Skocz do zawartości

Kurs Arduino - #5 - PWM, serwomechanizmy, biblioteki


Komentator

Pomocna odpowiedź

Witam, mam pytanie co do mojego programu. problem polega na tym, że serwo działa i przyjmuje zadane położenie, ale po chwili wraca do położenia 0 stopni i wtedy program czeka dopiero na kolejną wartość. Nie wiem z czego to wynika, że zawsze wykonują się 2 pętle programu i dopiero program się zatrzymuje przez while.

#include <Servo.h>

Servo serwomechanizm; // obiekt dzieki ktoremu mozna odwolac sie do serwa
int pozycja = 0;

void setup() 
{
  serwomechanizm.attach(9); // serwomechanizm podlaczony do pinu 9
  Serial.begin(9600); // rozpoczenie komunikacji
}

void loop() 
{
  Serial.println("Podaj pozycje (0-180)");
  while(Serial.available() == 0) {} // czeka na odebrane dane
  pozycja = Serial.parseInt(); // odczytanie podanej wartosci
    if(pozycja<=180 && pozycja>=0) // sprawdzenie czy wartosc jest poprawna
    {
      serwomechanizm.write(pozycja); //jesli wartosc poprawna wykonaj ruch
    }
  else
  {
    Serial.println("Bledna wartosc"); // jesli nie to wyswietl komunikat
  }
  delay(500);
}
Link do komentarza
Share on other sites

@Aranxe, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

13 godzin temu, Aranxe napisał:

Witam, mam pytanie co do mojego programu. problem polega na tym, że serwo działa i przyjmuje zadane położenie, ale po chwili wraca do położenia 0 stopni i wtedy program czeka dopiero na kolejną wartość. Nie wiem z czego to wynika, że zawsze wykonują się 2 pętle programu i dopiero program się zatrzymuje przez while.

Sprawdź jak masz ustawiony monitor portu szeregowego. Prawdopodobnie masz tam ustawione, że do każdego wysyłanego tekstu dodawane są znaki końca linii. Jeśli zmienisz to ustawienie w taki sposób, aby tych dodatkowych znaków nie było to program powinien działać tak jak tego chcesz 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Adam1999, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

30 minut temu, Adam1999 napisał:

Moje serwo po podlaczeniu takim jak w czesci ''serwomechanizm w praktyce'' kreci sie o 4 obroty w jedna strone potem o niepelne 4 w druga. czy to normalne ? z tego co czytalem to powinien krecic sie o 180 stopni ? prosze o porady

Wygląda na to, że otrzymałeś przypadkiem inne serwo (działające, ale inne). Złóż reklamację u sprzedawcy, powinien wymienić bez żadnego problemu. No chyba, że mowa o serwie, które nie było w naszym zestawie i po prostu zamówiłeś gdzieś taki niestandardowy napęd 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zdjąć to się da... tylko po co? Wewnątrz i tak siedzą żeńskie piny których do płytki bezpośrednio nie podłączysz. Po prostu weź trzy przewody męsko-męskie (powinny być w zestawie) i podłącz jednym końcem do "takiego plastiku", a drugim do płytki.

Wszystkie praktycznie serwa z którymi się spotkasz mają przewody zakończone takimi właśnie końcówkami.

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

O tych, które są w przykładzie, gdzie jest pierwsze zastosowanie serw.

Masz racje, jest jednak w zestawie, tylko nie było zdjęcia i nie zauważyłem.

Może są dodane, ale w opisie zestawu ich nie ma. A czym się różni w zastosowaniu kondensator ceramiczny od elektrolitycznego? Oby dwa są zastosowane w tamtym przykładzie?

Edytowano przez Panda
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 21.04.2019 o 12:09, Panda napisał:

A czym się różni w zastosowaniu kondensator ceramiczny od elektrolitycznego? Oby dwa są zastosowane w tamtym przykładzie?

@Panda sprawdź poniższe dwa artykuły, na pewno wyjaśnią Twoje wątpliwości:

Tam jest wszystko dokładnie opisane 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Dzięki. W przykładzie są narysowane dwa identyczne kondensatory, który jest ceramiczny, a który elektrolityczny? A może to są dwa ceramiczne, bo są takie same. Jeżeli są one ceramiczne, to jednak potrzeba więcej niż po 1 sztuce. Proszę o szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Ile można maksymalnie podłączyć, do jednego wyjścia diod? Na przykład podłączając je równolegle? Jeżeli np. 2, to czy można w wszystkich wyjściowych pinach podłączyć po 2 diody? Czy było by to za dużo na arduino i trzeba by było wykorzystać zewnętrzne zasilanie? Pytam się, ponieważ myślałem, żeby zrobić projekt, w którym było by kilkanaście diod i załączane czujnikiem światła. Nie jestem dobry z elektroniki, więc z góry sory za jakieś głupoty, które po drodze napisałem.

Edytowano przez Panda
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Panda napisał:

@Treker Dzięki. W przykładzie są narysowane dwa identyczne kondensatory, który jest ceramiczny, a który elektrolityczny? A może to są dwa ceramiczne, bo są takie same. Jeżeli są one ceramiczne, to jednak potrzeba więcej niż po 1 sztuce. Proszę o szybką odpowiedź.

Zerknij dla pewności do kursu elektroniki, który linkowałem. Tam znajdziesz "najlepsze" podłączenie kondensatorów 😉

2 godziny temu, Panda napisał:

Jeżeli np. 2, to czy można w wszystkich wyjściowych pinach podłączyć po 2 diody? Czy było by to za dużo na arduino i trzeba by było wykorzystać zewnętrzne zasilanie? Pytam się, ponieważ myślałem, żeby zrobić projekt, w którym było by kilkanaście diod i załączane czujnikiem światła. Nie jestem dobry z elektroniki, więc z góry sory za jakieś głupoty, które po drodze napisałem.

Wszystko zależy od prądu pobieranego przez diody i sposobu ich połączenia (szeregowo, równolegle itd). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule: Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!

Link do komentarza
Share on other sites

@Trekerprędzej już czytałem ten kurs, ale myślałem, że kondensator elektrolityczny będzie inaczej oznaczony niż kondensator ceramiczny. Teraz mam jeszcze pytanie, który jest który?? Nie chcę ryzykować wybuchem kondensatora, więc się wolę zapytać. Wydaje mi się, że ten górny, to kondensator elektrolityczny. Dzięki za szybką odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

W linkowanym artykule na temat kondensatorów masz dokładne zdjęcia i opisy, które pozwolą rozróżnić kondensatory. Niestety nie rozumiem, co według Ciebie oznacza "górny" kondensator, nie chcę więc sugerować czegoś w ciemno. Nie masz co się obawiać, że coś wybuchnie - grunt, aby w przypadku kondensatora elektrolitycznego zadbać o odpowiednią polaryzację.

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Nie wiem, czy ty wiesz o jaki mi obrazek chodzi...:

obraz.thumb.png.c684fa2f2e4ad19121764c7156714dd8.png

Pragnę tylko wiedzieć, który kondensator przy stabilizatorze napięcie, jest którym. Bo według mnie na schemacie są takie same, ale mówiłeś, że są ceramiczny i elektrolityczny. Dlatego pytam który jest ceramiczny, bo mam 50% szans, że podłączę na odwrót. Chyba, że jest to bez znaczenie, który jest u góry, a który na dole... Jeśli czegoś nie rozumiem, to przepraszam...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.