Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki - #8 - stabilizatory napięcia

Pomocna odpowiedź

Dzięki! Miałeś rację. Okazało się, iż bateria była już zużyta po całym rozdziale.

Rozpakowałem nową Vartę Industrial (miernik pokazał nawet jakieś 9,5 Volt na niej) 🙂 i cały układ odrazu zaczął działać i pokazywać już wartości jak opisywane na Forbocie.

Nawet następny układ z przekaźnikiem zaczął działać poprawnie od razu. Czyli za niskie napięcie na przekaźnik też miało wpływ.

Co jednak mnie zaskoczyło to sytuacja gdy zamiast tej słabej baterii dla testów podłączyłem układ dziś do zasilacza stabilizowanego (KORAD KA3005D) ustawionego na 9V. Wynik powinien być idealny. A tymczasem po podłączeniu do układu zasilacz nagle zaniżał napięcie do ok 2V i układ działał niepoprawnie. Jesteś w stanie to wytłumaczyć ? Czy można te układy z rozdziałów zasilać z zasilaczy stabilizowanych zamiast baterii ? Kupiłem go właśnie po to aby uniknąć problemów z rozładowanymi bateriami i mieć cały czas identyczne stabilne napięcie podawane.

MaxHardcr, super, cieszę się, że teraz wszystko działa 🙂

Oczywiście układy można zasilacz z zasilacza laboratoryjnego. Prawdopodobnie masz coś źle ustawione. Niestety nie mam tego KORADa pod ręką, więc nie mogę podać dokładnego przepisu, jak to naprawić. Możliwe, że masz ustawiony tryb źródła prądowego (i ustawiony niski prąd) lub masz ustawiony zbyt mały prąd maksymalny. Na pewno dioda obok funkcji C.C. nie powinna się świecić po podłączeniu układu. Zerknij do instrukcji zasilacza, powinieneś znaleźć tam rozwiązanie 🙂

Już rozwiązałem problem z zasilaczem. Miałem ustawiony za niski prąd dla 9V napięcia ok 8mA i po podłączeniu układu napięcie spadało. Ustawiłem prąd na 21mA i wtedy napięcie ustawiło się po podłączeniu układupoprawnie na 9V/19mA i zamiast C.C. świeci się teraz dioda C.V.i miernik pokazuje 5.03 V w układzie za stabilizatorem napięcia 🙂

Przy wykorzystaniu arduino stabilizatory schodzą raczej na dalszy plan, ponieważ arduino samo w sobie posiada stabilizator napięcia prawda? Nie wiem czy są jakieś sytuacje, gdy potrzebujemy zewnętrzny stabilizator napięcia przy arduino?

MaxHardcr, super 🙂

dejmieno, oczywiście, że potrzebujemy 🙂 Arduino ma na swoim pokładzie stabilizator, który jest zdolny do zasilania samego Arduino i niewiele więcej. Przy komponentach, które potrzebują większego prądu trzeba dostarczyć osobne zasilanie. Patrz: Kurs Arduino – #5 – PWM, serwomechanizmy, biblioteki Oczywiście trzeba też pamiętać, że elektronika, to nie tylko Arduino. Stabilizatory są cały czas bardzo potrzebne 🙂

Fajnie było by zachęcić czytelników do użycia kondensatorów o większej pojemności. Fajnie pokazuje tu ich działanie oraz potrzebę ich użycia 🙂 Taka luźno sugestia 🙂

Niestety w moim wypadku po dołączeniu diod napięcie na wyjściu stabilizatora spada.

Poza tym oscyluje w granicach 3,53V - 4,1.

Korzystam z multimetru UT139C.

Co jest grane:/ ?? Powinno być bliżej 5V, a do tego absolutnie brak tu stabilizacji.

[ Dodano: 27-12-2017, 00:50 ]

Niestety w moim wypadku po dodaniu diod napięcie spada, a do tego oscyluje w granicach 3,6 - 4,1V zamiast około 5V. Zasilam zasilaczem 9V zamiast baterią więc tym bardziej mnie to dziwi.

Używam multimetru UT139C

[ Dodano: 27-12-2017, 01:07 ]

Odwołuję co wcześniej napisałem:)

Zamiast sprawdzić napięć na wyjściu i GND sprawdzałem na wejściu - wyjściu.

No coment:)

leoomas, witam na forum 🙂 Super, że udało się rozwiązać problem - powodzenia w dalszej nauce!

W trakcie czytania kursu zauważyłem, że w treść wkradły się małe literówki. Ogólnie nie przeszkadzają w zrozumieniu sensu przekazu, ale może warto je w wolnej chwili poprawić. Do części 8 kursu literówki jakie znalazłem, to:

Paragraf: Jaki jest cel stabilizacji napięcia?

Jest: Zarówno baterie, akumulatory jaki i zasilacze sieciowe

Powinno być: Zarówno baterie, akumulatory jak i zasilacze sieciowe

Paragraf: Podsumowanie

Jest: dla delikatnego układ nadzorującego

Powinno być: dla delikatnego układu nadzorującego

Pozdrawiam,
markacy

• Lubię! 1

markacy, bardzo dziękuję za zgłoszenie. To był nasz pierwszy kurs i faktycznie wkradło się w nim trochę literówek. W kolejnych publikacjach powinno być już znacznie lepiej. Wskazane przez Ciebie błędy poprawiłem 🙂

Miło mi poinformować, że komentowany tutaj artykuł (będący częścią kursu podstaw elektroniki) został właśnie całkowicie przepisany, zaktualizowany i wzbogacony o nowe zdjęcia oraz ilustracje. Ewentualne uwagi, literówki lub błędy dotyczące nowej wersji proszę zgłaszać w wątku zbiorczym, w którym znaleźć można więcej informacji na ten temat: Aktualizacja kursu elektroniki, poziom I - pierwszy etap

Pozostałe zagadnienia dotyczące np. wykonywania ćwiczeń z tej części kursu można nadal publikować w tym temacie 😉

Witam:)

Na obrazku "Wyprowadzenia stabilizatora LM7805" opisane jest

• Nr 1 - wejscie
  • Nr 2 - masa
  • Nr 3 - wyjscie

Dlaczego wyzej w schemacie ideowym ukladu ze stabilizatorem "+" podlaczony jest do wyjscia oznaczonego nr3? 

5 godzin temu, Serafinxvii napisał:

Dlaczego wyzej w schemacie ideowym ukladu ze stabilizatorem "+" podlaczony jest do wyjscia oznaczonego nr3? 

Symbole używane na schematach ideowych nie mają nic wspólnego z prawdziwymi wyprowadzeniami elementów. Mogę one być identyczne lub zupełnie inne - nie ma na to żadnej reguły. Trzeba kierować się opisem wyprowadzeń. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule: Czytaj schematy, jak doświadczony elektronik. Znajdziesz tam przykład z mikrokontrolerem, który pokazuje jak różne mogę być symbole na schematach względem prawdziwych elementów.

Usunąłem numery z grafiki, aby nikt nie czuł się zagubiony 😉