Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #10 – podsumowanie, quiz


Pomocna odpowiedź

Kolejna dobra wiadomość 🙂 Uruchomiłem właśnie możliwość zamówienia kursu elektroniki w formie e-booka (plik PDF, 139 stron). Mam nadzieję, że taka forma zadowoli osoby, które nie chciały się uczyć z kursu online. Przy okazji jest to również dodatkowy sposób,  w który można wesprzeć naszą działalność. Cały kurs oczywiście nadal dostępny jest za darmo na blogu. Było jednak całkiem sporo pytań o e-booka więc zobaczymy jak sprawdzi się to w praktyce 🙂

Więcej informacji znaleźć można na stronie naszej "księgarni" »

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Skończyłem, zdałem :), dziękuję!

Kurs bardzo przyjemny. Podstawy, które pozwalają zapoznać się z teorią i tym, do czego może to wszystko służyć. Nie przeszkadzał mi brak praktycznych projektów, bo to chyba jednak nie miejsce na nie - to rozgrzewka przed częścią drugą i wprowadzenie do niej. Pewnie niedługą ją zacznę.

Część rzeczy jest dla mnie jasna, zdobyłem nową wiedzę, część rzeczy jest w miarę zrozumiała w teorii, ale gorzej byłoby (to wiem) z praktyką. Nie spędza mi to snu z powiek, bo zrozumienie funkcjonowania niektórych rzeczy wymaga właśnie kontaktu praktycznego z danym elementem, poznania go w "naturalnym środowisku".

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Leander dziękujemy za pozytywne komentarze 🙂 

39 minut temu, Leander napisał:

to rozgrzewka przed częścią drugą

Tak zgadza się, ta część polega bardziej na mierzeniu, liczeniu i przyswajaniu teorii.

Powodzenia z dalszą nauką 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobry wieczór!

Dzisiaj udało mi się przejść przez wszystkie tematy kursu podstaw elektroniki i muszę przyznać, że dobrze się przy tym bawiłem. (uszkodziłem jednak dwie diody LED, ups...)
Zawsze chciałem nauczyć się w jakimś stopniu elektroniki, ale gdyby nie ten kurs to prawdopodobnie by do tego nie doszło, ponieważ jako początkujący nie wiedziałem jak mogę zacząć (nie wspominając o tym, że nie miałem pojęcia o płytkach stykowych).
Jeżeli jesteś kompletnie "zielonym" to nie ma się czego obawiać tylko próbuj.
Z mojej strony to chyba tyle, bo nie wiem co bym jeszcze mógł napisać poza tym, że korzystanie z miernika jest dla mnie jeszcze kłopotliwe i muszę koniecznie korzystać z przykładów, żeby wiedzieć gdzie muszę przyłożyć sondy. Do tego czuję się nie na siłach na temat tranzystorów, ale zawsze mogę wrócić co nawet zrobię.

Ostatecznie elektronika mnie wciągnęła na tyle, że zastanawiam się jeszcze nad innym kursem, jednak nie mam zielonego pojęcia jaki dalej kurs wybrać.
Prawdopodobnie wybiorę dalej kontynuację, ale muszę się dokładniej przyjrzeć innym kursom.
Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

@Zaper witam na forum i dziękuję za miłe słowa 🙂 Cieszę się, że kurs był pomocny! Spalonymi diodami się nie przejmuj, lepiej uszkodzić coś podczas nauki niż później, gdy buduje się bardziej rozbudowane układy.

16 godzin temu, Zaper napisał:

Ostatecznie elektronika mnie wciągnęła na tyle, że zastanawiam się jeszcze nad innym kursem, jednak nie mam zielonego pojęcia jaki dalej kurs wybrać.
Prawdopodobnie wybiorę dalej kontynuację, ale muszę się dokładniej przyjrzeć innym kursom.

Zdecydowanie polecam kurs elektroniki poziom II, a później kurs techniki cyfrowej. Projekty budowane podczas tych kursów są bardziej rozbudowane, więc motywacja do nauki będzie na pewno jeszcze większa 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dobry wieczór, właśnie ukończyłem część pierwszą kursu elektroniki. Muszę powiedzieć, że całkiem dobrze się bawiłem, szczególnie gdy próbowałem budować samodzielnie działające w pełni układy bazując tylko na schematach ideowych, jednak ostatnie ćwiczenia były już bardziej skomplikowane i musiałem kopiować przykładowe rozwiązania. Na swoim koncie mam przepalone dwie diody LED oraz jeden bezpiecznik w mierniku XD

Do tego kursu zostałem namówiony przez mojego kolegę ze studiów, @Krisq, którego chciałbym z tego miejsca serdecznie pozdrowić i podziękować za rekomendację. Obaj wybraliśmy kierunek elektronika i telekomunikacja. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z elektroniką, a wybór takich studiów podyktowany był chęcią nabycia wprawy. Z wiadomych powodów muszę sam o to zadbać.

Aktualnie planuję kontynuować kurs elektroniki i od jutra zacząć część drugą.

Edytowano przez jax00
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@jax00 Dzięujemy za pozytywny komentarz, też cieszę się, że dobrze spędziłeś czas i czegoś się nauczyłeś 🙂 

12 godzin temu, jax00 napisał:

Aktualnie planuję kontynuować kurs elektroniki i od jutra zacząć część drugą.

Super! Powodzenia, w razie problemów pytaj na forum 🙂 może uda się uniknąć dalszych strat w LEDach 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Hej!

Są może jakieś dodatkowe schematy ideowe, dzięki którym można poćwiczyć "praktyczne czytanie" owych schematów, poprzez ich budowe na płytce stykowej, wykorzystując elementy z zestawu z kursu elektroniki poziomu 1?

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zamieszczam mój komentarz jeszcze raz, bo poprzedni z niewyjaśnionych przyczyn zniknął (został skasowany?). Moim zdaniem w quizie, w odpowiedzi na pytanie dotyczące tranzystora typu NPN, jest błąd:

Pytanie: „W którą stronę płynie prąd bazy w przewodzącym tranzystorze bipolarnym typu NPN?”

  • Twoja odpowiedź: „Wypływa z bazy”
  • Poprawna odpowiedź: „Wpływa do bazy”

 

Link do komentarza
Share on other sites

@sniegu tak, Twój post, który został opublikowany w niedziele wieczorem został ukryty, bo nie miałem możliwości wtedy odpisać, a w swojej wiadomości umieściłeś zrzut ekranu, na którym było widać wszystkie pytanie z quizu wraz z poprawnymi odpowiedziami (teraz usunąłem ten screen z Twojej wiadomości). Na przyszłość nie publikuj proszę takich informacji, aby nie psuć zabawy innym, którzy chcą brać udział w quizach 🙂

32 minuty temu, sniegu napisał:

Moim zdaniem w quizie, w odpowiedzi na pytanie dotyczące tranzystora typu NPN, jest błąd

To chyba trochę problem z interpretacją tego pytania. Jeśli spojrzymy na taki układ jak na całość to prąd wpływa do bazy i płynie sobie dalej zgodnie z tymi strzałkami (a). Jak rozumiem Ty wziąłeś to pytanie trochę bardziej dosłownie i zajrzałeś "do środka" tranzystora i chodziło Ci o to, że "w tym miejscu" (b) prąd wypływa z bazy, tak?

a. aed28-2021-04-19_08-03-38-10761.png b. 492c6-2021-04-19_08-06-48-10762.png

Postaramy się edytować to pytanie w taki sposób, aby było bardziej jednoznaczne 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.