Skocz do zawartości
Decado

Follow the Line ZST Rybnik 2009 wyniki

Pomocna odpowiedź

Tutaj filmiki kręcone przez Pawła, jeden ja kręciłem :

https://www.youtube.com/watch?v=CjTSw_HnnxA -drewnobot pierwszy przejazd, trochę obcięty początek.

https://www.youtube.com/watch?v=TEBjeBwwGwE -drewnobot drugi przejazd

https://www.youtube.com/watch?v=v_09bvLrPAI -mój nieszczęśnik HauVaPlex, bez komentarza, ale już przynajmniej wiem, czego na przyszłość unikać (wcale nie chodzi tutaj o 'wsteczny' bo na innych trasach miał zostać wykasowany z programu, tylko o rezystory podciągające)

https://www.youtube.com/watch?v=XViAjdZ5wF8 - HauVaPlex, drugi przejazd, jeszcze bardziej pechowy, bo na ostatniej prostej robot znowu oszalał przez zakłucenia (widać na filmiku ile razy próbował wrócić na trase, a po prostu oszalał, wolał wrócić na start...)

a tutaj dwa linki do zdjęć które dostałem od koleżanki która ma je z kontaNK, ucznia z ZST:

http://photos.nasza-klasa.pl/16134251/101/main/78900fc931.jpeg

http://photos.nasza-klasa.pl/16134251/106/main/c9d0ba703c.jpeg

ahh Drewnobocik 😃 niepozorny wygląd i nazwa a wystarczy dobry program i robot jest w czołówce 😃 uważam że świetnie sobie poradził. Ale ta zmiana programu i dowalanie diod i rezystorów na silniki 10 minut przed rozpoczęciem do był hardcore 😃 ruszył na ostatni moment 😋

Hehe zgadzam się z Tobą Supertrash. Co do programu, to sam go pisałem, więc uwierz mi, nie był aż tak dobry(... z tym że wykasowaliście mu tą jedną linijkę...🙂 ).Robot praktycznie ruszył kołami zaledwie dwa dni przed zawodami (co też stało się dzięki mnie.Problem tkwił, w nieuwadze konstruktorów przy doborze schematów.Złe schematy wrzucone na neta i masowo kopiowane na wszystkie fora n/c) z resztą nie wiem czy ktoś zauważył, ale diody kontrolne gasły zamiast zapalać się co też było wynikiem złego schematu:) no ale jakoś wszystko udało się poukładać do kupy i robot pokazał na co go stać🙂 dodam, że tak jak i drewnobot, tak i hauva,były to pierwsze nasze roboty, więc doświadczenia ( i czasu także) mieliśmy strasznie mało 🙂 Pozdrawiam 🙂

Witam, chciałbym powiedzieć kilka słów skierowanych raczej do mnie (ten co wygrał), nasz zespół zajął dwie pierwsze pozycje. Robot który zajął drugie miejsce był banalnym robotem z trzy czujnikową elektroniką za 10PLN i silnikami z serwomechanizmów za 20zł. Więc nie wiem o co panowie się kłócicie... Zdecydowaliśmy że zajmiemy pierwsze miejsce robotem zbudowanym na bazie fabrycznego, ponieważ musiał na siebie "zapracować" głupio by było żeby robot który tyle kosztował sponsora nie zajął pierwszego miejsca - tak mamy pewne dofinansowanie na kolejne zawody. Drugi robot miał tak ustawione silniki aby dojechał na drugim miejscu. Prędkość innych robotów ustaliliśmy na podstawie przejazdów w poprzednich torach. Brak 3ciego miejsca spowodowany jest czystym pechem, 3cią pozycje miał zająć robot który miał właśnie wspomniane silniki faulhabera, niestety fotokomórka na ostrym zakręcie przy zadanej prędkości była zbyt blisko trasy (drugi przejazd nie był planowany ze względu na typ zasilania). Pozdrawiam i zapraszam do rywalizacji.

Schemat robota za drugie miejsce był publikowany na forum. Na długo przed zawodami.

Duża liczba robotów miała pokazać że potrzebne są różne typy robotów dla różnych tras - pierwsza trasa była idealna dla przegubowców etc.

Wzięliśmy te zawody naprawdę do serca, i proszę nie myśleć że nie pracowaliśmy w ogóle i kupiliśmy tylko gotowego robota. Na wyjazd mieliśmy 500PLN ze szkoły z czego 400 poszło na paliwo (ponad 520 KM do Rybnika), 100 na elektronikę. Wyżywienie i noclegi ponad 800zł własnej kasy + roboty. Części robotów nie puszczaliśmy (nie chcieliśmy dodatkowo przedłużać zawodów).

Pozdrawiam.

