Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki


Komentator

Pomocna odpowiedź

[zadanie z przekaźnikiem]
Miałem sporo kłopotów ze złożeniem tego w całość... ale w końcu się jakoś udało.
Wrzucam, może innym pomoże i nie będą musieli się tyle męczyć co ja :P

przekaznik.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@biscoitinho, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 8.11.2018 o 22:05, biscoitinho napisał:

Miałem sporo kłopotów ze złożeniem tego w całość... ale w końcu się jakoś udało.
Wrzucam, może innym pomoże i nie będą musieli się tyle męczyć co ja 😛

Super, że się udało! Faktycznie przekaźniki niezbyt chętnie współpracują z płytkami stykowymi,  ale można sobie z tym poradzić. Powodzenia z dalszymi eksperymentami 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Mam pytanie do układu złożonego przez kolegę biscoitinho. Czy on jest skonstruowany poprawnie?

1. Do czego podłączony rezystor?

2. Do wejścia NC podłączone jest napięcie bezpośrednio z zasilania, a nie ze stabilizatora napięcia. Dlatego rodzi się pytanie : 5 V potrzebne jest tylko do zadziałania elektromagnesu przekaźnika, a na złącza NO-C można podać dowolne napięcie?

3. Dlaczego dioda się świeci skoro napięcie podane jest do złącza NC, a nie do NO? Przecież po zadziałania przekaźnika złącze NC się rozwiera.

Link do komentarza
Share on other sites

Hej bubu1x

Czy to jest podłączone na 100% dobrze to ja nie wiem, jestem początkujący (tak jak pewnie większość tutaj) tak czy siak mi to jakoś zadziałało (czyt. przekaźnik pstryka dioda świeci :P)
Z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością mogę stwierdzić że na pewno da się to zrobić lepiej i zdecydowanie bardziej elegancko, jednakże chciałem się podzielić swoim sposobem 🙂. Jeśli masz to złożone inaczej koniecznie pstryknij fotkę ! 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@bubu1x, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

2 godziny temu, bubu1x napisał:

Mam pytanie do układu złożonego przez kolegę biscoitinho. Czy on jest skonstruowany poprawnie?

Gratuluję czujności - nie zauważyłem, że tam odbyło się takie "oszustwo". @biscoitinho, do czego masz podłączony ten rezystor? A właściwie to gdzie on powinien być? 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem tak, tam jest kilka rzeczy namieszanych - najlepiej wyciągnij wszystkie połączenia i spróbuj po kolei raz jeszcze. Największe błędy jakie masz w tej chwili to brak rezystora przy diodzie oraz brak diody wpiętej równolegle z przekaźnikiem (w roli zabezpieczenia). Spróbuj jeszcze raz to podłączyć i pokaż co Ci wyjdzie. Zwracaj też uwagę jak podpinasz elementy na schemacie dioda jest podłączona katodą do masy, a u Ciebie do przekaźnika. Lepiej trzymać się już dokładnie schematu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@schadowdrow, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
1 godzinę temu, schadowdrow napisał:

Nie wiem czy tylko ja mam taki problem, ale mój przekaźnik nie wchodzi do płytki stycznej. Nie ważne jak go obracam, nie wszystkie odnóża dają się włożyć. Nie wiem czy mam próbować to na siłę wepchnąć, czy jakoś inaczej to rozwiązać

Przekaźniki nie są przystosowane do rozstawu płytek stykowych, ale da się je wsadzić. Gdy się wygnie delikatnie to jedno środkowe wyprowadzenie to wszystko będzie pasowało 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

No i po dłuższej chwili udało mi się złożyć w całość, ale nie obyło się bez problemów. Dlaczego jak podałem obniżone napięcie na wspólny styk nie było napięcia na NC? Na tym styku powinno być bez napięcia na cewce. Dopiero jak zasiliłem cewkę to na NO się pojawiło. Ale po drodze wsadziłem diodę prostowniczą w złą stronę i trochę się przygrzała, ale miernikiem sprawdziłem i ją poprawiłem 🙂

IMG_20181223_114656.thumb.jpg.58a203bd04d1b5840cf928d2f557e065.jpg

Edit: Problem rozwiązany przekaźnik źle siedział i nie miał styku z płytką.

 

Edytowano przez KsD
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.12.2018 o 19:52, KsD napisał:

Edit: Problem rozwiązany przekaźnik źle siedział i nie miał styku z płytką.

Przepraszam, za brak odpowiedzi - nie zauważyłem wcześniej Twojego pytania. Cieszę się, że rozwiązałeś jednak sam ten problem 😉 Na marginesie dodam, że właśnie aktualizujemy ten kurs i przy okazji zmienimy trochę to ćwiczenie, aby nie było tak ciężkie w realizacji (pokażemy dokładnie dwie metody połączenia tego na płytce stykowej). Ten artykuł powinien być podmieniony najdalej w najbliższą sobotę.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem, czy ma tak być czy jak, ale jeśli jest to poprawne, to mam takie rozwiązanie: Kiedy jest podłączona baza zielona (zielony kabel), to prąd czerwonego LEDa przepływa dodatkowo przez rezystor 10k, przez co jego jasność spada. Analogicznie jest z zielonym LEDem.

Z biżej nieokreślonego powodu jedynie jedno z czterech zdjęć układu chciało się przesłać, więc spakowałem wszystkie do rara. Zawsze coś.

20181227_005250.jpg

 

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko się zgadza 🙂 Na dniach pojawi się nowa wersja tego artykułu, będzie wtedy lepiej widać nasze rozwiązanie. Dojdzie do tego też nowe ćwiczenie z tranzystorami. Polecam więc zajrzeć do tego artykułu za 2-3 dni jeszcze raz 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Miło mi poinformować, że komentowany tutaj artykuł (będący częścią kursu podstaw elektroniki) został właśnie całkowicie przepisany, zaktualizowany i wzbogacony o nowe zdjęcia oraz ilustracje. Ewentualne uwagi, literówki lub błędy dotyczące nowej wersji proszę zgłaszać w wątku zbiorczym, w którym znaleźć można więcej informacji na ten temat: Aktualizacja kursu elektroniki, poziom I - pierwszy etap Pozostałe zagadnienia dotyczące np. wykonywania ćwiczeń z tej części kursu można nadal publikować w tym temacie 😉

Akurat ten odcinek przeszedł bardzo dużą modyfikację, ponieważ dodana została dokładna instrukcja złożenia układu z przekaźnikiem (i to w dwóch wersjach). Teraz nikt już nie powinien mieć problemów z wykonaniem tego zadania. Oprócz tego pojawiły się ładne zdjęcia wnętrza naszego przekaźnika, które na pewno ułatwią zrozumienie zasady jego działania.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.