Skocz do zawartości

Precyzyjny napęd do ramienia robota. Przekładnie harmoniczne, CNC, aluminium carbon.

Pomocna odpowiedź

Zapytam tylko z ciekawości: w jakim sensie (i jak bardzo) specjalne muszą być te drivery silników? Naprawdę nie da się takich kupić?

Może spróbuj poszukać człowieka na elektrodzie? To mekka wszelkiego rodzaju elektroników-pasjonatów. Choć z drugiej strony trudno będzie znaleźć osobę na tyle zaangażowaną, by pociągnęła projekt przez kilka miesięcy albo i dłużej traktując to jak inwestycję. Właśnie pasjonaci mają to do siebie, że szybko się zapalają ale i szybko gasną. Jeśli wierzysz w projekt, być może powinieneś zacząć porządnie płacić profesjonaliście i tak samo dużo wymagać? Bo nic tak nie dyscyplinuje wzajemnych stosunków niż umowa na konkretną kasę. Amatorzy-dłubacze pracują tanio, ale nic nie umieją a Ci co się znają - roboty zwykle nie szukają a wręcz przeciwnie.

A może spróbuj zainteresować tym jakąś firmę z branży? Czyjeś pieniądze są oczywiście najdroższe i będziesz musiał na pewno pozbyć się części praw do projektu i do ew. zysków, ale może rzecz jest na tyle innowacyjna, że warto? Może w zamian za szybszy start, pozycję na rynku, siłę przebicia i czas wielu ludzi (również tych od marketingu, reklamy, sprzedaży), którzy potrafią taki projekt skomercjalizować warto się zastanowić nad szerszym frontem?

marek1707 Sugerujesz żeby skontaktować się z firmami, jakimi dokładnie? Masz coś konkretnego na myśli?

Zacznę od końca.

Jeśli chodzi o szukanie firm i współpracy, sprawa prosta. Do puki nie posiadasz działającego prototypu, nie ma wielkich szans na jakiś rozsądny układ z sponsorem, firmą zewnętrzną.

A szczerze widząc ile wkładacie pracy i krwi w projekty, naprawdę nie wierzę że nie znajdę kogoś z pasją i chęcią inwestycji swojego czasu w podobny startup.

Jeśli chodzi o elektrodę. Sytuacja jest dokładnie taka sama jak z sponsorami, o ile nie posiadasz czegoś konkretnego nikt nie będzie z Tobą gadał 🙂

O ile dla sponsorów nie mam jeszcze co pokazywać, o tyle już dla ludzi z forum bardziej. Dla tego postanowiłem się odezwać po półrocznej przerwie na forbocie i elektrodzie.

Drivery dla silników 12v prąd rozruchowy 15.1A- założeniem było aby drivery były integralną częścią robota, co wymaga układu na zamówienie.

Ideą projektu jest fakt, że jednostką sterującą robotem ma być jeden z dostępnych kontrolerów.

Z racji opcji ekranu przewidywany był raspberry pi 2.

Pozdrawiam Arek

Zakładam, że siedząc nad projektem pół roku masz już obmyślony jego plan rozwoju, "mapę drogową", możliwe zastosowania i choć ogólny plan finansowy a przynajmniej kosztorys. Jeżeli cała "fajność" tego pomysłu opiera się na kilku bardzo dobrych, ale kupionych tanio na aukcji przekładniach i bardzo optymistycznych obliczeniach dokładności pozycjonowania, to rzeczywiście z pozyskaniem uwagi (i pieniędzy) firm może być trudno. Przy takich rozmowach musisz bardzo jasno pokazać do czego to jest, dla kogo, jak dużo kosztuje wyprodukowanie kilku sztuk w serii prototypowej (trzeba coś pokazywać na targach, jeździć do potencjalnych klientów - ludzie od marketingu muszą być w to "uzbrojeni" gdyby przyszło robić prezentację) i jakie mogą być koszta docelowej produkcji. Jeżeli masz konkretny pomysł na aplikację tej konstrukcji, musisz wybadać rynek: czy istnieje na tym polu konkurencja, ile kosztuje, jak wygląda jej serwis, utrzymanie, obsługa itd. Urządzenia które może jest i nowoczesne i tanie, ale w sumie dla nikogo - nie sprzedasz.

Wbrew pozorom nie siedzę w branży robotycznej, nie wiem wiele o krajowej produkcji tego typu urządzeń. Gdyby miała tego podjąć się jakaś firma, musi to też pasować do jej portfolio: jednocześnie rozszerzać je i nie konkurować z obecnymi wyrobami. Tak, to trudne.

