Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki


Komentator

Pomocna odpowiedź

Cześć,

mam pewną zagwozdkę. Mianowicie, gdy udało mi się w końcu podłączyć przekaźnik, to słychać było wyraźnie przełączenie się go i dioda świeciła. Jednak w ciągi kilku sekund gasła, tak jakby dostawała mniej prądu, a przekaźnik przy kolejnych podłączeniach już w zasadzie nie działał. Dopiero po odczekaniu parę minut bez łączenia obwodu, przy kolejnej próbie działało, ale historia się powtarzała. Uznałem, że to przez baterię, jednak nie wydaje się aż tak rozładowana. Wykazuje ok 8,7V. Na wyjściu stabilizatora jest 4,97V. Postanowiłem połączyć szeregowo baterie 9V z 4x1,5V, aby uzyskać wyższe napięcie. Okazało się, że pomogło jednak dioda także zauważalnie coraz słabiej świeci, a mierzony prąd maleje. Czyżby taki układ ciągnął aż tyle prądu, że nowe baterie 1,5V z trochę używaną 9V tak szybko się rozładowują?

Link do komentarza
Share on other sites

brtk93, brzmi podejrzanie. Czy mierzyłeś napięcie na bateriach, gdy zasilasz z nich układ? Warto również zmierzyć prąd płynący przez ten układ. Może faktycznie masz gdzieś jakieś zwarcie?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Od dłuższego czasu "bawię" się tym przerzutnikiem, zbudowałem go za pierwszym podejściem.

Szukałem czegoś do zbudowania pewnego układu i na Forbota-a wpadłem przez przypadek i właśnie na kurs elektroniki. Autor robi bo to znakomicie, prosto i na temat. Próbuje ten przerzutnik wykorzystać do swojego zadania, i czego od tego oczekuje ? Aby zamiast diod LED dać przekaźniki i za pomocą wyłączników krańcowych sterować pewnym urządzeniem. Na nózkach diody świecącej mam napiecie ok 1,7V na drugiej tej nie świecącej ok 1,4V diody oczywiście zabezpieczone rezystorem 1k, przed rezystorem mam napięcie ok 5,2V i 1,5V ( tej świecącej 5,2 nie świecącej 1,5) Wpięcie w to miejsce cewki przekaźnika ( cewki są na 5V) teoretycznie powinno to tak działać jak z diodami, niestety przekaźniki tylko buczą. Czy jest jakiś patent aby to zadziałało? jeśli tak to będę wdzięczny za pomoc. Może to nie jest miejsce na takie zapytania, ale kurs Forbota mnie tak wciągnął, iż mimo prawie 50 lat przez autora kursu znalazłem sobie nowe zajęcie - elektronikę. Pozdrawiam autora i dzięki za ciekawą lekturę. Kolejny etap -następne kursy -przymiarka do Arduino, może syna w to wciągne?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zbyszko125, witam na forum! Miło słyszeć, że kurs się przydaje!

Ciężko będzie ten układ w prosty sposób przerobić na przekaźniki. Powiedz proszę co dokładnie chciałbyś tym wysterować, może znajdziemy jakieś lepsze rozwiązanie.

Kolejny etap -następne kursy -przymiarka do Arduino, może syna w to wciągne?

Jak najbardziej polecam Arduino, tam jest ogrom możliwości. Taki projekt jak powyższy (z przekaźnikami) można wtedy zrobić w kilka minut. Chociaż oczywiście Arduino w takich projektach jest trochę na wyrost - warto jednak wiedzieć, że są takie możliwości 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam ponownie.

A pewnie właśnie udało mi się zdobyć płytkę Arduino UNO jakiś klon( kolegi syn się w to bawi-od niego dostałem). Nabyłem także kilka różnych innych rzeczy jak moduł 2 przekaźników który jak się okazuje przyda się bardzo do mojego tematu ze sterowaniem motoreduktora. Ciekawe jest to że zbudowanie tego nawet na Arduino np Pro mini i włąsnie w/w module obetnie mi koszty do kilkunastu zł a nie jak przymierzałem na stycznikach do ponad 400zł.

Pod Arduino mogę tez podłączyć klawiaturę i LCD ( z uszkodzonego sterownika kotła mam sprawny LCD 16x2) Złożenie tego w całość da mi bardzo funkcjonalny sterownik do maszyny, jednak napisanie sketcha trochę mi zajmie, zanim ogarne to i owo.Przepraszam że trochę nie na temat.

Wracając do tematu.

Posiadam maszynę, która ma za zadanie przesuwać w prawo i lewo pewien element tej maszyny. Przesuwanie to ma mieć możliwość regulacji bardziej w lewo lub mniej w lewo identycznie w prawo ( mocniej ,mniej) to zadanie spełniły by wyłączniki krańcowe zamontowane na szynie z recznym ustawieniem ich w potrzebnych pozycjach. Sterowanie w prawo /lewo na zasadzie zmiany obrotów silnika motoreduktora ( lewe,prawe obroty) I tu wkracza Arduino. Przyciskiem start/stop na klawiaturze uruchamiam silnik motoreduktora- np w lewo, element maszyny przesuwa się w lewo i "uderza w wył. krańcowy po lewej stronie, czeka ok 1-2 sek i przesuwa się w prawo i dojeżdża do wył krańcowego po prawej stronie czeka 1-2 sek i cały cykl się powtarza.Po kilku /kilkunastu cyklach przyciskiem start/stop zatrzymuje pracę silnika motoreduktora. Klawiatura posiada np jeszcze 2 przyciski lewo(<) prawo(>) które pozwalają na ręczne sterowanie obrotami silnika motoreduktora.

