Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki


Komentator

Pomocna odpowiedź

czarobest, dzięki za miłe słowa, cieszę się, że kursy Forbota są przydatne 🙂 Jeśli chodzi o przerzutnik bistabilny, to jego opis znaleźć można również w jednej z części kursu lutowania (który również polecam): Kurs lutowania – #7 – przerzutnik bistabilny, tranzystory

gp, super, powodzenia w dalszej nauce 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Frycu, aktualnie nie mam niestety dokładnie takiego sprzętu pod ręką, aby zrobić zdjęcie. Tak jak już wcześniej wspominałem staramy się odświeżyć cały kurs podstaw elektroniki i umieścić w nim jeszcze więcej zdjęć. Do tego czasu może uda się rozwiązać Twój problem "słownie" 🙂 Z czym dokładniej masz kłopoty? Zidentyfikowałeś już wszystkie wyjścia/wejścia przekaźnika?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
Kolega NetJaro wstawił zdjęcia na których się wzorowałem przy podłączaniu, ale wydaje mi się że podłączył to źle. Dioda powinna być przed rezystorem 1k, ale może to nie ma różnicy, nie wiem. W każdym bądź razie po podłączeniu jak na zdjęciu po przyłożeniu napięcia dioda nie świeciła. Pominąłem diodę prostownicza która jest na schemacie. Dioda prostownicza ma za zadanie chronić układ prze odwrotnym przyłożeniem prądu? (zamiana + - na - +). Miałem chwilę konsternacji z tym schematem, konkretnie problem z przekaźnikiem, niby oczywiste, ale dla lajka jednak nie takie oczywiste. Nie mogłem załączyć zdjęć bo zbyt duże zdjęcia, więc załączam oddzielnie. Ogólnie to dzięki za kurs, będę się zabierał za część drugą 🙂

http://imgur.com/a/vNTfT

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam! Otóż zrobiłem ten ostatni układ (przerzutnik bistabilny) zgodnie ze schematem i mi nie działa ( a przynajmniej częściowo). W związku z tym zacząłem kombinować z tym układem , a kiedy się poddałem zerknąłem na zdj. w komentarzu z gotowym układem (shaslyk135) i zrobiłem ten układ identycznie (jedynie zamiast tych zworek dałem zwykłe przewody) i efekt jest taki sam jak wcześniej, tzn.: po podłączenie zasilania nic się nie dzieje, po wciśnięciu przycisku "1" zapalają się obie diody, jak puszcze przycisk to od razu gasną, tak samo jest w przypadku przycisku "2", a jeżeli podczas trzymania jednego przycisku nacisnę drugi to jedna z diod się świecie jaśniej (ale tylko na czas trzymania tego drugiego przycisku). Proszę o pomoc lub jakieś wskazówki ponieważ nie chcę tak zostawić tej pracy a nie mam pomysłu co może być nie tak.

Link do komentarza
Share on other sites

Kajeloki, jeśli nie uszkodziłeś żadnych elementów, to powinno działać poprawnie - nie ma opcji, aby nie działało 🙂 Spróbuj jeszcze raz dla pewności uruchomić układ od nowa (polecam nie sugerować się innymi) może jednak coś podłączasz źle? Dokładniejszy opis tego układu znaleźć można w kursie lutowania, może Ci pomoże: Kurs lutowania – #7 – przerzutnik bistabilny, tranzystory

Link do komentarza
Share on other sites

Treker zrobiłem sobie krótką przerwę od codziennych kursów elektroniki( zamiast tego musiałem trochę podciągnąć naukę w szkole itp. no i zamiast kursów elektroniki zacząłem czytać kurs lutowania i zaczynam się powoli brać za arduino 🙂 ) spowodowaną głównie zniechęceniem się do elektroniki przez ten nieszczęsny przerzutnik bistabilny... No ale wróciłem no i zacząłem znowu układać ten układ na płytce stykowej. Oczywiście bez zmian, więc w końcu zacząłem wszystko sprawdzać i interpretować fakty. Wywnioskowałem że coś jest nie tak z tranzystorami. Wpisałem w google ich nazwę... i po odczytaniu danych tych tranzystorów co kupiłem poszedł taki siarczysty facepalm że aż został ślad na kilka minut ( nie no żart) . Okazało się że kupiłem pnp zamiast npn. Tak jak mi radziłeś - trzeba było wcześniej wszystko dokładnie sprawdzić... We wtorek lecę do sklepu po prawidłowe tranzystory i kończę ten przerzutnik... w końcu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam mam problem z schematem:

