Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #4 - komparatory napięć


Komentator

Pomocna odpowiedź

10 minut temu, Ros0mak napisał:

Złożyłem układ (komparator LM311) i dioda LED świeci cały czas bez względu na przekręcanie potencjometrem.

Chętnie pomogę, jakbyś mógł przesłać zdjęcie zmontowanego układu, to na pewno będzie łatwiej coś powiedzieć. 🙂 

11 minut temu, Ros0mak napisał:

Małą uwaga, że nie dodajecie wyraźnych zdjęć z których wynika jasno sposób połaczenia

Zdjęcia są robione w dość dobrej jakości, może nie widać na nich gdzie konkretna nóżka jest wtykana, ale jest to 2 część kursu i nie ma potrzeby pokazywać dokładnie najdrobniejszego szczegółu, zawsze pozostaje odtworzenie układu na podstawie schematu. Jest to też forma ćwiczenia, zachęcająca do składania układów samodzielnie.

14 minut temu, Ros0mak napisał:

Pierwsza strona części II, a tu od razu komarator

2 część kursu zajmuje się omówienie, różnych elementów z jakimi można się spotkać. Niektóre nie są powiązane stąd komparator mógłby być równie dobrze na końcu.

Faktycznie nie jest podana definicja wprost, kurs ten nie jest jednak akademickim wykładem, gdzie podawana jest teoria lecz podejściem praktycznym (przez zabawę i eksperymenty). Teoria jest przydatna, ale nie na tym etapie - jeżeli kogoś faktycznie będzie to interesowało, może zasięgnąć innych źródeł. O definicję komparatora łatwo. Dzięki temu kurs jest przyjemniejszy, gdyż próg wejścia jest stosunkowo niski - aby uruchomić tranzystor nie potrzeba znać wszystkich charakterystyk i połowy dokumentacji.

Istota kursu to pokazanie jak coś działa, stąd komparator zdefiniowano najpierw przedstawiając zjawisko i nakreślając problem, a później wprowadzając element jako jego rozwiązanie. Podobnie z innymi pojęciami, ich definicje są nakreślane jako obserwacje, nie zawsze definicje wprost.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

No ale np taki tranzystor...
Fajna sprawa. Zbudowaliśmy multiwibrator, a wy zamiast iść dalej tym krokiem i np do niego dodać buzer aby do zmieniajacych sie diod dodać sygnał, lub chociaż opis jak to zrobić, gdzie połączyć, to nie ma żadnego info...

Ale OK. Zbuduje ten komparator raz jeszcze i zamieszcze zdjecie...

Edytowano przez Ros0mak
Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, Ros0mak napisał:

Pierwsza strona części II, a tu od razu komarator bez logicznego wyjaśnienia poszczególnych pojęć do czego on służy w jakim celu i gdzie się go stosuje. Nie ma wyjaśnienia co to histereza, napięcie różnicowe i wiele wiele innych...

@Ros0mak jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadawaj je w komentarzach i będziemy pomagać. Ten kurs ma już kilka lat, skorzystały z niego tysiące osób i do tej pory jeszcze nie zdarzyło się, aby ktoś miał jakieś większe problemy ze zrozumieniem tematu. Właściwie Twój post jest chyba pierwszą taką "negatywną" opinią o tej serii 😉

14 godzin temu, Ros0mak napisał:

Pierwsza strona części II, a tu od razu komarator bez logicznego wyjaśnienia poszczególnych pojęć do czego on służy w jakim celu i gdzie się go stosuje. Nie ma wyjaśnienia co to histereza, napięcie różnicowe i wiele wiele innych...

Naszym celem jest tworzenie prostych materiałów, które trafiają do szerokiego grona czytelników. Czasami musimy więc pomijać niektóre zagadnienia, aby zbytnio nie komplikować tematu. Zakładamy, że lepiej wykonać kilka ćwiczeń w praktyce, niż czytać samą teorię, która na początku może zniechęcać. Zawsze chętnie pomożemy w ewentualnych problemach lub odpowiemy na pytania osób, które chciałyby dowiedzieć się coś więcej. Nie sprzedajemy też "kota w worku" - wszystkie materiały i ćwiczenia można dokładnie przejrzeć przed zakupem zestawu. Liczymy, że dzięki temu każdy jest świadomy tego jak wygląda dany kurs 🙂

W tej części kursu wprowadzamy tylko komparatory, aby można było korzystać z nich później. Np. w części o czujnikach, gdzie znajdziesz konkretne przykłady wykorzystania tych układów: Kurs elektroniki II – #11 – czujniki analogowe. Z tego co widzę to zestawy zarejestrowałeś dopiero wczoraj, może po prostu narzuciłeś sobie trochę zbyt duże tempo, jeśli cały pierwszy poziom kursu przeszedłeś w 1 dzień(?) 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po zmontowaniu schematu z LM311 dioda cały czas świeci... w pełnej skali potencjometru... na rysunku przedstawiłem napięcia w skrajnych położeniach potencjometru P1 5k ...

