Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki II - #2 - komparatory napięć

Pomocna odpowiedź

LeOn_85, niestety nic nie mam 🙁

kuba1642e11, a co innego chciałbyś tam użyć?

Witam. Jestem tu nowy i troszku nie rozumię tego:

"Jeżeli napięcie na bazie T1 jest niższe niż na bazie T2, to ten pierwszy otwiera się, a drugi zatyka. Wynika to z własności tranzystora PNP: do jego otwarcia potrzebny jest potencjał bazy niższy niż emitera, w przeciwieństwie do tranzystorów typu NPN. Baza T1 ściągnie potencjał emiterów niżej niż baza T2, przez co T2 zatka się. Cały prąd z rezystora popłynie przez kolektor T1"

Czy nie powinno być odwrotnie?

Drugie. Napięcia mierzone są między Bazą i GND.

Proszę o odpowiedź zwłaszcza na to pierwsze pytanie.

Treker, troszku się zakręciłem.

Jeżeli schemat z rysunku Prosty komparator – droga prądu w pierwszej sytuacji. można potraktować jako wewnętrzny schemat komparatora to na wejściu "+" ma on większe napięcie niż na wejściu "-" wtedy ten koparator powinienie mieć na wyjśiu napięcie 6V? Natomiast jesli prąd popłynie przez tranzystor T1 do masy to czy załe napięcie się nie odłoży tylko na R1.

Proszę o wyrozumiałość...kurs czytam od piątku 🙂

Rutusowiec, niestety trochę nie rozumiem pytania - postaram się jednak odpowiedzieć 🙂 Oczywiście schemat z artykułu jest bardzo dużym uproszczeniem komparatora. Sprawdzając napięcie na wyjściu należy pamiętać, że (cytując fragment z artykułu):

Takie wyjście posiada większość komparatorów. Na ogół, między to wyjście, a dodatni biegun zasilania włącza się rezystor, co pozwala na uzyskiwanie na wyjściu odpowiednich napięć.

Rezystor podpinany jest między wyjście, a dodatni biegun zasilania, a nie do masy. Stąd wartości mogą wydawać się "odwrotne".

Treker dzięki za odpowiedź ale mam jeszcze jedno pytanie...🙁

Tranzystory T1 oraz T2 są to tranzystory pnp a więc zostają zamknięte wtedy gdy potencjał emitera względem bazy jest większy i różnica ta wynosi co najmniej 0.7V?!

Na schemacie mamy napięcia:

dla T1 Ue=2.7V Ub=2V czyli w tym przypadku różnice mamy 0.7V

dla T2 Ue=2.7V Ub= 2.5V w tym przypadku różnice mamy 0.2V

Dla T1 osiągnięto różnicę Ube=0.7V czy jest to ten potencjal który otwiera ten tranzystor czy różnica potencjałów między bazami tranzystorów T1 oraz T2 steruje/decyduje który ma się otworzyć?

Jeszcze jedno..a co jeśli różnica potencjałów Ube dla T1=0.7V a dla T2 Ube=1.5V czy oba zostaną otwarte "dzieląc" się prądem dostarczonym przez R1 zgodnie z prawem Kirchhoffa?! Czy tam gdzie jest większa różnica potencjałów tranzystor otworzy się wcześniej zasysając z układu cały prąd do masy i nie pozwoli się otworzyć drugiemu?!

Cześć!

Na wstępie muszę pogratulować, bo fajny materiał dla początkujących (i dla tych bardziej zaawansowanych też, bo przecież zdarzy się czegoś zapomnieć) wyszedł. Mam wątpliwość co do opisu układu LM311, albo jest błąd, albo ja się mylę (cyfrowo tak 0 albo 1) 🙂

Napisałeś, że napięcie zasilania może wynieść od 5V do 30V. Z kolei tutaj na 4 stronie dokumentacji od TI są podane rekomendowane wartości z zakresu 3.5V do 30V. Drobny błąd? Czy może po prostu korzystałeś z układu innego producenta, innej noty katalogowej? Wiem, że to raczej szczegół, ale rzucił mi się w oczy.

• Lubię! 1

tomekm, układ ten występuje w różnych wersjach (literki na końcu), można znaleźć wersje z zakresu 3,5-30V, 5-15V, 5-30V itd. Akurat nasza wersja LM311P może być zasilana napięciem z zakresu 3,5-30V, więc dziękuję za czujność - poprawiam w tekście 🙂

Rutusowiec, najlepiej zrozumieć ten temat w praktyce 🙂 Jeśli nie masz możliwości zbudowania takiego układu, to proponuję skorzystać z programu, w którym stworzyłem animację widoczną na poprzedniej stronie tego tematu: http://www.yenka.com/technology/

Będziesz mógł zbudować tam odpowiedni układ i pomierzyć wszystkie napięcia. Wtedy całość powinna być jasna 🙂

• Lubię! 1

Dlaczego filtrujemy stałe napięcie?

Napięcie DC (stałe) wydaje się, że nie zmienia wartości w czasie. Jednak jakby spojrzeć na nie na oscyloskopie to zauważysz takie "piki" napięcia (w górę i w gół), dlatego używa się kondensatorów małej pojemności, przeważnie okolice pF-nF. Wydawać się może, że to mała pojemność ale kondensator ceramiczny jest bardzo "szybki" i jest w stanie "nadążyć" za zmianami napięcia. Dodatkowo warto użyć kondensatora elektrolitycznego (pojemność rzędu µF-przeważnie kilkanaście do kilkuset).

• Lubię! 1

jeżeli napięcie na wejściu nieodwracającym jest wyższe niż na odwracającym, to napięcie na wyjściu jest zbliżone do dodatniego bieguna zasilania,

w przeciwnym razie, napięcie wyjściowe jest bliskie ujemnemu biegunowi zasilania.

Czyli prościej ujmując wynikiem będzie napięcie lub jego brak? (0 lub 1).

dejmieno, jeśli rozpatrujemy to jako elektronikę cyfrową, to tak właśnie będzie. Podczas tego kursu nie zajmowaliśmy się takimi rzeczami, więc w opisach zostaliśmy przy "napięciach". Pamiętaj jednak, że napięcie wyjściowe w stanie wysokim (1) jest tutaj zależne od napięcia zasilającego układ - nie ma tutaj żadnej gwarancji, że na wyjściu będzie bezpieczne 3,3V lub 5V.

Rozpocząłem drugą część kursu elektroniki po przerobieniu pierwszej. Bardzo fajny rozdział. Zbudowałem układ i zadziałał prawidłowo.

Mam jednak pytanie o HISTEREZĘ gdyż coś mi nie pasuje na animacji w porównaniu do zbudowanego obwodu.

Na animacji https://forbot.pl/blog/wp-content/uploads/2015/12/komparatorAnim.gif dioda zapala się i gaśnie w różnych położeniach potencjometru. Podczas gdy na zbudowanym układzie jak testuję to zapala się i gaśnie w tym samym punkcie położenia potencjometru.

1. Mogę prosić o objaśnienie powyższego ?

2. Dodatkowo jak czytam opis nad animacją "jeżeli dioda nie świeci, to napięcie na wyjściu jest wysokie" też coś mi nie pasuje. Dioda chyba świeci właśnie wtedy gdy napięcie jest wysokie na wyjściu, a gaśnie gdy jest niskie (przynajmniej na logikę i jak mierzyłem świeci gdy na wyjściu ma ok 6V, a gdy gaśnie napięcie na wyjściu to ok 1,5V)

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »