Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki


Komentator

Pomocna odpowiedź

@BastianS88 gratuluję czujności 🙂 Oczywiście w układzie, który wzięliśmy do zdjęć zabrakło czarnego przewodu łączącego stabilizator z masą. W takiej sytuacji w układzie mogą dziać się różne dziwne rzeczy, więc nawet nie ma co rozpatrywać działania układu w takiej formie. Stabilizator musi być podłączony do masy. Naniesiemy niezbędną poprawkę.

7 godzin temu, BastianS88 napisał:

Dodatkowo jako że posiadam zasilacz laboratoryjny (Korad KA3005D) zbadałem również to jak napięcie wpływa na ten układ - i przy obniżeniu napięcia do 7V nie udało mi się bez przewodu ze stabilizatora poprawnie uruchomić układu ( dioda nie świeciła i nie klikał przekaźnik). Natychmiast po jego podłączeniu układ wracał do sprawności. 

Stabilizator tego typu działa dopiero od 7V wzwyż. Inaczej na jego wyjściu nie uzyskamy 5V (więcej na ten ten znajdziesz w artykule o stabilizatorach).

7 godzin temu, BastianS88 napisał:

Jako, że ciągle jestem świeżakiem czy mogę prosić o wytłumaczenie roli stabilizatora w tym układzie ? Bo mam wrażenie że jest on tu po to aby zasilać cewkę przekaźnika napięciem 5V, ale sprawdzając przekaźnik minimum jakie jest potrzebne aby włączyć cewkę w moim przekaźniku to 3,25V.

Dokładnie tak. Rolą stabilizatora jest dostarczenie odpowiedniego napięcia dla cewki. Zerknij na obudowę przekaźnika - jest tam informacja, że to przekaźnik na 5V i tego się trzymamy 🙂 Oczywiście jest tam pewna tolerancja i cewka przełączy się poprawnie przy trochę niższym/wyższym napięciu, ale ogólnie trzeba się trzymać 5V. Jeśli chcesz sprawdzić konkretne informacje na temat tego przekaźnika to możesz sam odnaleźć jego notę katalogową. Wpisz w Google symbol przekaźnika z dopiskiem datasheet i na pewno trafisz na odpowiedni dokument.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, tak się zastanawiam, często mówicie o tym żeby robić praktyczne rzeczy, bo ułatwi to zapamiętanie. Nie ukrywam że dla mnie, jako początkującego ciężko nawet coś wymyśleć i "pobawić" się dodatkowo. W rezultacie moja praktyczna część ogranicza się do zadań z kursu. Macie może do polecenia jakąś książkę/stronę, cokolwiek co mogło by pomóc przećwiczyć informacje zdobyte w kursie, jak i dysponowało szkicami rozwiązań oraz wyjaśnieniem? 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@sliskii samodzielne ćwiczenia nie muszą być jakoś bardzo rozbudowane. Czasami wystarczy wstawić inną diodę, inny rezystor, pomierzyć prądy i napięcia itd. Najważniejsze, aby na początku opanować takie największe podstawy w praktyce. Na tym etapie ciężko o jakieś rozbudowane ćwiczenia, bo omawiamy tutaj ograniczoną liczbę zagadnień. Więcej ciekawszych projektów można zrealizować po wykonaniu ćwiczeń z kursu elektroniki, poziom 2 (wprowadzamy tam więcej elementów), najwięcej po kursie Arduino.

Polecane książki znajdziesz na tej podstronie. W przypadku każdej pozycji możesz podejrzeć przykładowe rozdziały - może coś Ci tam podpasuje. Niestety ciężko o takie materiały jak pojawiają się u nas. Elektronika w książkach omawiana jest często w trochę inny, mniej praktycznych sposób 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Już kończę dzisaj kurs podstawowy i zabieram się za II, może faktycznie po opanowaniu większej liczby zagadnień będę mógł bardziej "poszaleć" w praktyce. Na razie rozwijam dodatkowo wiedzę z książki "Elektronika dla Bystrzaków", też w dosyć przystępny sposób omówienie, ale może z czasem przejdę też do wersji z projektami. Dziękuję! 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem dokładnie co się dzieje, ale po kilku nieudanych próbach, zbudowałem obwód dokładnie, kabel w kabel z waszym gotowym schematem, i przekaźnik wydaje dźwięk już gdy podłączam baterie, gdy zwieram wolny kabel i przekaźnik zaczyna się tylko świecić dioda, nie słychać przekaźnika. Dlaczego??

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Świetnie zrobiony kurs... a dzięki komentarzom można sobie sporo dopowiedzieć:) Podłączyłem na szybko przekaźnik by zweryfikować ile zjada mi prądu. Okazało się że u mnie sama cewka pobiera ok. 55mA Przy okazji zauważyłem że nie muszę wyginać nóżki COM... mieści się idealnie w przerwie płytki:) Podłączyłem też z ciekawości zamiast diody prostowniczej LED-a i pięknie widać wtedy jak przy rozłączaniu cewki przekaźnika następuje jej mrugnięcie. Tutaj moje pytanie czy taka zamiana może zostać w okładzie czy są tego jakieś konsekwencje?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Świetny ten kurs podstaw elektroniki super opisany aż szkoda że tak szybko się skończył ale czas zacząć poziom drugi 😉. Pewnie się czepiam ale wydaje mi się że w zdjęciu 9.9 i 9.11 jest błąd na przekaźniku tam gdzie cewka jest oznaczenie 5A prądu stałego a wydaje mi się że powinno być 5V prądu stałego pozdrawiam Dennis i życzę miłego dnia 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Szejker9 miło słyszeć pozytywne komentarze na temat kursów. 🙂 

1 godzinę temu, Szejker9 napisał:

5A prądu stałego a wydaje mi się że powinno być 5V prądu stałego

Tak zgadza się, gratulacje spostrzegawczości, niedługo to poprawimy.

Link do komentarza
Share on other sites

Wcześniej coś źle podpiąłem  ale za drugim razem wyszło  i jest dobrze a teraz idę do #10 części kursu 😀. Nie mogę się doczekać 2 części kursu bo kursy  z Forbota to najlepsze kursy na świecie 😄

Edytowano przez Zuraw
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 14.12.2019 o 22:32, HanulaM napisał:

Tutaj moje pytanie czy taka zamiana może zostać w okładzie czy są tego jakieś konsekwencje?

Takie są konsekwencje ze po kilku rozłaczeniach cewki w przekazniku np w moim przypadku zamiast diody prostowniczej dioda czerwona podlaczona zaporowo

 

Dnia 16.12.2019 o 10:34, Treker napisał:

 na potrzeby testów

zostala uśmiercona, wiec domyślam sie, że wyindukowane napiecie wsteczne bylo wyzsze niz maksymalne dopuszczone napiecie zaporowe leda. Jesli komus zostala ostatnia sztuka to nie polecam tego eksperymet😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

dlaczego na schemacie powyżej została zamontowana dioda prostownicza w kierunku zaporowym i co by się stanęło gdyby jej tam nie było? Nie chodzi mi o przekaźnik w arduino

Edytowano przez nnii
Za słabo sprezycowałem
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.