Skocz do zawartości
KosmicznyGruz

Mikrokomputery - kilka pytań o wydajność.

Pomocna odpowiedź

Jakie są jeszcze mikrokomputery (linux, masa pinów): Raspberry Pi i podobne, Beagle Bone, Arduino (mikrokontrolery), coś jeszcze istnieje ?

Jak się ma wydajność RPi do najmocniejszego STM32 ?

Chyba nie ma specjalnie co porównywać stm'a do maliny. Z innych to jest ich masa (cyfrowa oczywiście 😋), masz Odroidy, Banany, Orange'e i pewnie jeszcze mnóstwo innych klonów. Zupełnie jak z arduino, masz wuchtę odpowiedników.

No toś się rozstrzelił. Typowe Arduino z procesorem AVR nie ma żadnych szans w porównaniu z dowolnym 32-bitowym STM a te z kolei przegrywają sromotnie z Maliną. Pierwsze dwa to kontrolery z programem w pamięci FLASH. Arduino może jej mieć max 256K (typowo 32K), STM ze 2MB (typowo 64-256K) a podobne stosunki istnieją w pamięci RAM i jest to wciąż żałośnie mało by odpalić Linuxa. Sensowne instalacje tego systemu, z uwagi na jego mechanizmy wielozadaniowości potrzebują 32-64MB pamięci RAM i procesora ze sprzętową jednostką zarządzania i ochrony pamięci (tzw. MMU - Memory Management Unit). Obecnie Malina ma 900MHz procesor 4-rdzeniowy, 1GB RAMu plus fantastyczne (w tej klasie) GPU (czyli jednostkę artymetyczną w kontrolerze grafiki) do przetwarzania równoległego. To nawet nie jest jak porównanie Bentleya Continental do mojego wysłużonego Opla.

A dlaczego pytasz?

Myślę, że to bardziej jak porównanie TIR-a i roweru. Jasne, moc silnika, ładowność i szybkość poruszania się nieporównanie większe, ale jednak rowerem da się wjechać w wiele miejsc, gdzie ciężarówką trudno, nie mówiąc już o parkowaniu. Tak naprawdę wszystko sprowadza się do tego, co jest ci potrzebne -- a najlepiej mieć w garażu i jedno i drugie, na wszelki wypadek.

Rowerów mam kilka, wielkiej ciężarówki nie chciałbym upychać a Bentley w garażu? Bardzo mile widziany 🙂

marek1707, Nie porównuję uC do "uPC", podaję tylko, co znam.

W dalszym ciągu nie wiem czy wydajniejszy jest najmocniejszy STM (nie znam się na nich) czy RPi2.

Witaj z powrotem KosmicznyGruz!

To ogólnie zależy od zastosowania.

STM32F7 wyciąga w teście syntetycznym CoreMark 1082 punktów.

Raspberry Pi 2 (Broadcom BCM2836) ma 2290 na 1 wątku i 8918 na 8.

Chumanista, ja bym się nie witał "z powrotem". Niezbyt szybko zobaczysz mnie ponownie.

Dzięki za odpowiedź, jakiej oczekiwałem. Tyle chciałem wiedzieć.

Pozdrawiam