Skocz do zawartości
Komentator

Kurs Arduino - #9 - Czujnik odległości HC-SR04, funkcje

Pomocna odpowiedź

@sliskii czujnik ultradźwiękowy nie jest idealnym urządzeniem pomiarowym i mogą się pojawić takie niespodzianki. Możesz spróbować polutować kable - połączenia na płytce stykowej są szybkie ale niestabilne, zwłaszcza w układzie dość wrażliwym na zakłócenia.

W kodzie polecam buforować wartości i wyliczać z nich medianę (wartość środkowa w posortowanej tablicy), wartości skrajne w tym pojedyncze zakłócenia zostaną odrzucone. Wadą tego rozwiązania jest opóźnienie rozpoznania większych zmian.

Tutaj mój potworek, na chińskim samochodziku, który sprawiał same problemy. Zasilacz oraz dystanse (koło zębate nie było wystarczająco dociśnięte do silnika) z następnego kursu przydały się żeby wreszcie to jeździło.

GOPR0225.thumb.JPG.a8eb32a09d071c51041f79b0a881162c.JPGGOPR0226.thumb.JPG.418c1c62228d8a7808d21cce0a44e898.JPG

Program zmieniłem, żeby mi z gniazdkiem nie uciekł. Gdybym się jeszcze pobawił trochę to pewnie jeździłby tak jak chcę.

Fajny kurs zrobiliście :).

@Beskid witam na forum! Bardzo fajny projekt 😉 Miło słyszeć, że kurs jest pomocny. Powodzenia podczas dalszych eksperymentów z Arduino!

Mam pytanie, może głupie, może mądre - jak podłączyć led do rezystorów?Czy jak połączę je w linii prostej (tak jak płynie prąd, tylko mam nadzieję będzie płynął nad płytką przez rezystor) na płytce prototypowej, to je spali?

@m461k każde pytanie jak potrzebne jest dobre. Dlatego powstał artykuł o działaniu płytki stykowej, jest tam przykład o tym jak podłączyć LED i rezystor, a dokładnie animacja.

5 godzin temu, Gieneq napisał:

@m461k każde pytanie jak potrzebne jest dobre. Dlatego powstał artykuł o działaniu płytki stykowej, jest tam przykład o tym jak podłączyć LED i rezystor, a dokładnie animacja.

Ale nie ma tam jak kilka, i nie ma czy prąd będzie jednocześnie płynął górą i dołem(tak logika podpowiada), żeby nie spalić led, żeby zaobrazować moje wątpliwości zrobiłem obrazek - jak na nim będzie płynął prąd?

prąd.png

(edytowany)

Dobra, jednak źle zrozumiałem pytanie. Proszę o usunięcia posta. 

Edytowano przez BHBmacieg

@m461k na Twoim rysunku jest niepoprawne połączenie, ponieważ wyprowadzenia rezystora są wpięte do tej samej listwy blaszek, więc są ze sobą zwarte. W takiej sytuacji mogłoby wcale nie być rezystora i efekt byłby taki sam tzn. spalisz diodę 😉 Pominąłem fakt tego, że dioda jest niepodłączona, bo jak rozumiem to tylko błąd na rysunku. W linkowanym artykule jest animacja, która pokazuje jak płynie prąd w poprawnej wersji tego układu.