Skocz do zawartości
Komentator

Kurs STM32 - #3 - Płytka Nucleo, konfiguracja środowiska

Pomocna odpowiedź

[Dodatkowy kwarc]

Czy ktoś próbował dołączyć do płytki wspomniany w artykule kwarc x3 zwiększający częstotliwość taktowania do 72 MHz ? Czy wystarczy dolutować ten element czy należy również zmieniać coś software'owo ?

Zainstalowałem i wszystko działa, kurs jest przygotowany rewelacyjnie już z nim wystartowałem, jedynie mam pytanie: Jak kontrolować czas wykonywania programu podczas debugowania pomiędzy breakpointami i krok po kroku w assemblerze ? Do tej pory bawiłem się AVR'ami w AVR studio i Atmel studio i tam z tym nie miałem problemów 🙂

Próbowałem śledzić rejestr CNT w TIM4 na przykładzie z #7 kursu, ale pokazuje bzdury 🙁

Cześć mam pewnien problem z opcją Run oraz Debug w środowisku System Workbench STM32. Problem ten występuje zarówno na windows 7 oraz Ubuntu 14.04, oba systemy są 64 bitowe. Gdy próbuje odpalić Run ze standardowymi ustawieniami wyskakuje błąd w konsoli :

Info : Unable to match requested speed 2000 kHz, using 1800 kHz
Info : Unable to match requested speed 2000 kHz, using 1800 kHz
Info : clock speed 1800 kHz
Error: open failed
in procedure 'program' 
in procedure 'init' called at file "embedded:startup.tcl", line 473
in procedure 'ocd_bouncer'
** OpenOCD init failed **
shutdown command invoked

a podczas opcji Debug mam komunukat taki:
Error in final launch sequence
Failed to execute MI command:
-target-select remote localhost:3333

Error message from debugger back end:
localhost:3333: Przekroczony czas oczekiwania na połączenie.
localhost:3333: Przekroczony czas oczekiwania na połączenie.

Sprawdzalem na płytce STM32f407 discovery oraz STM32f746zg nucleo zarówno na bibliotekach HAL jak i STD i nic to nie zmienia Proszę o możliwą pomoc..

piter1993vc, dla formalności - czy, wgrywanie bezpośrednio z ST-Link działa poprawnie?

Przez stlink utility działa wgrywanie wsadu, a także jest poprawnie tworzony przez WorkBencha

Mam problem z uruchomieniem programu startowego z kursu STM32 (zestaw rozszerzony kupiony był w Botlandzie, więc bardzo proszę o pomoc). Sterowniki są zainstalowane (pojawiają mi się w Device Manager wszystkie wymagane interfejsy). Robię tworzenie projektu, kompilację i uruchomienie zgodnie z instrukcją (łącznie z usuwaniem folderu Utilities i odnośników do niego), a po wykonaniu "Build" pojawia mi się warning:

Invalid project path: Include path not found (D:\STM32Workspace\HelloSTM32Test2\Utilities\STM32F1xx-Nucleo).	HelloSTM32Test2		pathentry	Path Entry Problem

A po "Run Configurations":

Open On-Chip Debugger 0.10.0-dev-00267-g884c33c (2016-03-16-12:22)
Licensed under GNU GPL v2
For bug reports, read
http://openocd.org/doc/doxygen/bugs.html
Info : auto-selecting first available session transport "hla_swd". To override use 'transport select <transport>'.
Info : The selected transport took over low-level target control. The results might differ compared to plain JTAG/SWD
adapter speed: 1000 kHz
adapter_nsrst_delay: 100
srst_only separate srst_nogate srst_open_drain connect_assert_srst
Info : Unable to match requested speed 1000 kHz, using 950 kHz
Info : clock speed 950 kHz
Error: open failed
in procedure 'program' 
shutdown command invoked

Z tego co się domyślam błąd ma charakter hardwarowy, coś jest nie tak z system clock, ale możliwe że chodzi o coś zupełnie innego. Płytka jest podłączona, ale przez cały czas dioda LED3 świeci się na czerwono.

W pliku system_stm32f10x.c jest informacja na temat system clock:

IMPORTANT NOTE:
  ============== 
  1. After each device reset the HSI is used as System clock source.

2. If none of the define below is enabled, the HSI is used as System clock
   source.

3. The System clock configuration functions provided within this file assume
     that an external 8MHz crystal is used to drive the System clock.

If you are using different crystal you have to adapt those functions accordingly.
   */

Nie używamy external 8MHz crystal, więc nie wiem, czy trzeba tu wprowadzić jakieś zmiany, żeby wszystko zaczęło działać? Dodatkowa informacja to to, że kilka tygodni temu dało się zrobić uruchomienie tego programu startowego, problem wystąpił dopiero przy próbie wgrania i uruchomienia kolejnego programu z kursu, który właśnie odnosił się do ustawień z clockiem. Być może wtedy coś się zepsuło na płytce. Czy da się coś z tym zrobić?

Dla informacji, używam wersji Eclipse Version: Mars.2 Release (4.5.2)

Build id: 20160218-0600 (w niedziele była przeinstalowana)

Windows 7, 64 bit

Sciezka do folderu D:\STM32Workspace

Z góry dziękuję za pomoc

UserX, zacznijmy od najważniejszego, czyli, czy płytka działa poprawnie - sprawdzałaś za pomocą ST-link Utility, czy możesz połączyć się z mikrokontrolerem i odczytać jego zawartość?

