Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki II - #2 - komparatory napięć

Pomocna odpowiedź

Na czym polega różnica pomiędzy wersją z rezytsorem 1M, a tej bez niego? Trudno mi coś w ogóle dostrzec 😶

@sliskii zwróć uwagę w jakiej pozycji potencjometru dioda się włącza i wyłącza. W wersji bez histerezy przełączenie będzie następowało w tym samym punkcie na skali potencjometru. W wersji z histerezą włączanie i wyłączanie będzie odbywało się w innych pozycjach suwaka potencjometru. Porównaj nawet 2 filmy z kursu - widać tam to bardzo dobrze 🙂

Chodziło mi bardziej o to, że u siebie tego nie widzę ale już wiem... dałem zły ponltencjometr😅, ten ze starego zestawu. Jest to dość mały element, nie zauważyłem go w nowym i myślałem że trzeba używać starego. Właśnie sobie to uświadomiłem, także teraz już podłączę to na nowo i już nie powinno być problemu. Dzięki! 

@sliskii super, fajnie, że jednak działa - powodzenia z dalszymi eksperymentami 😉

Złożyłem układ (komparator LM311) i dioda LED świeci cały czas bez względu na przekręcanie potencjometrem.
Małą uwaga, że nie dodajecie wyraźnych zdjęć z których wynika jasno sposób połaczenia, a po za tym jeżeli to ma być kurs elektroniki dla początkujacych, to nie wyjaśniacie pojęć łopatologicznie, tylko zawile...
Nie wiem czy wydatek 250zł na ten zestaw był dobrym posunięciem...
Pierwsza strona części II, a tu od razu komarator bez logicznego wyjaśnienia poszczególnych pojęć do czego on służy w jakim celu i gdzie się go stosuje. Nie ma wyjaśnienia co to histereza, napięcie różnicowe i wiele wiele innych...

• Lubię! 1

10 minut temu, Ros0mak napisał:

Złożyłem układ (komparator LM311) i dioda LED świeci cały czas bez względu na przekręcanie potencjometrem.

Chętnie pomogę, jakbyś mógł przesłać zdjęcie zmontowanego układu, to na pewno będzie łatwiej coś powiedzieć. 🙂 

11 minut temu, Ros0mak napisał:

Małą uwaga, że nie dodajecie wyraźnych zdjęć z których wynika jasno sposób połaczenia

Zdjęcia są robione w dość dobrej jakości, może nie widać na nich gdzie konkretna nóżka jest wtykana, ale jest to 2 część kursu i nie ma potrzeby pokazywać dokładnie najdrobniejszego szczegółu, zawsze pozostaje odtworzenie układu na podstawie schematu. Jest to też forma ćwiczenia, zachęcająca do składania układów samodzielnie.

14 minut temu, Ros0mak napisał:

Pierwsza strona części II, a tu od razu komarator

2 część kursu zajmuje się omówienie, różnych elementów z jakimi można się spotkać. Niektóre nie są powiązane stąd komparator mógłby być równie dobrze na końcu.

Faktycznie nie jest podana definicja wprost, kurs ten nie jest jednak akademickim wykładem, gdzie podawana jest teoria lecz podejściem praktycznym (przez zabawę i eksperymenty). Teoria jest przydatna, ale nie na tym etapie - jeżeli kogoś faktycznie będzie to interesowało, może zasięgnąć innych źródeł. O definicję komparatora łatwo. Dzięki temu kurs jest przyjemniejszy, gdyż próg wejścia jest stosunkowo niski - aby uruchomić tranzystor nie potrzeba znać wszystkich charakterystyk i połowy dokumentacji.

Istota kursu to pokazanie jak coś działa, stąd komparator zdefiniowano najpierw przedstawiając zjawisko i nakreślając problem, a później wprowadzając element jako jego rozwiązanie. Podobnie z innymi pojęciami, ich definicje są nakreślane jako obserwacje, nie zawsze definicje wprost.

• Lubię! 1

(edytowany)

No ale np taki tranzystor...
Fajna sprawa. Zbudowaliśmy multiwibrator, a wy zamiast iść dalej tym krokiem i np do niego dodać buzer aby do zmieniajacych sie diod dodać sygnał, lub chociaż opis jak to zrobić, gdzie połączyć, to nie ma żadnego info...

Ale OK. Zbuduje ten komparator raz jeszcze i zamieszcze zdjecie...

Edytowano przez Ros0mak

14 godzin temu, Ros0mak napisał:

Pierwsza strona części II, a tu od razu komarator bez logicznego wyjaśnienia poszczególnych pojęć do czego on służy w jakim celu i gdzie się go stosuje. Nie ma wyjaśnienia co to histereza, napięcie różnicowe i wiele wiele innych...

@Ros0mak jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je w komentarzach i będziemy pomagać. Ten kurs ma już kilka lat, skorzystały z niego tysiące osób i do tej pory jeszcze nie zdarzyło się, aby ktoś miał jakieś większe problemy ze zrozumieniem tematu. Właściwie Twój post jest chyba pierwszą taką "negatywną" opinią o tej serii 😉

14 godzin temu, Ros0mak napisał:

Naszym celem jest tworzenie prostych materiałów, które trafiają do szerokiego grona czytelników. Czasami musimy więc pomijać niektóre zagadnienia, aby zbytnio nie komplikować tematu. Zakładamy, że lepiej wykonać kilka ćwiczeń w praktyce, niż czytać samą teorię, która na początku może zniechęcać. Zawsze chętnie pomożemy w ewentualnych problemach lub odpowiemy na pytania osób, które chciałyby dowiedzieć się coś więcej. Nie sprzedajemy też "kota w worku" - wszystkie materiały i ćwiczenia można dokładnie przejrzeć przed zakupem zestawu. Liczymy, że dzięki temu każdy jest świadomy tego jak wygląda dany kurs 🙂

W tej części kursu wprowadzamy tylko komparatory, aby można było korzystać z nich później. Np. w części o czujnikach, gdzie znajdziesz konkretne przykłady wykorzystania tych układów: Kurs elektroniki II – #11 – czujniki analogowe. Z tego co widzę to zestawy zarejestrowałeś dopiero wczoraj, może po prostu narzuciłeś sobie trochę zbyt duże tempo, jeśli cały pierwszy poziom kursu przeszedłeś w 1 dzień(?) 😉

• Lubię! 1

@Okominator witam na forum 🙂 Pokaż zdjęcie swojego układu - łatwiej będzie pomóc. Zweryfikujemy połączenia, wartości elementów itd.