Mam przekaznik na 12v na cewkę. Oto moja praca, ale nie do konca:

Brak podłaczenia według schematu tzn drugiej diody, która według schematu przed właczeniem przycisku (microswitch)powinna świecić. A po włączeniu na wysterowaniu na cewkę druga gaśnie a pierwsza się zapala.. Tu mam dokładnie problem z podłaczeniem przycisku (mikroswitcha) i drugiej diody , żeby paliła przed wysterowaniem cewki. Jak podłaczyć poprawnie według schematu, kombinowałem na różne sposoby...I tu mam jeszcze pytanie, czy do punktu wspólnego roboczego przekaznika coś musze podłączyć?

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Przerobiłem właśnie część 9 kursu na bazie laba Forbota 🙂 (został mi jeszcze projekt końcowy).

Chciałbym zapytać o dwie kwestie:

1. Natrafiłem na problem z działaniem przekaźnika. Zastanawiam, się czy coś źle podłączyłem czy sam przekaźnik jest uszkodzony. Układ jak na załączonym zdjęciu.

Gdy pomarańczowy przewód przekaźnika jest podłączony do prawego górnego złącza przekaźnika (NC) i do (+) to dioda świeci cały czas. Gdy zamknę obwód białym przewodem do (+) słuchać przełączenie przekaźnika i dioda gaśnie. Wygląda, że wszystko jest prawidłowo.

Jednak gdy połączenie zmienię na (NO) -> (+) - dioda się nie świeci,ok - jednak po zamknięciu obwodu białym przewodem do (+) pomimo, iż słuchać klik przekaźnika dioda jedynie szybko mrugnie i nie świeci dalej (pomimo zamkniętego obdowu białym przewodem). Czy coś źle robię czy może prekaźnik jest uszkodzony ?

2. Na schemacie przy przekaźniku jest dioda prostownicza. Tylko nie rozumiem dlaczego jest podłączona odwrotnie do kierunku przepływu prądu ? Zgodnie ze wcześniejszym rozdziałem o diodach powinna być podłączona chyba zgodnie z kierunkiem przepływu prądu czyli od (+) do (-) jeżeli ma blokować jak napisano w zadaniu przed wygenerowanym przez cewkę dużym napięciem o przeciwnej polaryzacji, czyli nie pozwalać na przepływ napięcia od (-) do (+)

Link do komentarza
Share on other sites

MaxHardcr, odtworzyłem podobny układ i u mnie dioda działa poprawnie. Najlepiej podłącz do przekaźnika dwie diody (jedną do NC, drugą do NO), wtedy zobaczysz jaki jest stan układu. Możliwe, że coś nie styka i przekaźnik przełącza się tylko na chwilę. Na diodach będziesz widział, którą drogą płynie prąd.

Jeśli chodzi o diodę, to jest wpięta odwrotnie ponieważ jej zadaniem jest ochrona układu, przez prądem powstałym w związku ze zjawiskiem samoindukcji. Odłączana cewka generuje impuls bardzo wysokiego napięcia o polaryzacji przeciwnej do tego, które było przyłożone.

Link do komentarza
Share on other sites

Problem rozwiązany. Przyczyna ta sama , którą podałeś w poprzednim rozdziale. Zużyta bateria podając mniejsze napięcie niż 9V. Założyłem nową z opakowania - Varta Industrial (pokazującą jakieś 9,5V 🙂 ) i układ w tym przekaźnik działa bez zarzutu jak opisano w rozdziale. Czyli za niskie napięcie jak widać ma też wpływ na działanie poprawne przekaźnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.