Witam, ja natomiast posiadam taki problem:

Open On-Chip Debugger 0.10.0-dev-00267-g884c33c (2016-03-16-12:22)
Licensed under GNU GPL v2
For bug reports, read
http://openocd.org/doc/doxygen/bugs.html
Info : auto-selecting first available session transport "hla_swd". To override use 'transport select <transport>'.
Info : The selected transport took over low-level target control. The results might differ compared to plain JTAG/SWD
adapter speed: 1000 kHz
adapter_nsrst_delay: 100
Info : clock speed 950 kHz
Error: libusb_open() failed with LIBUSB_ERROR_NOT_SUPPORTED
Info : STLINK v2 JTAG v27 API v2 SWIM v15 VID 0x0483 PID 0x374B
Info : using stlink api v2
Info : Target voltage: 57.980955
Error: init mode failed (unable to connect to the target)
in procedure 'program' 
shutdown command invoked

Działam na systemie Windows 10 i jestem całkowicie zielony w tematach STM, dopiero się za nie zabieram. Nie wiem za bardzo w czym leży problem. "unable to connect to the target" chodzi o jakiś problem z połączeniem z płytką? Ze sterownikami może być problem?

Witam wszystkich.

Mam pewien problem, ponieważ nie mogę pobrać (przy tworzeniu nowego projektu - C Project) "Standard Peripheral Library (StdPeriph)". Zaznaczam tą bibliotekę (czarna kropka) i następnie klikam "Download target firmware" i nic :/, a z kolei jak chciałem (tylko aby zobaczyć co się stanie) pobrać tą drugą bibliotekę (Cube HAL), to po wybraniu tej biblioteki i kliknięciu "Download target firmware" zaczęła się pobierać. Ale zatrzymałem to pobieranie, bo według kursu bazujemy na tej pierwszej biblioteczce.

Zaznaczam, że próbowałem już z ustawieniami "uruchom jako administrator" i jest tak samo, czyli nie pobiera mi się ta pierwsza biblioteka.

Czy ktoś spotkał się z czymś takim? Ewentualnie może ktoś podać link do tej biblioteki i wystarczyłoby ją pobrać osobno i umieścić w jakimś katalogu??

Proszę o wytłumaczenie i pomoc 🙂

Edit: 18.07.2016

Pobrałem te sterowniki (?) ze strony st - dokładnie to - STSW-STM32143 - to jest to samo co jest opisane podczas kursu STM32 na Forbocie, czyli "STM32_Nucleo_FW_V1.2.1".

Rozpakowałem na dysku C, ale nadal przy tworzeniu nowego projektu nie jest to widoczne dla programu System Workbench for STM32. Wydaje mi się, że trzeba umieścić te drivery w odpowiednim katalogu tylko pytanie, "gdzie"?

Edit: 19.07.2016

Naprawdę nie da się tego problemu naprawić? Oo :/

Ciągle mam to samo, nic się nie zmieniło kiedy cokolwiek próbowałem zrobić z tym.

Jak instalowałem sterowniki do ST-Link'a, to ten programator zainstalował mi się jako "ST-Link Debug", a w kursie było "STMicroelectronics STLink dongle" - jest to jakaś różnica?

Jakby co działam na Win 8.1 Pro x64.

Pozdrawiam,
Adam

Witam

Mam podobny problem z konfiguracją środowiska jak aixI, pomimo wykonania wszystkich wcześniejszych podpunktów z kursu, program nie pobiera mi plików bibliotecznych. Udało mi się znaleźć i pobrać potrzebne pliki samodzielnie, niestety nie znalazłem informacji, do jakiego katalogu mam je wgrać. Uprzedzając pytania wyłączyłem program antywirusowy oraz firewalla systemowego, ale to i tak nic nie dało.

Witam

Mam identyczny problem jak aixI oraz bastik. Próbowałem chyba wszystkiego. Ktoś pomoże?

aixI, bastik, stanik0011, pamiętam o Was - dam znać, jak będą jakieś postępy 🙂

Podobno aktualizacja pluginów eclipse naprawia problem.

Zaktualizowałem pluginy, niestety dalej nic.

Uruchomiłem stary komputer z 32 bitowym Windowsem 7 i wszystko działa dobrze, a na laptopie mam system 64 bitowy i tu są problemy. Dodatkowo po przeinstalowaniu wszystkiego jeszcze raz wyświetliło mi się okienko z informacją o błędzie:

Nie wiem czy jest sens wklejać tu szczegółowe informacje o błędach czy po prostu lepiej będzie zrobić formata partycji systemowej 😃

Witam wszystkich,
Mam problem z tworzeniem projektu w SW4STM32 mianowicie nie mogę pobrać bibliotek STD,
po prostu nie wyświetla nawet paska pobierania i opcje związane z dodawaniem plików bibliotek pozostają niektywne tak jak były przed kliknięciem "download firmware". próbowałem zarówno z eclipse zainstalowanego normalnie + pluginu SW4STM32 jak i tego zainstalowanego z instalatora z openstm32.org. Dodam że biblioteki HAL pobiera normalnie 🙁

Pozdrawiam,
Piotrek

EDIT: okazało się że nie jestem jedyny 😉

nie przeczytałem całego tematu tylko skrobnąłem szybką odpowiedź z pierwszej strony