Z doświadczenia wiem, że jeśli projekt nie jest zasilany pieniędzmi, zaangażowanie szybko znika. M.in. dlatego nasz kraj cierpi na problemy braku innowacyjności, bo tacy ludzie jak Ty mają ogromne problemy z pozyskaniem funduszy na start. Banki nie są zainteresowane a organizacji wspierających takie przedsięwzięcia (rzeczywiście a nie tylko na papierze) praktycznie nie ma. Dobra, ja nie znam. Może ktoś z forumowiczów zna taki działający inkubator? Mogę obiecać, że popytam.

Napisz coś więcej o tej konstrukcji. Do czego to jest? Do czego może być? Przykłady zastosowań? W czym jest lepsze, inne od tego co istnieje na rynku? Czym chcesz by to było docelowo? Albo przynajmniej jak mają to postrzegać potencjalni klienci? Super-precyzyjny robot np. dla instytutów naukowo-badawczych do eksperymentów, czy raczej masowo(?) sprzedawany manipulator dla niewielkich linii produkcyjnych? Możesz podać przykłady podobnych konstrukcji innych firm?

Założenia projektu.

Robot docelowo 6 punktow swobody - prototyp minimum 3

udźwig - 5 kg ( rozsądek mówi że to strasznie dużo jednak symulacje wytrzymywały testy zmęczeniowe na 10 kg.)

zakres ramienia promień 1.0 - 1.2 m 360 stopni.

Konstrukcja włókno węglowe, aluminium 6082 T6 - anodowane

zasilanie 12V

Własny panel sterujący 7-calowy wyświetlacz + kontroler

Innowacyjna konstrukcja ramowa z prefabrykatów z włókna węglowego i aluminium

Uniwersalny robot przemysłowy o cenie nie przekraczającej 5000 euro (kompletny zestaw). - zastosowanie nieograniczone. Z zawodu jestem programistą obrabiarek CNC, więc robot jako podajnik elementów obrabianych, maskowanie, klejenie, przenoszenie przedmiotów.

Robot wykonany tak aby w razie awarii właściciel mógł dokonać napraw we własnym zakresie.

W czym lepsze?? -CENA 🙂 osobiście uważam że największą przyczyną dla czego nasze życie nie jest kompletnie zrobotyzowane jest fakt, że koszt dobrego robota przewyższa znacząco (jeszcze) koszt słabo wykwalifikowanego człowieka. Zmieniając ten fakt doprowadzimy do ziszczenia apokaliptycznej wizji gdzie praca przestanie być "rozsądną" czynnością.

Jednak jak nie ja to zrobi to ktoś inny, kwestia czasu 🙁

Zakładam, że siedząc nad projektem pół roku masz już obmyślony jego plan rozwoju, "mapę drogową", możliwe zastosowania i choć ogólny plan finansowy a przynajmniej kosztorys. Jeżeli cała "fajność" tego pomysłu opiera się na kilku bardzo dobrych, ale kupionych tanio na aukcji przekładniach i bardzo optymistycznych obliczeniach dokładności pozycjonowania, to rzeczywiście z pozyskaniem uwagi (i pieniędzy) firm może być trudno.

I w tej kwestii mam coś, co uważam przewagę. Posiadam własną domową maszynę cnc którą potrafię zaprogramować.

Nawet staram się prowadzić własny kanał YouTube o CNC

https://www.youtube.com/user/NUDEcnc

To pozwala mi ograniczyć koszta projektu do minimum, dostarczyć prototyp mechaniki oraz wykonać testy. Brakuje "tylko" elektroniki. Jestem w stanie samodzielnie wykonać niewielką serie prototypów.

Pozdrawiam Arek

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kojarzę tylko jedną firmę w Polsce, która sprzedaję powiedzmy, "swoje roboty przemysłowe" - jest to firma WOBIT, ale też nie wiem czy to ich projekt czy sprowadzają jakiegoś chińczyka. Mają w ofercie roboty kartezjańskie i robota typu SCARA, ale osobiście nigdzie ich nie widziałem. Oczywiście pomijam przedstawicielstwa w Polsce takich firm jak KUKA, FANUC czy ABB. Może też znajdą się jakieś firmy, które na zamówienie zrobią jakiś manipulator pod konkretne zastosowanie.

Co do funduszy. Polecam stronę www.polakpotrafi.pl albo podobne.