Skocz do zawartości

Kurs Arduino - #8 - Sterowanie silnikami DC, pętla for


Komentator

Pomocna odpowiedź

7 godzin temu, SOYER napisał:

Dlaczego kiedy mam podpiętą do zasilania  L293D tylko nóżkę od logiki i GND,  a zasilanie silnika do nóżki 8 nie podpiete, to diody i tak migają?

Pytanie w jakim celu coś takiego robić, co chciałeś uzyskać? W dokumentacji układu w kilku miejscach jest wyraźna informacja, że napięcie na Vcc2 nie może być niższe od Vcc1, a u Ciebie jest. Więc takie podłączanie układu jest niezgodne z zaleceniami producenta. Nie mam teraz jak tego sprawdzić, ale może jest tak, że w takiej sytuacji układ stara się zasilić "silniki" z Vcc1. Alternatywnie (co chyba nawet bardziej prawdopodobne) w takiej sytuacji może tam "przypadkiem" płynąć tylko jakiś bardzo małym prąd, który wystarcza do zaświecenie diod, a w przypadku silników nie byłoby już tak kolorowo.

Tak "strzelam", będę wdzięczny jeśli ktoś mnie poprawi i poda pewniejszą odpowiedź 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Z Uno jest 5v na logikę podane, a z przetwornicy nie zdążyłem podłączyć zasilania na "silniki-diody", a te już migały. 

Uruchomiłem na tym mostku silnik z tacki CD...,pięknie działa, tylko mnie te diody zastanowiły...

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, SOYER napisał:

Z Uno jest 5v na logikę podane, a z przetwornicy nie zdążyłem podłączyć zasilania na "silniki-diody", a te już migały. 

Lepiej wszelkie podłączenia robić przy wyłączonym zasilaniu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy jesli chce podlaczyc silnik Dc lub nawet dwa to czy potrzebuje mocniejszego zasilania niz bateira 9V ? Bo mam takie wrazenie ze chodzi o to gdyz diody podlaczone tak jak dwa silniki dzialaja bez zarzutow ale jak juz probuje zrobic to samo z silnikami to nagle zaczyna sie robic problem (za wolno sie kreci, kreci sie nie wtedy kiedy trzeba ). Prosze o odpowiedz 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.06.2019 o 19:31, Adam1999 napisał:

Czy jesli chce podlaczyc silnik Dc lub nawet dwa to czy potrzebuje mocniejszego zasilania niz bateira 9V ?

Dokładnie tak, potrzebujesz znacznie mocniejszego zasilania. Bateria tego typu nie nadaje się do zasilania układów, które pobierają większy prąd.

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy jaki silnik. Ale chyba tylko takie małe jak w tanich wiatraczkach usb mogą być zasilane bateriami. Ja w projekcie z silnikiem od drukarki używałem akumulatora żelowego 12V 5Ah :p.

Edytowano przez Sodar
Link do komentarza
Share on other sites

23 godziny temu, Sodar napisał:

Ale chyba tylko takie małe jak w tanich wiatraczkach usb mogą być zasilane bateriami.

Niekoniecznie, są baterie/akumulatory, które są w stanie zasilać duże silniki - kwestia dobrania odpowiednich komponentów 😉

16 godzin temu, Adam1999 napisał:

Moglbys podac przyklady takiego zasilania ktore bedzie w stanie zasilic te silniki dc  : https://botland.com.pl/pl/silniki-dc-katowe-z-przekladnia/3696-kolo-silnik-65x26mm-5v-z-przekladnia-481.html bo nie wiem czego szukac

Zobacz jak rozwiązaliśmy to w naszym robocie: Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści

Link do komentarza
Share on other sites

Czy mógłbym poprosić o informacje, jakiej konkretnie pojemności kondensatory filtrujące zostały użyte przy sterowaniu silnikiem DC ??

Dziękuję bardzo.
Pozdrawiam.

Edytowano przez Treker
Usunięty zbędny tag.
Link do komentarza
Share on other sites

@eMECHANiK podłączenie silnika to tylko poboczny przykład, nie skupiałem się tutaj na konkretnych parametrach kondensatorów. Wszystko zależy od silnika, poboru prądu, źródła i sposobu zasilania oraz innych czynników. Jeśli masz jakiś problem to załóż osobny temat, napisz co chcesz podłączyć i doradzimy jakieś konkrety 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.