Skocz do zawartości

Kurs Arduino - #8 - Sterowanie silnikami DC, pętla for


Komentator

Pomocna odpowiedź

VVasyl, pewnie jest to kwestia stanów nieustalonych na wyjściach mikrokontrolera. Możesz wprowadzić jakieś małe opóźnienie przed startem programu - powinno być wtedy lepiej. Jednak ogólnie nie ma czym się przejmować w tym przypadku 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zadanie 8.3

#include <LiquidCrystal.h> //Dołączenie bilbioteki
LiquidCrystal lcd(2, 3, 4, 5, 6, 7); //Informacja o podłączeniu nowego wyświetlacza
String odebraneDane = ""; //Pusty ciąg odebranych danych 

void setup() 
{
 Serial.begin(9600);
 lcd.begin(16, 2); //Deklaracja typu
}

void loop() 
{
   if(Serial.available() > 0) 
   { //Czy Arduino odebrano dane
     odebraneDane = Serial.readStringUntil('\n'); //Jeśli tak, to odczytaj je do znaku końca linii i zapisz w zmiennej odebraneDane
     int ilosc = odebraneDane.toInt();
     lcd.clear();
     if (ilosc > 16)
     {
       lcd.setCursor(0, 0); //Ustawienie kursora
       lcd.print("Za maly ekran"); //Komunikat
     }
     else
     {
       lcd.setCursor(0, 0); //Ustawienie kursora
       lcd.print(ilosc); //Wyświetlenie ilosci gwiazdek
       for (int i = 0; i < ilosc; i++)
       {
         lcd.setCursor(i, 1); //Ustawienie kursora
         lcd.print("*"); //Wyświetlenie gwiazdek
       }
       delay(1000);
       lcd.setCursor(0, 0); //Ustawienie kursora
       lcd.print("Ile gwiazdek?"); //Komunikat
      }
   }
}
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie, jeśli ustawię za małą wartość PWM tak, że silnik się jeszcze nie zaczyna kręcić to wydobywa się z niego jakiś pisk, tak samo jest kiedy zatrzymam go palcami. Trochę się boję, że mu to zaszkodzi dlatego przy rozruchu zaczynam od wartości 100. Czy moje obawy są uzasadnione?

Jakby co to mam taki silnik http://botland.com.pl/silniki-dc-bez-przekladni/951-silnik-mt78.html

I jeszcze jedno pytanie co do tego silnika, jeśli dobrze rozumiem notę katalogową to maksymalne natężenie jest 810 mA ale przy rozruchu jest aż 3,1 A (myślałem, że maksymalne to właśnie jest przy rozruchu?). Czy mogę go w takim razie używać z mostkiem L293D ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

hawaya, piski przy rozruchu nie są szkodliwe. Natomiast zatrzymywanie wału kręcącego się silnika może powodować już problemy - takich eksperymentów (długofalowych) raczej bym unikał.

Jeśli prąd maksymalny silnika przekracza prąd sterownika, to powinno się znaleźć mocniejszy sterownik. Oczywiście możesz spróbować, ale nie ma gwarancji, że całość będzie działała (lub nie zepsuje się za jakiś czas).

Link do komentarza
Share on other sites

"Czy podłączenie 2 serw przerobionych na silniki bezpośrednio do Arduino zabije je? "

Zdecydowanie tak. Podczas pracy takie silniki mogą brać pewnie ze 100mA a to zdecydowanie za dużo jak na jeden pin mikrokontrolera. Do takich zastosowań wymyślono mostek h.

"A gdybym chciał podłączyć osobno silniki i Arduino to co z masami wtedy, tylko do baterii? " Jeżeli używasz mostka h to podłączasz silniki do wyjścia mostka, sygnały sterujące do wejść sterujących mostka i zasilanie logiki do +5V a zasilanie silników do twojego zasilania np. akumulatora albo zasilacza. Wtedy nie podłączasz masy do żadnego przewodu silnika, tym właśnie zajmuje się mostek h.

Jeżeli chcesz sterować prędkością tylko w jedną stronę to podłączasz silnik jednym przewodem do masy a drugim do tranzystora, ale jest to rozwiązanie ciut trudniejsze dla początkującego (moim zdaniem) więc polecam użycie scalonego mostka h.

Link do komentarza
Share on other sites

jocker996, Mechano, No nie do końca. Bo jeśli są przerobione tylko do połowy (elektronika zostaje) to z pinu będzie tylko PWM do sterowania a on praktycznie nie pobiera prądu. Całe zasilanie pójdzie prosto ze stabilizatora który w teorii wytrzyma 800mA. Będzie za to bardzo szumiało więc to nie jest dobry pomysł. Ale nic nie uszkodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem, chodzi mi o podłączenie zasilania tylko 9v do Arduino następnie zasilanie bezpośrednio z niego mostka H, części logicznej i części zasilania silników. Silniki przerobiłem jak w poradniku na forum, są to same silniki z przekładnią. Pytanie tylko czy nie będę potrzebował 2 baterii, jednej do Arduino które zasili część logiczną, drugą do silników.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, mam silniczki na zasilanie 3.3V. Pobiera on podczas pracy około 60mA. Posiadam również takie baterie, ale to bez znaczenia skoro spadek napięcia na mostku to ~2V.

Czy gdybym podpiął baterię 9V (z której uzyskam maks 7V) mogę następnie zastosować stabilizator napięcia na 3.3V? Czy mostkiem można jakoś regulować napięcie, czy tylko elementami elektronicznymi?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.