Skocz do zawartości

Serwo nie reaguje na komunikaty z arduino


klaudiusz

Pomocna odpowiedź

Nie dawno kupiłem starter kit z arduino i rozpocząłem kurs na forbocie doszedłem do artykułu z serwami. I zauważyłem ze moje serwo nie działa (wykonuje niewielki ruch zamiast kręcić się od 0st do 180st) do arduino wgrałem pierwszy program dotyczący serw z kursu. Arduino mam podłączone do zasilacza 12v serwo przez stabilizator i 2 kondensatory ceramiczne. Wejście stabilizatora podpoiłem do pinu Vin na arduino.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Mój starter kit to a, stabilizator to L7805ABV. Zasilacz to ten dodany do zestawu z regulacją napięcia wyjścia.

[edit]

Zauważyłem tez że gdy podłącze serwo do jakiegokolwiek pinu arduino nawet tego bez PWM to po podłączeniu zasilana serwo działa przez moment , i gdy ustawię je ręcznie w 1 skrajnej pozycji to przesuwa się trochę i znów muszę odłączyć zasilanie i tak w kółko aż dobije do końca potem przesuwa się w miejscu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobrze, to teraz poprosimy o napięcia i schemat. Zdjęcie również mile widziane, ale napięcia i schemat obowiązkowe.

EDIT: Podejrzewam, że znalazłbyś wiele punktów w swoim mieszkaniu, do których podłączone serwo ruszyłoby odrobinę. Ale czego to dowodzi?

Link do komentarza
Share on other sites

klaudiusz, zestaw, który kupiłeś zawiera inne elementy od używanych w kursie. Więc powodów dlaczego to nie działa może być wiele: zbyt prądożerny serwomechanizm, uszkodzone serwo, zbyt słaby zasilacz, nieoryginalne Arduino, wymieniać można dalej...

Pokaż najpierw jak dokładnie podłączyłeś układ (schemat/zdjęcie). Inaczej ciężko będzie dalej doradzić.

Link do komentarza
Share on other sites

klaudiusz, najprościej byłoby sprawdzić, czy inne (nowe) działa. Ciężko doradzić coś zdalnie, jeśli jesteś przekonany, że układ złożyłeś dokładnie tak, jak na schemacie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za pomoc. Chyba kupie nowe serwo. Mam jeszcze jedno pytanie. W oczekiwaniu na odpowiedź w sprawie serw zająłem się wyświetlaczem i zauważyłem ze 2 znak w 1 i 2 rzędzie nie działa czy to uszkodzony wyświetlacz?

Link do komentarza
Share on other sites

Zaraz, ja bym tak szybko się nie poddawał. Oczywiście można założyć, że masz pecha i serwo jest popsute, ale to jednak rzadkość.

Zacznij od weryfikacji poprawności działania programu generującego sygnał PPM. Co ten program ma robić? Czy możesz napisać taki, który generuje stałe położenie serwa np. na 50% wychylenia? Impulsy PPM powinny wtedy mieć długość ok. 1ms. Jeżeli są wypuszczane z okresem 20ms przez port 5V procesora, to mierząc multimetrem napięcie powinieneś zobaczyć jakieś 5V*(1ms/20ms)=0.25V. Odepnij serwo, dołącz woltomierz do odpowiedniego wyjścia Arduino i zmierz. Powinieneś też sprawdzić, czy bez impulsów dostajesz 0V, z impulsami 0% (czyli 0.5ms) masz ok. 0.12V a przy pełnym wychyleniu 100% widzisz jakieś 0.37V. Napisz jak poszły testy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za rady ale niestety miernik mi padł a nowy dostane dopiero w piątek. A co do tego wyświetlacza jest zepsuty czy to może wina arduino? Dodam jeszcze ze jak reguluje kontrast to te 2 prostokąty zachowują się inaczej niż reszta.

Link do komentarza
Share on other sites

klaudiusz, wyświetlacz jest raczej uszkodzony. Musiałbyś mieć dużego pecha, aby była to kwestia czegoś innego. Sprawdź dla formalności, czy wszystkie przewody poprawnie łączą. Jednak, jeśli problem dotyczy 2 znaków, to na 99% problem leży po stronie LCD.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.