Zdecydowaliśmy że zajmiemy pierwsze miejsce

Czyżby korupcja ❓

Na następnych zawodach ja też zdecyduję, że zajmę pierwsze miejsce;p

Pozdrawiam :->

Oprócz czterokołowego przegubowca, nie było szybszych robotów, dlatego mogliśmy zdecydować którym robotem zajmiemy jakie miejsce. (sami dla siebie byliśmy konkurentami - szło tak ustawić roboty aby miały ten sam czas). Poza tym, idealne warunki toru maksymalny kontrast + równe podłoże dawały możliwość obliczania wielu rzeczy (brak nieprzewidzianych wybojów, odbić od toru itp.

Rzeczywiście trochę niesprawiedliwe było starcie robota opracowanego przez grupę inżynierów z amatorskimi robotami budowanymi w warunkach domowych, chociaż na Japońskich zawodach wyśmianoby takiego Pololu 3pi 🙂 Przy tym co oni konstruują, taki robocik to zabawka z Kinder Niespodzianki 😃 To świadczy tylko o tym, że trzeba się wziąć do pracy! Mamy sporo do nadgonienia!

jak dla mnie pecha mozna miec jak raz sie wypadnie a nie jak sie 3 razy podchodzi do tego samego zakretu i z niego wypada

Japończyków nie da sie dogonić 🙂

Japońskie roboty już chodzą:

Kaytec - Powinno sie jednak oddzielić zawody robotów gotowych od amatorskich

Chyba napracowaliście sie żeby przyjechać. 800 zł na nocleg? Ja tam zawsze znajde jakiś nocleg za 25 zł/doba z wyżywieniem

Podziwiam że przejechaliście 500 KM na zawody 😋

Wyżywienie i nocleg ponad 800zł - 5 osób na 6dni, tak wiec tyle wychodzi... Również oddzieliłbym roboty fabryczne od własnych, ale skoro takiego podziału nie było to stosowaliśmy się do obowiązujących przepisów. Gdyby taki podział był, zapewne nie stanowiło by to dla nas większego problemu. Lego bym w ogóle wywalił z FTL, albo chociaż zaliczył do "kupnych". Należało by bardziej sprecyzować przepisy co oznacza kupny robot. Czy jest to robot kupiony od kogoś kto go zrobił w domu, czy od firmy która robi je masowo. Jak wcześniej wspomniał McRancor, niedługo dojdzie do sytuacji gdzie będziemy jeździć na standardowych silnikach, kołach i elektronice - żeby wszyscy mieli równe szanse, co jest bez sensu.

Zmienił bym też obecny system wyścigów FTL z "czasu okrążeń" na "turniej" (równoległe trasy) - większe widowisko. Zrobiłbym też minimalną prędkość jaką ma osiągać robot (wieksze widowisko, krótszy czas trwania zawodów)

Pozdrawiam.

Wszystko ok, oprócz tej minimalnej prędkości- każdy ma prawo mieć swoje 5minut, nawet jeżeli robot jezie na przerobionych servach i będzie ostatni, niedopuszczenie do zawodów kogoś, kto przejechał 100km i niedopuszczenie go do zawodów "bo twój robot jest za wolny" to przesada.Mamy się bawić, right?

Właśnie, minimalna prędkość to było trochę nie fer =/ albo nie wiem jak na innych zawodach ale jaak robot o wlasnych silach po przejechaniu czujnikow stanął to czemu nie można go trochę szturchnąć? Np zrobić jakieś opóźnienie i będzie dobrze 😋

...jeżeli robot jezie na przerobionych servach i będzie ostatni...

Przypominam, że na zawodach robot na serwomechanizmach (sg5010) zajął drugie miejsce. Trochę poziomu jednak trzeba. Pozdrawiam.

ja tylko nie rozumiem czemu starasz sie to tak skomercjalizowac i co do lego sie nie zgodze bo tu liczy sie chec do programowania i dobra zabawa a nie tylko wygrac i wygrac

Chęć programowania, ok nie mam nic przeciwko, ale na odpowiednich zawodach (np. wieczorne kółko programowanie lub wszelkie lego superhiperczepjonszits etc 😉 )

Mówimy tu o FTL, to są wyścigi, a w wyścigach do dobrej zabawy potrzeba przede wszystkim rywalizacji, napiętej atmosfery (wykręcanie czasów)

Wszelkie przejawy chęci programowania, jak powiedziałem jestem za, ale na odpowiednich zawodach gdzie np. nie dopuszcza się własnych konstrukcji [[why? - for money]] co staje się paradoksem - programuje się robota w graficznym interfejsie, pewnie nawet nie wiedząc jak działają wewnętrzne układy tego urządzenia.

Poziom musi być żeby iść do przodu, najlepszy i tak wygra. Proponował bym do FTL sztywny regulamin tak jak w SUMO - określone wymiary i wymagania dla robota. Jakoś w SUMO nikt nie narzeka.