Z tego co wiem dla Arduino jest to dość prosty układ, jednak sam sketch na chwilę obecna dla mnie jest "czarną magią). To tyle w temacie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zbyszko125, faktycznie w takim projekcie Arduino sprawdzi się doskonale (i będzie tańsze od gotowych rozwiązań). Taki program można spokojnie napisać po wykonaniu ćwiczeń z naszego kursu podstaw Arduino, więc zachęcam do próbowania 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich!

Też dopiero zaczynam, kurs jest rewelacyjny. W kilka dni zrozumiałem to co próbowałem z różnych książek wyczytać.

Mam pytanie, czy przekaźnik z optoizolatorem także powinien być podłączony do Arduino przez tranzystor czy może być podłączony bezpośrednio?

Wielki szacun dla Admina za cierpliwe tłumaczenia początkującym 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiemy co masz na myśli pisząc "przekaźnik z optoizolatorem". Jeśli chodzi o jakąś konkretną płytkę/moduł, to pytasz o to jak ktoś to zrobił. Nie wiemy. Podaj link do tego produktu lub wyczytaj z jego opisu jak wygląda sterowanie wejściem np. ile mA prądu potrzeba by przekaźnik wyzwolić. Czasem nie ma wprost podanych takich informacji i trzeba oglądać schemat a czasem nawet i tego brak. Czasem po prostu masz zwrot "pasuje do Arduino" i tyle - musisz uwierzyć na słowo..

Zadawaj bardziej konkretne pytania. Im bardziej ogólne tym trudniej odpowiedzieć i tym odpowiedź jest bardziej rozmyta.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo przepraszam za niejednoznaczne pytanie. Chodziło mi o moduł z przekaźnikami Moduł 4 przekaźników na Botlandzie . Rozumiem, że prąd który pobiera cewka to 71.4 mA dla 5V wersja L czyli High Sensitive (proszę o poprawkę, jeżeli źle odczytałem). Czyli jak na bezpośrednie sterowanie z Arduino to chyba za duże obciążenie - gdyby zamontować sam przekaźnik. Rozumiem, że za pomocą optoizolatora zasilanie cewki jest oddzielone od sygnału sterującego z Arduino a optoizolator pobiera tylko ... no właśnie i tu mam problem z odczytaniem. Czy chodzi o tabelkę Electro-Optical Characteristic na str. 5? I o wartość 10 uA?

Czy sterowanie przekaźnikiem za pomocą tranzystora ma tylko na celu zabezpieczenie mikrokontrolera przed poborem zbyt dużego prądu? Bo jeżeli tak to wygląda na to, że rzeczywiście nie trzeba już tranzystora.

Link do komentarza
Share on other sites

mmuha, ten moduł (i innej z tej serii) są faktycznie dość mocno rozbudowane i zabezpieczone. W takiej sytuacji możesz spokojnie podłączyć taki układ bezpośrednio do mikrokontrolera. Niezbędne zabezpieczenia są już na płytce.

Link do komentarza
Share on other sites

Przerabiając kurs natrafiłem na parę literówek. Podesłałem "erratę" poprzedniej części kursu w odpowiednim wątku. Tutaj wklejam literówki, które znalazłem w obecnej - 9 części.

Paragraf: Przekaźniki

Jest: Najczęściej o wymiarach pudełka zapałek lub mniejsze.

Powinno być: Najczęściej o wymiarach pudełka zapałek lub mniejszych.

Paragraf: Wykorzystanie przekaźnika w praktyce

Jest: W tym przykładzie służy on do włączania diody, która zasilana jest z tego samego źródła, co reszta uwagą.

Powinno być: W tym przykładzie służy on do włączania diody, która zasilana jest z tego samego źródła, co reszta układu? ?? <== tutaj nie jestem pewien, czy o to chodziło. 😉

Paragraf: Przyciski (znane też jako microswitche)

Jest: na przekazywanie informacji mikrokontrolerowi informacji przez człowieka

Powinno być: usunięte jedno "informacji"

Paragraf: Tranzystory bipolarne - prosty projekt

Jest: Ten projekt powinien jedynie zainteresował Cie dalszym poznawaniem elektroniki.

Powinno być: Ten projekt powinien jedynie zainteresować Cie dalszym poznawaniem elektroniki.

To wszystko, co znalazłem w tej części kursu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Agara7, czy Twój problem jest nadal aktualny? Nie zauważyłem wcześniej Twojego pytania. Przy okazji: pamiętaj, aby zdjęcia umieszczać przez nasz skrypt na forum 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.