Skocz do zawartości

Wybór kierunku studiów (między AiR i mechatroniką).


Kestrel

Pomocna odpowiedź

Witajcie!

Jestem tegorocznym maturzystą i bardzo chciałbym studiować albo Automatykę i Robotykę, albo mechatronikę.

Ale mam problem, bo czuję się strasznie zagubiony w opisach tych kierunków. Na samej Politechnice Warszawskiej AiR jest na trzech wydziałach. I tu rodzi się moje pierwsze pytanie: czym właściwie różni się AiR na wydziale mechatronicznym od tej na wydziale inżynierii produkcji?

Oprócz tego, chciałbym się dowiedzieć, czy jeśli ukończę AiR na wydziale mechatroniki, to będę wstanie samemu zaprojektować, zbudować i zaprogramować robota, którego bym wymyślił (ok, brzmi trochę głupio, ale chodzi o to, że nie chcę być specem TYLKO od programowania, chciałbym trochę pobawić się lutownicą itp. itd. i np. samemu składać takie roboty jak np. te w programie Robotica, albo drony) ?

Z tego, co wiem, mechatronika łączy elektronikę i mechanikę, więc może to jest kierunek, na który powinienem iść?

Gdyby ktoś mi pomógł, byłbym wdzięczny.

Na końcu chciałbym spytać, czy mam realne szanse, żeby dostać się na PW na Air na wydz. mechatronicznym (próg z 2014r. 141 pkt.) albo mechatronikę (też 141 pkt., z tego co rozumiem, na stronie PW pisze, że kierunek wspólny) na tym samym wydziale jeśli ja mam 171pkt. ?

A moze powinienem spróbować na wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, gdzie próg wynosi aż 170 pkt. ?

Link do komentarza
Share on other sites

Oprócz tego, chciałbym się dowiedzieć, czy jeśli ukończę AiR na wydziale mechatroniki, to będę wstanie samemu zaprojektować, zbudować i zaprogramować robota, którego bym wymyślił (ok, brzmi trochę głupio, ale chodzi o to, że nie chcę być specem TYLKO od programowania, chciałbym trochę pobawić się lutownicą itp. itd. i np. samemu składać takie roboty jak np. te w programie Robotica, albo drony)?

Takich umiejętności nie nauczą Cie raczej żadne studia. To kwestia własnej pracy i chęci do nauki, na pewno w kołach naukowych znajdziesz pomocnych, doświadczonych kolegów.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, a czy mógłbyś mi powiedzieć, kto prowadzi takie koła? Wykładowcy, czy po prostu starsi studenci?

I skoro prawdziwej robotyki nauczę się właśnie na kołach, to czego nauczę się na wykładach i zajęciach?

P.S.:Nie zrozum mnie źle, nie boję się ciężkiej pracy i na pewno na takie koła bym chodził, jestem po prostu ciekawy.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie studia nauczą cię robotyki, ale od tej teoretycznej strony. Jak wykorzystać tę wiedzę musisz już dojść sam - na przykład będziesz musiał napisać na zaliczenie program wykonujący jakieś działania na obrazach, ale w formie, jaką oddajesz na zaliczenie nie wykorzystasz go bezpośrednio w robocie, jednak będziesz mógł jego części wykorzystać do oprogramowania tegoż. Jeśli nie wiesz, na którym wydziale chcesz studiować, obejrzyj siatkę kursów dla danych kierunków - powinno Ci to trochę ułatwić wybór. Co do kół naukowych, zazwyczaj jest tak, że jest jeden opiekun będący prowadzącym z uczelni, ale reszta to studenci.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki wielkie.

Poszperałem trochę w sieci, i znalazłem wpis, który mówi, ze niby AiR to bardziej programowanie a mechatronika to bardziej konstruowanie.

Czy to prawda?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli wybierzesz wydział Mechatroniki to przez pierwsze dwa lata kierunki Mechatronika i AiR mają te same przedmioty.

Jest i konstrukcja urządzeń, i elektronika, i programowanie. Ale jeśli mam być szczery - to podobnie jak koledzy wyżej pisali - jeśli chcesz robić jakieś praktyczne rzeczy (poza obowiązkowymi projektami), to musisz sam się różnych rzeczy douczyć, zdobyć trochę wprawy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli piszesz o PW, to nie ma takiego wydziału jak mechatroniczny.

...a jeśli chodzi o Wydział Mechatroniki to o ile się nic nie zmieniło w ciągu ostatnich dwóch lat to jesteś na kierunku Wspólnym.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, klamka już zapadła, teraz chciałbym zadać inne pytanie. Trochę off topic, ale wybaczcie.

Mianowicie: jakie kupić książki?

Szukałem w internecie jakiegoś forum Politechniki Warszawskiej, albo chociaż grupy mojego wydziału na FB i nic, a na pewno są jakieś książki, które po prostu trzeba mieć. (Na stronie mojego wydziału, też nie ma nic o książkach, ani rozkładzie zajęć) Poratujecie?

Link do komentarza
Share on other sites

Kestrel, jaki wydział?

Książek raczej nie kupuj, praktycznie wszystkie potrzebne możesz wypożyczyć z biblioteki (jeżeli ogarniesz zamawianie wystarczająco szybko).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.