Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki


Komentator

Pomocna odpowiedź

@Asentinn, podczas aktualizacji kursu usunięte zostały nagłówki dotyczące "zadań domowych", a dodatkowe ćwiczenia zostały opisane w kursie, często z rozwiązaniami. Akurat w tej części jest to najbardziej widoczne, ponieważ poprzednio "zadaniem domowym" było to, co teraz zostało opisane w tym artykule: Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFETy. Nic więc nie straciłeś, rozwiązałeś te zadania nieświadomie. Za jakiś czas zrobimy porządek z komentarzami, aby nie wprowadzały w błąd 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

@Asentinn, podczas aktualizacji kursu usunięte zostały nagłówki dotyczące "zadań domowych", a dodatkowe ćwiczenia zostały opisane w kursie, często z rozwiązaniami. Akurat w tej części jest to najbardziej widoczne, ponieważ poprzednio "zadaniem domowym" było to, co teraz zostało opisane w tym artykule: Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFETy. Nic więc nie straciłeś, rozwiązałeś te zadania nieświadomie. Za jakiś czas zrobimy porządek z komentarzami, aby nie wprowadzały w błąd 🙂

A już myślałem, że mi na oczy siadło :P, dzięki!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie skończyłem Wasz kurs i gratuluję świetnego pomysłu i jeszcze lepszej realizacji. Z czystym sumieniem będę polecał każdemu, kto kiedykolwiek zapyta mnie o zdanie.

Następny etap to Arduino, o którym dowiedziałem się nota bene własnie z tego forum. Wygląda na bardzo ciekawą i użyteczną platformę - może w końcu coś zaprogramuję;).

Jeszcze raz dziękuję za fantastyczny kurs.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć, mogę prosić o wyjaśnienie jak dioda prostownicza przy przekaźniku w układzie z Arduino zabezpiecza tranzystor ? Jak rozumiem przy normalnej pracy układu zasilanie VCC+ płynie poprzez cewkę przekaźnika do tranzystora (dioda prostownicza jest w stanie zaporowym). Po wyłączeniu zasilania cewka przekażnika generuje impuls wysokiego napięcia w stronę przeciwną (czyli na nóżce cewki przekaźnika - tej od strony tranzystora pojawi się (+) ) I ok część może popłynąć przez diodę która się wtedy otworzy. Ale nasuwają mi się dwa pytania. 1. Co stanie się z napięciem , które popłynie przez diodę prostowniczą ? Popłynie w stronę VCC+ (baterii) powodując zwarcie czy wytraci się na diodzie - tyle że przecież nie całe zgodnie z rozdziałem o diodach ? 2. W jaki sposób napięcie w odwrotnej polaryzacji na cewce przekaźnika może uszkodzić tranzystor ?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam jestem zielony,i utknąłem na "#9 Wykorzystanie przekaźnika w praktyce"

robiłem dwa przykłady i w obu nie zaświecała się dioda led (przekaźnik było słychać), więc postanowiłem zrobić wg schematu.

Teraz wszystko działa ale na odwrót, tzn. dioda się świeci a przekaźnik ją wyłącza.

Mój układ wygląda więc tak jak na zdjęciu.

1. Gdzie popełniłem błąd?

2. Według schematu kondensatory są na  wyjściu 1 i 3 stabilizatora, na przykładach nakładają się nóżkami na wyjście 2 (środkowe) jaki montaż jest poprawny? 

20190421_225818.jpg

Edytowano przez Oreo88
uzupełnienie danych
Link do komentarza
Share on other sites

@Oreo88, jeśli układ działa "odwrotnie" to najpewniej zamieniłeś wyprowadzenia NC i NO. Podłącz plusa do NO zamiast NC i wszystko powinno działać właściwie.

Kondensatory podłączone są do wyprowadzeń stabilizatora i do masy, a środkowe wyprowadzenia stabilizatora to właśnie masa. Schemat ideowy przedstawia tylko połączenia, które trzeba zrealizować, a nie mówi jak dokładnie ma wyglądać układ. Ze schematu odczytujemy, że kondensatory muszą być podłączone do masy, nie ważne gdzie. W praktyce zostały podłączone do masy przy nóżce numer 2, bo było to najwygodniejsze.

@MaxHardcr, to jest bardzo krótki impuls, "wydajność" takie cewki jest znikoma. Diodę można potraktować jak zwarcie wyprowadzeń cewki. Tak samo zabezpiecza się układy przed odwrotnym podłączeniem zasilania. Prąd płynie "łatwiejszą" drogą, czyli w tym przypadku przez diodę. Jeśli chodzi o szkodliwość dla tranzystora: cewka wytwarza impuls bardzo wysokiego napięcia licząc na to, że prąd przepłynie przez jakąś rezystancję o dużej wartości. W tym przypadku, taką rezystancję przedstawia sobą zatkany tranzystor. Dalszy obrót spraw jest łatwy do przewidzenia: tranzystor zostaje przebity wysokim napięciem. Na ogół wiąże się to z jego zniszczeniem. Nie oznacza to jednak, że układ bez diody od razu ulegnie uszkodzeniu - może się to stać dopiero za którymś przełączeniem przekaźnika.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Warto pamiętać, że oznaczenia na schematach ideowych nie muszą odzwierciedlać stanu faktycznego. Wyprowadzenia mogą być ułożone na schemacie zupełnie inaczej niż znajdują się fizycznie w obudowie - robi się tak, aby schematy były czytelniejsze (unikamy plątaniny połączeń). W razie wątpliwości zawsze warto sprawdzić opis wyprowadzeń w nocie katalogowej. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry,

Czy na rysunku Przykład wykorzystania przekaźnika w praktyce dioda D1 nie powinna mieć katody podłączonej do wyjścia LM7805 zamiast być za stykiem włącznika? czy nie zmniejszy to zakłóceń występujących w układzie? chodzi oczywiście o układy nieco bardziej rozbudowane i z "większymi cewkami" gdzie zakłócenia mogą być problemem. 