Chciałbym wiedzieć dlaczego cały czas świeci, może coś robię nie tak 🙂 Proszę o pomoc

1518454122_napicia.thumb.png.23597050697dfee413f259bd098dec16.png

 

IMG_0922.jpgIMG_0923.jpgIMG_0924.jpg

IMG_0925.jpgIMG_0926.jpg

Właśnie zauważyłem, że pin 4 komparatora LM311 nie jest podłączony do (-). Po podłączeniu powoduje, że dioda wcale się nie świeci... 😞

Problem się rozwiązał... działa prawidłowo... wystarczyło na nowo po przepinać elementy na inne oczka... coś widocznie nie łączyło właściwie...

Napięcia pomierzone na nowo: V1=3,20-3,16 [V], V2=3,21-3,18 [V], V3=2,54-2,51 [V], V4=2,52-2,50[V], V5=2,54-3,84 [V], V6= 0-6,15[V]

Edytowano przez danielmajesio
Link do komentarza
Share on other sites

@danielmajesio właśnie siadałem do analizy Twojego układu, ale doczytałem, że już nie aktualne 😉

Dnia 22.12.2019 o 22:55, danielmajesio napisał:

Problem się rozwiązał... działa prawidłowo... wystarczyło na nowo po przepinać elementy na inne oczka... coś widocznie nie łączyło właściwie...

Świetnie, że udało się rozwiązać problem i wszystko już działa! W takim razie powodzenia przy dalszych eksperymentach 🚀

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

układ działa prawidłowo, jeśli jest połączony w sposób jaki przedstawiliście na zdjęciach. Ale jeśli zamieniam kolejność przy złączu 7 - czyli R5 jest podłączony do szyny +, a za nim szeregowo dioda, układ nie świeci. Czy nie powinno być tak, że jeśli zamieniam kolejność w połączeniu szeregowym, nie zmienia się działanie obwodu? Tym bardziej, że wg schematu, z szyny dodatniej wychodzi R5, dopiero za nim jest dioda, która dochodzi do kolektora.

Poza tym dzięki za ciekawy i przystępny kurs 🙂

C997ADA1-31D1-48F3-8C14-F3EAE745E687.png

215DCD29-168A-49FD-B35B-01674F8C513A.png

Link do komentarza
Share on other sites

To znaczy, że po prostu zmieniając układ połączeń robisz jakiś błąd. Nie ma się czym chwalić, żadnego nowego zjawiska nie odkrywasz. Wystarczy, że np. przekładając kabelki zmieniasz kierunek diody albo masz uszkodzony lub brudny któryś ze styków płytki.

Edytowano przez marek1707
Link do komentarza
Share on other sites

Uwaga, zadaję głupie i być może oczywiste pytania, ale podejrzewam że odpowiedź może mi pomóc w zrozumieniu pewnych rzeczy, których nie mogłem pojąć próbując robić pomiary napięcia na wyjściu w obu przypadkach.

1) skąd biorą się nazwy odwracające i nieodwracające? Czy nóżka odwracająca w momencie aktywowania odwraca polaryzację wyjścia?

2) mógłby mi ktoś dorysować na schemacie gdzie powinienem podpiąć woltomierz, żeby w obu przypadkach zmierzyć napięcie wyjścia? Tak, wiem że to absurdalne że proszę o coś takiego po skończeniu pierwszego poziomu kursu i rozpoczęciu drugiego, ale mam jakiś chwilowy blok. Być może za długo już nad tym siedzę i mózg mi się lasuje od nadmiaru informacji 😛

3) jeśli podepnę między masę a nóżkę nr 4 jakiś rezystor, np 1K, to napięcie na tej nóżce przestanie być zerowe i napięcie na wyjściu powinno być zbliżone do tego napięcia, prawda? Oczywiście mówimy o sytuacji, w której napięcie na nóżce odwracającej jest wyższe niż na nieodwracającej.

tak jak mówię zdaję sobie sprawę z tego że to są banalne pytania i nie powinny być zadawane na tym etapie, ale nic na to nie poradzę, przeciążyłem swój umysł i gubię się na podstawach, coś jak zastanawianie się nad tym ile to jest 4*7 przy rozwiązywaniu jakiegoś strasznie skomplikowanego działania matematycznego 😛

z góry dzięki za pomoc (i wyrozumiałość 😉 )

Edytowano przez Zzazz
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.