zużyta po całym rozdziale.

Rozpakowałem nową Vartę Industrial (miernik pokazał nawet jakieś 9,5 Volt na niej) 🙂 i cały układ odrazu zaczął działać i pokazywać już wartości jak opisywane na Forbocie.

Nawet następny układ z przekaźnikiem zaczął działać poprawnie od razu. Czyli za niskie napięcie na przekaźnik też miało wpływ.

Co jednak mnie zaskoczyło to sytuacja gdy zamiast tej słabej baterii dla testów podłączyłem układ dziś do zasilacza stabilizowanego (KORAD KA3005D) ustawionego na 9V. Wynik powinien być idealny. A tymczasem po podłączeniu do układu zasilacz nagle zaniżał napięcie do ok 2V i układ działał niepoprawnie. Jesteś w stanie to wytłumaczyć ? Czy można te układy z rozdziałów zasilać z zasilaczy stabilizowanych zamiast baterii ? Kupiłem go właśnie po to aby uniknąć problemów z rozładowanymi bateriami i mieć cały czas identyczne stabilne napięcie podawane.

Link do komentarza
Share on other sites

MaxHardcr, super, cieszę się, że teraz wszystko działa 🙂

Oczywiście układy można zasilacz z zasilacza laboratoryjnego. Prawdopodobnie masz coś źle ustawione. Niestety nie mam tego KORADa pod ręką, więc nie mogę podać dokładnego przepisu, jak to naprawić. Możliwe, że masz ustawiony tryb źródła prądowego (i ustawiony niski prąd) lub masz ustawiony zbyt mały prąd maksymalny. Na pewno dioda obok funkcji C.C. nie powinna się świecić po podłączeniu układu. Zerknij do instrukcji zasilacza, powinieneś znaleźć tam rozwiązanie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Już rozwiązałem problem z zasilaczem. Miałem ustawiony za niski prąd dla 9V napięcia ok 8mA i po podłączeniu układu napięcie spadało. Ustawiłem prąd na 21mA i wtedy napięcie ustawiło się po podłączeniu układupoprawnie na 9V/19mA i zamiast C.C. świeci się teraz dioda C.V.i miernik pokazuje 5.03 V w układzie za stabilizatorem napięcia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Przy wykorzystaniu arduino stabilizatory schodzą raczej na dalszy plan, ponieważ arduino samo w sobie posiada stabilizator napięcia prawda? Nie wiem czy są jakieś sytuacje, gdy potrzebujemy zewnętrzny stabilizator napięcia przy arduino?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.