Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #8 - stabilizatory napięcia

Pomocna odpowiedź

piter161, najszybciej odpowiedź w takiej sytuacji znajdziesz w nocie katalogowej, np. tutaj: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2596.pdf

Zastanów się też, czy dodatkowe elementy nie będą wprowadzać zbędnego zamieszania. Może warto zainwestować 50gr w odpowiedni układ 🙂?

Piter:

Tak, takie jest założenie przetwornicy step-down. O ile napięcie wejściowe będzie w zakresie scalaka jak i innych komponentów to napięcie wyjściowe będzie ok.

Jak chcesz mieć rozsądne parametry pracy trzeba dobrze dobrać komponenty - w nocie katalogowej masz wzory itd.

Panowie przepraszam za zamieszanie, posiadam moduł z LM2596 regulowany. Jeśli to jest moduł to nic więcej nie będzie potrzeba gdy już ustawię to napięcie na 5V. Zgadza się? Na płytce są kondensatory, cewka i rezystory.

piter161, tak 🙂

Witam

jestem jak najbardziej za tym, aby omówić stabilizatory impulsowe, które podwyższają napięcie z 12 - 230V. A przy tym bardzo mnie interesuje analogia do cewki Tesli.

cy5, w takim przypadku ciężko mówić o stabilizatorach, przy 230V potrzebne są już większe przetwornice. Tymi tematami na pewno nie będziemy zajmować się w kursach, bo takie eksperymenty mogą być już niebezpieczne. Akurat przy 12V najlepiej zainteresować się przetwornicami samochodowymi, które potrafią zasilić sprzęt przystosowany do pracy z 230V.

Po co przy stabilizatorze zostały użyte kondensatory? Czy zawsze te elementy muszą być stosowane razem?

Chester, rozumiem, że masz mnóstwo pytań, ale najpierw czytasz i próbujesz zrozumieć kursy (o stabilizatorach też jest, znajdź go) a dopiero potem zadajesz pytania. Po to to wszystko powstało. Nie ma sensu powtarzać tej wiedzy w kółko tym bardziej, że odpowiedź wcale nie jest oczywista i krótka.

Chester, tak muszą 🙂 W najprostszym wariancie najlepiej po prostu przyjąć to do wiadomości i pamiętać o nich. A jak chcesz temat lepiej zrozumieć, to polecam zacząć od czytania noty katalogowej stabilizatora oraz szukania informacji na temat zakłóceń w obwodach 🙂

Witam, wykonałem układ zgodnie ze schematem, gdy jedna dioda czerwona jest podłączona pod układ wszystko się zgadza. Napięcie wynosi 5.07V lecz gdy dodam drugą i kolejną diodę napięcie spada o około 0,30V a powinno zostać stałe lub spaść co najwyżej o 0,01V. Proszę o pomoc i wyjaśnienie co jest nie tak?

EDIT:

Po przejściu lekcji #9 nie zmieniając układu stabilizacyjnego do 5V, na którym diody sprawiały spadek napięcia, wyrzuciłem je i zamontowałem według schematu przekaźnik który o dziwo po podłączeniu 3 diod nie zmniejszył napięcia po stabilizatorze, utrzymywało się takie samo czyli około 5,07V lecz zaczęło spadać po podłączeniu 4 i 5 diody, lecz moje pytanie pozostaje, dlaczego po samym stabilizatorze dwie diody tak znacząco obniżają napięcie, chociaż w kursie jest stałe?

HuzarO, możesz dla pewności pokazać zdjęcie swojego układu z diodami? Sprawdź też napięcie, którym zasilasz układ - może bateria jest już rozładowana i nie ma wystarczającego zapasu napięcia na wejściu.

Cześć,

jeżeli filtrujemy napięcie przed jakimś układem scalonym to, czy kondensatory nie powinny być w rzeczywistym układzie ułożone "identycznie" tak jak na schemacie? Mam na myśli to, żeby napięcie zostało zfiltrowane po drodze ścieżki zasilania zanim dotrze do jakiegoś układu. Tutaj zdjęcie z artykułu, na którym kondensator wejściowy jest wstawiony za stabilizatorem patrząc od kierunku zasilania:

Zdaję sobie sprawę, że to jest ta sama "linia szeregowa" na płytce stykowej ale zgodnie z tym czego uczyłem się np. o uC to powinno się kondensatory zasilające dawać na drodze zasilania jak najbliżej uC, aby nie doszło do niego napięcie bez filtracji. To jak to z tym jest? Ma znaczenie miejsce wstawienia tego kondensatora na filtracje układu?

I analogicznie, czy ma znaczenie to, czy 2 kondensatory połaczone z GND damy między uC, a kwarc zew., czy gdybyśmy je dali za kwarcem?

Cześć wszystkim.

Zbudowałem układ na bazie schematu (screeny poniżej) z rozdziału 8 - Stabilizator i diody.

Jednak nie jestem pewien czy jest on dobrze zbudowany ponieważ wskazania woltomierza bez podłączonej części z diodami pokazują poprawnie 5,06V (tu ok), jednak po podłączeniu części z diodami i rezystorami napięcie pokazuje ok 3,38V , a nie cały czas 5,06V jak to zrozumiałem wyszło w tym zadaniu.

Mam prośbę o spojrzenie na schemat i wykonany moduł (zdjęcia poniżej) i informację czy coś robię źle, że pokazuje mi niższe napięcie niż 5,06V ?

Elementy z zestawu Forbot także dokładnie takie jak użyte w tym rozdziale.

MaxHardcr, jakie napięcie masz na wejściu stabilizatora? Może bateria jest już rozładowana i nie ma wymaganych >7V?