 1183608892_d1zakcenia.thumb.png.8247ac94d30c45c3de4bec0aa35f8d16.png d1 zakłucenia.png

Link do komentarza
Share on other sites

@thor87 zadaniem diody jest niwelowanie zakłóceń generowanych przez cewkę wbudowaną w przekaźnik, więc dioda powinna być podłączona jak najbliżej przekaźnika. Co więcej, cewka generuje szkodliwy impuls wysokiego napięcia w momencie odłączenia zasilania, a w Twoim przypadku razem z odłączeniem zasilania cewki odłączasz też od niej zabezpieczenie (diodę). Poprawna jest wersja, którą pokazaliśmy w artykule 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Zapytanie o wartość 1,3mA nawiązuje do informacji podanej w kursie (załączam zrzut ekranu). Kiedy samodzielnie odtworzyłem taki układ i podałem stan wysoki na określonym pinie Arduino pomiar natężenia prądu płynącego na bazę pokazał 0,4mA (wydaje mi się, że to można podciągnąć pod teoretyczną wartość z prawa Ohma, czyli 0,5mA (I=5V/10000Ohm)). Załączam także zdjęcie mojego układu, mam nadzieje że nie jest zbyt bardzo chaotyczny 🙂

66597163_337509657184766_7321858004800765952_n.jpg

Capture.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
zauważyłem, że schemat rysunkowy
image.thumb.png.96ebbb6f40112066614b8a9c618dc5f3.png i zdjęcia z wykonaniem pierwszym kurs_elektroniki_przekaznik__montaz1-350
sposobem odbiegają od siebie. Lubię układy składać samodzielnie i powtarzać z waszą "ściągą", i akurat w tym przypadku liczyłem przewody co pozwoliło na wskazanie błędu.
Mianowicie brakuje czarnego przewodu łączącego Masę stabilizatora z ( - ) układu. Wpływa to bezpośrednio na napięcie jakie odkłada się na wyjściu(OUT) i Masie(GND) stabilizatora. 
W moim przypadku gdy brak tego przewodu, napięcie odkładające się na Masie i wyjściu stabilizatora przy zwarciu zielonych przewodów jest ujemne (-0,531 V), natomiast przy dodaniu brakującego przewodu napięcie na wyjściu stabilizatora jest prawidłowe i wynosi (4,987 V).

Zarówno w jednym jak i w drugim prezentowanym wyżej przypadku podłączenie/odłączenie przewodu nie wpływa na świecenie diody - świeci w obu przypadkach i słychać klikanie przekaźnika. Ale zauważyłem również, że bez brakującego przewodu zwieranie i rozwieranie przewodów (przełącznik byłby chyba tutaj lepszym określeniem) nie zawsze skutkuje kliknięciem i załączeniem przekaźnika - wnioskuję więc zatem(nie wiem czy poprawnie- niech mnie ktoś mądrzejszy poprawi), że układ bez dodatkowego przewodu działa tylko ze względu na ładunek zgromadzony w kondensatorach znajdujących się przy stabilizatorze. 

Powyższe łatwiej zaobserwować jak przepniemy przewód NO na NC - co spowoduje odwrócenie działania diody i ta będzie gasnąć po zwarciu przewodów(przełącznika). 
Dodatkowo jako że posiadam zasilacz laboratoryjny (Korad KA3005D) zbadałem również to jak napięcie wpływa na ten układ - i przy obniżeniu napięcia do 7V nie udało mi się bez przewodu ze stabilizatora poprawnie uruchomić układu ( dioda nie świeciła i nie klikał przekaźnik). Natychmiast po jego podłączeniu układ wracał do sprawności. 

Jako, że ciągle jestem świeżakiem czy mogę prosić o wytłumaczenie roli stabilizatora w tym układzie ? Bo mam wrażenie że jest on tu po to aby zasilać cewkę przekaźnika napięciem 5V, ale sprawdzając przekaźnik minimum jakie jest potrzebne aby włączyć cewkę w moim przekaźniku to 3,25V. Niestety do komponentów z kursu nie są dołączone noty katalogowe, a bardzo chciałem sprawdzić jakie Min i Max napięcie można przyłożyć na cewkę aby ta działała. Bo dziwi mnie to że przy błędnie złożonym schemacie ujemne napięcie jest w stanie uruchomić cewkę.

Kończąc już ten przydługawy post - tak sobie myślę - czy dodanie odpowiednio spolaryzowanej diody pomiędzy C2, a LED1 nie zabezpieczyłoby układu cewki przed zmianą polaryzacji wynikającą z zastosowania kondensatorów przy stabilizatorze ?

Pozdrawiam Bastian

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.