Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki

Pomocna odpowiedź

Nie wiem, czy ma tak być czy jak, ale jeśli jest to poprawne, to mam takie rozwiązanie: Kiedy jest podłączona baza zielona (zielony kabel), to prąd czerwonego LEDa przepływa dodatkowo przez rezystor 10k, przez co jego jasność spada. Analogicznie jest z zielonym LEDem.

Z biżej nieokreślonego powodu jedynie jedno z czterech zdjęć układu chciało się przesłać, więc spakowałem wszystkie do rara. Zawsze coś.

20181227_005250.jpg

Wszystko się zgadza 🙂 Na dniach pojawi się nowa wersja tego artykułu, będzie wtedy lepiej widać nasze rozwiązanie. Dojdzie do tego też nowe ćwiczenie z tranzystorami. Polecam więc zajrzeć do tego artykułu za 2-3 dni jeszcze raz 😉

Miło mi poinformować, że komentowany tutaj artykuł (będący częścią kursu podstaw elektroniki) został właśnie całkowicie przepisany, zaktualizowany i wzbogacony o nowe zdjęcia oraz ilustracje. Ewentualne uwagi, literówki lub błędy dotyczące nowej wersji proszę zgłaszać w wątku zbiorczym, w którym znaleźć można więcej informacji na ten temat: Aktualizacja kursu elektroniki, poziom I - pierwszy etap Pozostałe zagadnienia dotyczące np. wykonywania ćwiczeń z tej części kursu można nadal publikować w tym temacie 😉

Akurat ten odcinek przeszedł bardzo dużą modyfikację, ponieważ dodana została dokładna instrukcja złożenia układu z przekaźnikiem (i to w dwóch wersjach). Teraz nikt już nie powinien mieć problemów z wykonaniem tego zadania. Oprócz tego pojawiły się ładne zdjęcia wnętrza naszego przekaźnika, które na pewno ułatwią zrozumienie zasady jego działania.

Co chwilę ktoś piszę o jakichś zadaniach, pracy domowej - czy czegoś nie widzę? Ja w tych kursach nie widzę żadnych zadań dodatkowych.

@Asentinn, podczas aktualizacji kursu usunięte zostały nagłówki dotyczące "zadań domowych", a dodatkowe ćwiczenia zostały opisane w kursie, często z rozwiązaniami. Akurat w tej części jest to najbardziej widoczne, ponieważ poprzednio "zadaniem domowym" było to, co teraz zostało opisane w tym artykule: Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFETy. Nic więc nie straciłeś, rozwiązałeś te zadania nieświadomie. Za jakiś czas zrobimy porządek z komentarzami, aby nie wprowadzały w błąd 🙂

1 godzinę temu, Treker napisał:

@Asentinn, podczas aktualizacji kursu usunięte zostały nagłówki dotyczące "zadań domowych", a dodatkowe ćwiczenia zostały opisane w kursie, często z rozwiązaniami. Akurat w tej części jest to najbardziej widoczne, ponieważ poprzednio "zadaniem domowym" było to, co teraz zostało opisane w tym artykule: Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFETy. Nic więc nie straciłeś, rozwiązałeś te zadania nieświadomie. Za jakiś czas zrobimy porządek z komentarzami, aby nie wprowadzały w błąd 🙂

A już myślałem, że mi na oczy siadło :P, dzięki!

• Lubię! 1

Właśnie skończyłem Wasz kurs i gratuluję świetnego pomysłu i jeszcze lepszej realizacji. Z czystym sumieniem będę polecał każdemu, kto kiedykolwiek zapyta mnie o zdanie.

Następny etap to Arduino, o którym dowiedziałem się nota bene własnie z tego forum. Wygląda na bardzo ciekawą i użyteczną platformę - może w końcu coś zaprogramuję;).

Jeszcze raz dziękuję za fantastyczny kurs.

• Lubię! 1

@ebucior bardzo milo słyszeć takie pozytywne opnie, dziękuję 🙂 Powodzenia przy nauce Arduino!

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »