Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #4 - komparatory napięć

Pomocna odpowiedź

@EagleEye tak, dziękujemy za zwrócenie uwagi, ale ten błąd już został znaleziony i poprawiony. Możesz poprawić w książce, a w kolejnych wydrukach będzie już bez błędów.

• Lubię! 1

obraz.thumb.png.0b739c63547c9c7642f1fbcdf59bdc06.pngobraz.thumb.png.ddd897e13db5bef3d4a1cf5a2fe4c8ff.png
Jak się połączy te dwa schematy to wygląda na to, że prąd płynie z bazy do T, gdy stan jest "zły". To tak działa? Po za tym wykoncypowałem, że gdy stan jest "dobry" to ten tranzystor na wyjściu jest po prostu zamknięty i nic przez niego nie płynie. Ktoś mnie wyprowadzi z błędu?

@planszowki witam na forum 🙂 

Schemat po lewej tylko obrazuje sposób działania dużo bardziej skomplikowanego urządzenia. 

9 godzin temu, planszowki napisał:

wygląda na to, że prąd płynie z bazy do T

Raczej do bazy T3. T3 i tranzystor na rysunku po prawej to akurat to samo - wyjście z otwartym kolektorem. Jeżeli prąd wpływa na bazę tranzystora T3 to otwiera się i umożliwia działanie tego co podłączy się do jego kolektora. Przy czym jeżeli podłączysz tam duży rezystor np 10k i zmierzysz napięcie to będzie tam 0.

Jeżeli powiedzmy tranzystor T2 jest zatkany to T3 też jest zatkany i na wyjściu nie ma co ściągnąć prądu. Przepływ prądu jest wtedy 0V, stąd napięcie na kolektorze jest takie jak zasilania.

Czyli:

• prąd nie wpływa na bazę - w kolektorze nie płynie prąd stan wysoki,
  • prąd płynie na bazę - w kolektorze płynie prąd i robi się stan niski.

Wiem że to pokręcone ale tak działa otwarty kolektor i tzw. pull-up. Dla twoich potrzeb na razie nie jest to najistotniejsze, ważne że obciążenie RL podłączasz od kolektora do plusa.

• Pomogłeś! 1

Spora dawka twardej wiedzy, a element ciekawy i raczej czytelny dla mnie. Udało się złożyć bez większych problemów (tylko diodzie oba wyprowadzenia wetknąłem w jedną ścieżkę...), ale dobrze, że są fajne rysunki krok po kroku, gdyby były trudności w montażu. Nie rozmontowuję całości, bo widzę, że w kolejnym odcinku się przyda.

W poprzednich wpisach w wątku było o tym, że wejścia "nie przepuszczają" prądu, tylko porównują napięcia. Jakoś nie sprawiło mi to trudności podczas robienia ćwiczenia, ale po zastanowieniu - być może to informacja, którą można wyraźnie zawrzeć w treści kursu.

@Leander może nie jest to wyróżnione ramką ale jest taka informacja:

image.thumb.png.2c80752566f6057ae1db2f78e179d284.png

Wejścia idealnego komparatora nie pobiera prądu, ale w rzeczywistości ten prąd jest naprawdę znikomy. Dlatego można przyjąć w obliczeniach że jest zerowy.

• Lubię! 1

Jeszcze mam przemyślenia i pytanie. Sytuacja taka (rozmyślania hipotetyczne): mam dwa złącza, jedno do masy, drugie do plusa. Coś jak np. podłączenie kolejki elektrycznej :). Czy zmianę polaryzacji można realizować właśnie komparatorami i potencjometrem, czy to nie najlepszy pomysł?

Nic nie buduję, nie mam nawet pod ręką kolejki elektrycznej, rozmyślam tylko.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay